Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 czerwca 2026 17:35
Reklama
Reklama

Abp Skworc podczas pielgrzymki chwali Orlen, gani Kaufland

"Siewcami pokoju społecznego nie są ci, którzy omijając ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę, (...) dążą do otwarcia centrów handlowych w niedziele pod pretekstem świadczenia usług pocztowych” – mówił metropolita katowicki wskazując na sieć Kaufland.
Abp Skworc podczas pielgrzymki chwali Orlen, gani Kaufland
Abp Wiktor Skworc

Autor: katowice.uw.gov.pl

Wszystkie te słowa padały w niedzielę podczas pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Jeszcze przed rozpoczęciem mszy „przesłanie społeczne” wygłosił  metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Chwalił koncern naftowy Orlen za odkupienie grupy medialnej Polska Press, do której należy m.in. 20 dzienników lokalnych. Skworc dziękował za „wykupienie od kapitału niemieckiego polskiej prasy lokalnej".

Ale nie każdego arcybiskup chwalił. Skrytykował sieć Kaufland. Firma chcąc pracować w każdą niedzielę planuje dla swoich sklepów uzyskać status placówki pocztowej, a te w myśl prawa mogą działać nawet w wyznaczone dni niehandlowe. „Siewcami pokoju społecznego nie są ci, którzy omijając ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę, obowiązującą w pełni dopiero od wiosny 2020 r., dążą – nawet wbrew praktyce zachodnich krajów europejskich – do otwarcia centrów handlowych w niedziele pod pretekstem świadczenia usług pocztowych. Przypomnę, że zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 7 Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje w placówkach pocztowych.” – mówił abp Skworc i ocenił, że to sposób na omijanie przepisów. Zapowiedział także, że Kościół nie będzie milczał w tej sprawie oraz przywołał hasło Matki Bożej Piekarskiej „Niedziela jest Boża i nasza." - podkreślił arcybiskup.

Metropolita tłumaczył, że niedziela jest dniem, który poświęca się rodzinie, potrzebującej dla siebie czasu na świętowanie, kulturę i po prostu bycie razem. Wyjaśniał, że wypoczęty człowiek jest bardziej efektywny, mocniej angażuje się w pracę, a zmuszanie do wykonywania zajęć zarobkowych demoluje życie społeczne i rodzinne. "Więc apelujemy i prosimy, aby nie demolować życia społecznego, rodzinnego, przymusowym "zaciągiem" tysięcy obywateli, zwłaszcza kobiet do niedzielnej, niekoniecznej pracy. Nie wolno zysków ekonomicznych stawiać przed prawem człowieka do odpoczynku i życia rodzinnego. Mówimy – razem z przewodniczącym KEP – "non possumus"; nie możemy się godzić na takie rozwiązanie, tym bardziej że wolna niedziela to także zabezpieczenie naszego kulturowego bezpieczeństwa.” - podkreślił abp Wiktor Skworc.

Tymczasem ze strony internetowej Kauflandu zniknęła informacja o otwieraniu sklepów w niedzielę. Nie można też odczytać wcześniejszych wiadomości z centrum prasowego sieci. Na razie sieć nie wydała nowego komunikatu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Temperatura: 18°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 13 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Kierowca Treść komentarza: Jak można tak traktować ludzi żeby na parking nie Można było wjechać bo Agatowska sobie bramownice wymyśliła - w końcu jakoś sukces :))))) Data dodania komentarza: 1.06.2026, 15:21 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska Autor komentarza: Tadeusz Treść komentarza: Postawić bramownice najlepiej przed wjazdem do tunelu i na granicach .... problem z głowy a i przed promami - Tego by Bareja nie wymyślił. Data dodania komentarza: 25.05.2026, 22:31 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska T Autor komentarza: wydawca ZTV Treść komentarza: Mistrzostwa były transmitowane na żywo - zapraszam na nasz profil społecznościowy Facebook i YouTube. Data dodania komentarza: 29.04.2026, 22:18 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: Poszukiwacz Treść komentarza: Jest gdzieś wideo z mistrzostw? Data dodania komentarza: 28.04.2026, 20:12 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: nauczycielka Treść komentarza: Pamiętam Panią Dorotę jeszcze ze szkoły średniej. To niesamowicie inteligentna osoba, posiadająca bardzo szeroki zakres wiedzy z wielu dziedzin. Najlepsza radna jaka kiedykolwiek zasiadała w RM Świnoujścia. Data dodania komentarza: 16.04.2026, 16:00 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie: Dorota Konkolewska i Roman Momot T Autor komentarza: Leo Treść komentarza: Wydaje mi się , że powinna być dwukadencyjność również dla radnych. Panowie widać, że są chyba już zmęczeni a już na pewno nieprzygotowani i ślizgają się po tematach. Takie gadanie dla gadania. Może redakcja wyśle im wcześniej pytania, aby się przygotowali... Data dodania komentarza: 2.04.2026, 19:17 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek Waga
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama