Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 czerwca 2026 17:21
Reklama

Ogrody Przelewice zmieniają się nie do poznania. Inwestycja za ponad 20 mln zł nabiera tempa.

W Ogrodach Przelewice trwa II etap prac inwestycyjnych. Projekt pn. „Przebudowa i remont dworu wraz z modernizacją placu folwarcznego 2021–2027”, o łącznej wartości 20 808 030,00 zł, jest realizowany przy wsparciu Unii Europejskiej.
Ogrody Przelewice zmieniają się nie do poznania.  Inwestycja za ponad 20 mln zł nabiera tempa.

Autor: Ogrody Przelewice

Dnia 6 listopada 2025 r. dyrektor Ogrodów Przelewice, Zygmunt Siarkiewicz, podpisał umowę                    z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego na realizację projektu.

Projekt obejmuje rewitalizację dworu oraz placu folwarcznego, a jego celem jest przekształcenie tej przestrzeni na potrzeby działalności kulturalnej.

Inwestycja ma na celu zwiększenie dostępności oferty kulturalnej dla mieszkańców województwa zachodniopomorskiego oraz turystów z całej Polski i Europy, w tym osób ze specjalnymi potrzebami.

Pierwszy etap projektu, obejmujący przebudowę i konserwację zabytkowego dworu został częściowo ukończony w 2025 r. Odrestaurowany obiekt imponuje dbałością o aspekty historyczne, a jednocześnie spełnia współczesne standardy dostępności i funkcjonalności. Zastosowano tu energooszczędne rozwiązania, poprawiono izolacyjność budynku, zastosowano niskoemisyjne źródła ciepła i materiały przyjazne środowisku. 

Dwór w Przelewicach otwiera się na kulturę

Dwór pozostanie nie tylko siedzibą instytucji kultury Ogrody Przelewice – Zachodniopomorskiego Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej, lecz także miejscem spotkań, wystaw i różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Zaplanowano również udostępnienie obiektu do zwiedzania, z uwzględnieniem jego wartości architektonicznych i historycznych, a także adaptację części piwnicznej na cele wystawiennicze, w tym na stałe ekspozycje. W budynku powstał także apartament gościnny urządzony w stylu PRL.

Już dziś odnowione przestrzenie dworu służą realizacji wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Od 12 czerwca 2026 r. w piwnicach dworu dostępna jest wystawa edukacyjna „W hołdzie służbie i pamięci”, przygotowana w ramach IX Spotkania z Weteranami i Żołnierzami Działań Poza Granicami Państwa „Patriotyzm Nutą i Słowem Malowany”. Ekspozycja poświęcona jest pamięci oraz służbie członków Stowarzyszenia Weteranów Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych Ziemi Zachodniopomorskiej. Zwiedzający mogą zapoznać się z pamiątkami, wspomnieniami oraz historiami osób reprezentujących Polskę podczas misji poza granicami kraju. Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających do 31 grudnia 2026 r.

Plac folwarczny to kolejny krok ku odnowieniu dziedzictwa!

Prace w budynku dworu otworzyły drogę do kolejnej fazy inwestycji - modernizacji Placu Folwarcznego. Jego odnowienie ma kluczowe znaczenie dla pełnego wykorzystania potencjału całego kompleksu. W 2026 i 2027 r. zostaną przeprowadzone roboty budowlane, konserwatorskie i restauratorskie, zagospodarowanie terenu oraz montaż małej architektury. Planowany jest dodatkowo zakup nowoczesnego wyposażenia niezbędnego do organizacji wydarzeń, w tym m.in. barierek ochronnych, domków wystawienniczych czy mobilnych ławek.

Dzięki przeprowadzonym inwestycjom przestrzeń folwarczna stanie się tętniącym życiem centrum kultury regionu. Odnowione miejsce będzie idealne do organizacji wydarzeń kulturalnych, targów, wydarzeń ekologicznych, spotkań z twórcami czy różnego rodzaju festynów. Projekt od początku zakłada nie tylko ochronę miejsca, ale przede wszystkim przywrócenie jego społecznego znaczenia. 

Projekt został przygotowany zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej w zakresie adaptacji do zmian klimatu. Zastosowane rozwiązania uwzględniać mają m.in. systemy prawidłowego odwodnienia, nawierzchnie brukowe umożliwiające rozsączanie wód opadowych, a także materiały o zwiększonej odporności na wilgoć oraz wahania temperatur. 

Realizacja inwestycji zapobiegnie dalszej degradacji bezcennych zabytków, stworzy atrakcyjną przestrzeń do spędzania wolnego czasu oraz zwiększy udział mieszkańców regionu w życiu kulturalnym. Projekt przyczyni się również do podniesienia jakości oferty turystycznej Pomorza Zachodniego, twórców i producentów, aktywizując społeczność wokół nowych wydarzeń. 

Należy również dodać, że w 2026 r., na potrzeby organizacji dużych wydarzeń kulturalnych, ze środków własnych Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego sfinansowane zostało zagospodarowanie przestrzeni za Oranżerią. 

Już dziś Ogrody Przelewice zapraszają mieszkańców i turystów do odkrywania ich na nowo. Jednak to, co najlepsze, dopiero przed nami…

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej oraz z dotacji celowej Urzędu Województwa Zachodniopomorskiego.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Temperatura: 29°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 10 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Kierowca Treść komentarza: Jak można tak traktować ludzi żeby na parking nie Można było wjechać bo Agatowska sobie bramownice wymyśliła - w końcu jakoś sukces :))))) Data dodania komentarza: 1.06.2026, 15:21 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska Autor komentarza: Tadeusz Treść komentarza: Postawić bramownice najlepiej przed wjazdem do tunelu i na granicach .... problem z głowy a i przed promami - Tego by Bareja nie wymyślił. Data dodania komentarza: 25.05.2026, 22:31 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska T Autor komentarza: wydawca ZTV Treść komentarza: Mistrzostwa były transmitowane na żywo - zapraszam na nasz profil społecznościowy Facebook i YouTube. Data dodania komentarza: 29.04.2026, 22:18 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: Poszukiwacz Treść komentarza: Jest gdzieś wideo z mistrzostw? Data dodania komentarza: 28.04.2026, 20:12 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: nauczycielka Treść komentarza: Pamiętam Panią Dorotę jeszcze ze szkoły średniej. To niesamowicie inteligentna osoba, posiadająca bardzo szeroki zakres wiedzy z wielu dziedzin. Najlepsza radna jaka kiedykolwiek zasiadała w RM Świnoujścia. Data dodania komentarza: 16.04.2026, 16:00 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie: Dorota Konkolewska i Roman Momot T Autor komentarza: Leo Treść komentarza: Wydaje mi się , że powinna być dwukadencyjność również dla radnych. Panowie widać, że są chyba już zmęczeni a już na pewno nieprzygotowani i ślizgają się po tematach. Takie gadanie dla gadania. Może redakcja wyśle im wcześniej pytania, aby się przygotowali... Data dodania komentarza: 2.04.2026, 19:17 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek Waga
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama