Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 czerwca 2026 14:33
Reklama
Reklama

Zachodniopomorski Sejmik będzie się kierować orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego

Zarząd Województwa oraz wszystkie instytucje mu podległe, zostały poproszone przez Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego, by przy wydawaniu decyzji administracyjnych uwzględniać także nieopublikowane orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Sejmik odwołując się do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stoi na stanowisku, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc obowiązującą i są ostateczne. W stosownym stanowisku, również sam Sejmik zobowiązał się do podejmowaniu uchwał w zgodzie z orzeczeniami Trybunału.
Zachodniopomorski Sejmik będzie się kierować orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego

Autor: www.trybunal.gov.pl

- Poszanowanie Konstytucji powinno być podstawowym obowiązkiem Polaków. Jako Zachodniopomorski Sejmik czujemy się zobowiązani do respektowania zapisów naszej ustawy zasadniczej, w każdym jej aspekcie, również w tym mówiącym o roli Trybunału Konstytucyjnego. Dziś w tym zakresie wypowiedziało się także  zgromadzenie ogólne Sądu Najwyższego, a więc najwyżsi reprezentanci trzeciej władzy – władzy sądowniczej w Polsce. Niepublikowanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego będzie prowadzić do dualizmu prawnego. To będzie bardzo ryzykowne dla systemu prawnego w Polsce.  Respektowanie wyroków TK, także tych, które nie są publikowane przez Radę Ministrów, jest wolą radnych wybranych w suwerennych wyborach samorządowych - powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Stanowisko Sejmiku z dnia 26 kwietnia 2016 r. wskazuje, że zgodnie z art. 190 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, żaden organ państwa polskiego nie ma prawa oceniać, czy orzeczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny ma moc wiążącą. Orzecznictwo wydawane przez Trybunał powinno być zatem uznawane za ostateczne.

Do uwzględniania wyroków Trybunału Konstytucyjnego, również tego, które może nie zostać opublikowane zobowiązał się sam Sejmik. Z podobną prośbą zwrócono się również do Zarządu Województwa i podległych mu instytucji.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

wanda 27.04.2016 19:09
Więc wszystkie wyroki wydane przez Sejmiki będą nie ważne ...

K. 27.04.2016 19:48
Od kiedy to SEJMIKI wydają WYROKI???

Temperatura: 18°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 5 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Kierowca Treść komentarza: Jak można tak traktować ludzi żeby na parking nie Można było wjechać bo Agatowska sobie bramownice wymyśliła - w końcu jakoś sukces :))))) Data dodania komentarza: 1.06.2026, 15:21 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska Autor komentarza: Tadeusz Treść komentarza: Postawić bramownice najlepiej przed wjazdem do tunelu i na granicach .... problem z głowy a i przed promami - Tego by Bareja nie wymyślił. Data dodania komentarza: 25.05.2026, 22:31 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska T Autor komentarza: wydawca ZTV Treść komentarza: Mistrzostwa były transmitowane na żywo - zapraszam na nasz profil społecznościowy Facebook i YouTube. Data dodania komentarza: 29.04.2026, 22:18 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: Poszukiwacz Treść komentarza: Jest gdzieś wideo z mistrzostw? Data dodania komentarza: 28.04.2026, 20:12 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: nauczycielka Treść komentarza: Pamiętam Panią Dorotę jeszcze ze szkoły średniej. To niesamowicie inteligentna osoba, posiadająca bardzo szeroki zakres wiedzy z wielu dziedzin. Najlepsza radna jaka kiedykolwiek zasiadała w RM Świnoujścia. Data dodania komentarza: 16.04.2026, 16:00 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie: Dorota Konkolewska i Roman Momot T Autor komentarza: Leo Treść komentarza: Wydaje mi się , że powinna być dwukadencyjność również dla radnych. Panowie widać, że są chyba już zmęczeni a już na pewno nieprzygotowani i ślizgają się po tematach. Takie gadanie dla gadania. Może redakcja wyśle im wcześniej pytania, aby się przygotowali... Data dodania komentarza: 2.04.2026, 19:17 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek Waga
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama