Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 1 lutego 2026 22:36
Reklama

Dziś zapadła ostateczna decyzja w sprawie noszenia maseczek po 15 maja

Na ten dzień większość Polaków czeka od dawna. W czwartek 6.05 ukaże się rozporządzenie, które przyniesie nam ogromną ulgę. Zapis w Dzienniku Ustaw ma zagwarantować możliwość przebywania w przestrzeni publicznej bez maseczek. Wciąż jednak nie wiadomo, czy zwolnienie z tego obowiązku obejmie również rejony, które nie spełniły pewnego warunku.
Dziś zapadła ostateczna decyzja w sprawie noszenia maseczek po 15 maja

Autor: News4Media

Odetchniemy z ulgą

I to dosłownie, bo w końcu nie będziemy zobowiązani do zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. To wynik obietnicy rządu, który postawił jeden warunek – wskaźnik zakażeń miał spać poniżej 15 na 100 tys. mieszkańców. Ten cel został w Polsce osiągnięty, a Ministerstwo Zdrowia potwierdza nam, że dziś ukaże się rozporządzenie w tej sprawie. Jego przedstawiciele nie potrafią jednak określić, czy nowe zasady dotyczyć będą też rejonów, w których średnia nie spadła poniżej wymaganej. Z naszych wyliczeń wynika, że są to województwa: wielkopolskie, mazowieckie i śląskie.

1,5 metra dystansu

Rozporządzenie zdejmie z nas obowiązek noszenia maseczek, ale nadal będziemy musieli zachować półtorametrowy dystans pomiędzy napotykanymi ludźmi. Nie dotyczy to jednak wspólnie zamieszkujących domowników, rodziców z dziećmi wymagającymi opieki i osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. Jeśli nie spełnimy powyższych warunków, a zachowanie dystansu nie będzie możliwe, będziemy zobowiązani założyć maseczkę.

Nie tylko ten wątek

Rozporządzenie, które dziś ukaże się w Dzienniku Ustaw ma uregulować również inne zmiany omawiane w ostatnim czasie. Przeczytamy w nim m.in. o planowanym otwarciu hoteli i ogródków gastronomicznych. Te wszystkie zasady mają wejść w życie już 15 maja.

Szczepienia przynoszą efekty

Według danych przekazywanych na bieżąco przez Ministerstwo Zdrowia, można z pewnym entuzjazmem patrzeć w pandemiczną przyszłość. Liczby potwierdziły, że zakażeń jest coraz mniej. Spadkowa tendencja utrzymuje się od pewnego czasu, jednak nie powinniśmy bagatelizować istnienia wirusa. Wciąż należy pamiętać o zachowaniu szczególnej higieny i stosowaniu się do przekazywanych na bieżąco zaleceń.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: -11°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 23 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AlaTreść komentarza: Wstyd żadnego fajnego koncertu miasto nie przygotowałoData dodania komentarza: 20.01.2026, 18:07Źródło komentarza: Harmonogram imprez WOŚP 2026 w ŚwinoujściuAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Drogi Prezesie Spółdzielni, robi to co miasto powinno robić. Zarabianie kasy ? Skoro tak to Ciebie w oczy kole to zakasaj rękawy, napisz wnioski i zrealizuj je, pierwszy będę Ci bił brawo jak zrobisz wszystko zgdonie z wytycznymi z urzędu. Wiadomo, najłatwiej krytykować kogoś kto coś robi a samemu siedzieć i komentowaćData dodania komentarza: 29.12.2025, 21:49Źródło komentarza: Nowy magazyn żywności Fundacji Speak Up oficjalnie otwartyAutor komentarza: Prezes SpółdzielniTreść komentarza: a co takiego dobrego robi ta niby funadacja dla miasta?> Zarabianie kasy nie ma nic wspólnego z robieniem czegokolwiek dobrego dla miastaData dodania komentarza: 25.12.2025, 08:53Źródło komentarza: Nowy magazyn żywności Fundacji Speak Up oficjalnie otwartyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Brawo Fundacja, robicie wiele dobrego dla tego miasta. Nie dajcie sięData dodania komentarza: 11.12.2025, 19:05Źródło komentarza: Nowy magazyn żywności Fundacji Speak Up oficjalnie otwartyAutor komentarza: IrenaTreść komentarza: To ma sens,popieram. ale jezeli chodzi o groszowki to 1,2,5 groszy powinno ulec likwidacji natychmiast a te kretynskie ceny z koncowka,0,99 groszy wreszcie zniklyby ze sklepow, zaokraglajac do 1 zl.Data dodania komentarza: 9.12.2025, 16:47Źródło komentarza: Złotówka z nowym oznaczeniem? Znany ekonomista jest na takAutor komentarza: bolekTreść komentarza: A w szkole nie nauczyli, że nieznajomość prawa szkodzi? I że trzeba prawa przestrzegać i je stosować, widocznie też nie. Stąd chyba te obawy?Data dodania komentarza: 26.11.2025, 11:10Źródło komentarza: Rozmowy na czasie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama