Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 4 maja 2026 07:28
Reklama

Polska żywność świetnie radzi sobie w Europie

Udowodnił to ubiegły rok, który okazał się rekordowy. Wzrósł eksport, co przełożyło się na ekstrawyniki. Najwięcej sprzedajemy do Niemiec.

Według Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa polski eksport rolno-spożywczy wzrósł o prawie 8 proc. i sięgnął 53,6 mld euro – podał portal dlahandlu.pl.

Najwięcej sprzedaliśmy do krajów Unii Europejskiej – to 75 proc. wartości eksportu, co dało 40,3 mld euro. Reszta trafiła do krajów pozaunijnych.

Co sprzedawaliśmy?

W 2025 r. dominowało mięso, przetwory mięsne i żywiec. To 22 proc. udziału w eksporcie o  wartości, 11,8 mld euro. 

Kolejne na tej liście były: 

zboża i przetwory zbożowe (5,8 mld euro, 11 proc.), 

tytoń i wyroby tytoniowe (5,3 mld euro, 10 proc.), 

cukier i wyroby cukiernicze (4,5 mld euro, 8 proc.),

produkty mleczne (3,7 mld euro, 7 proc.).

Gdzie trafiała polska żywność?

Naszym największym partnerem – podaje portal – wciąż są Niemcy. Ich udział w polskim handlu zagranicznym wyniósł około 25 proc. W ubiegłym roku eksport do tego kraju wzrósł o 8 proc. i wyniósł 13,6 mld euro.

Ważnymi partnerami handlowymi Polski w 2025 r. były też: 

Francja (3,7 mld euro, wzrost o 22 proc.), 

Niderlandy (3,1 mld euro, wzrost o 12 proc.), 

Włochy (2,6 mld euro, wzrost o 7 proc.),

Czechy (2,6 mld euro, wzrost o 9 proc.).

Poza UE polska żywność trafiła do:

Wielkiej Brytanii (4 mld euro, wzrost o 1 proc.), 

Ukrainy (1 mld euro, wzrost o 25 proc.), 

USA (768 mln euro, wzrost o 7 proc.),

Turcji (512 mln euro, wzrost o 14 proc.).

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 17°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 11 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: wydawca ZTVTreść komentarza: Mistrzostwa były transmitowane na żywo - zapraszam na nasz profil społecznościowy Facebook i YouTube.Data dodania komentarza: 29.04.2026, 22:18Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025Autor komentarza: PoszukiwaczTreść komentarza: Jest gdzieś wideo z mistrzostw?Data dodania komentarza: 28.04.2026, 20:12Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025Autor komentarza: nauczycielkaTreść komentarza: Pamiętam Panią Dorotę jeszcze ze szkoły średniej. To niesamowicie inteligentna osoba, posiadająca bardzo szeroki zakres wiedzy z wielu dziedzin. Najlepsza radna jaka kiedykolwiek zasiadała w RM Świnoujścia.Data dodania komentarza: 16.04.2026, 16:00Źródło komentarza: Rozmowy na czasie: Dorota Konkolewska i Roman Momot T Autor komentarza: LeoTreść komentarza: Wydaje mi się , że powinna być dwukadencyjność również dla radnych. Panowie widać, że są chyba już zmęczeni a już na pewno nieprzygotowani i ślizgają się po tematach. Takie gadanie dla gadania. Może redakcja wyśle im wcześniej pytania, aby się przygotowali...Data dodania komentarza: 2.04.2026, 19:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek WagaAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Panowie dyskutanci, dwóch wybitnych intelektualistów Waga i Nowicki dali popis swojej niekompetencji. Mam prośbę do redakcji, jeżeli chcecie aby ktoś Was słuchał i oglądał , zapraszajcie tych nielicznych radnych którzy mają coś do powiedzenia.Data dodania komentarza: 2.04.2026, 10:07Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek WagaAutor komentarza: IrenaTreść komentarza: Zawsze jestem pod wrazeniem,wiedzy i ewentualnych koncepcji Pana Prezesa Piwowarczyka,szkoda,ze nie sa realizowane,dlaczego?Data dodania komentarza: 17.03.2026, 13:06Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr Piwowarczyk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama