Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 3 maja 2026 15:49
Reklama

Oto najlepsze polskie filmy tego roku. Co warto obejrzeć?

Animowany horror został uznany za najlepszy polski film i zdobył Orła 2021. Najlepszym reżyserem został okrzyknięty twórca obrazu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”.
Oto najlepsze polskie filmy tego roku. Co warto obejrzeć?
Zabij to i wyjedź z tego miasta

Autor: Screen Youtube

Mowa o Polskich Nagrodach Filmowych Orły 2021, które zostały wręczone w poniedziałek wieczorem. Jury nagrodziło zgłoszone do konkursu obrazy w kilkunastu kategoriach. Za najlepszy film uznano „Zabij to i wyjedź z tego miasta” w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego. To trwający blisko 1,5 godziny animowany horror.

Uciekając przed rozpaczą po utracie bliskich, bohater ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją. Z biegiem lat miasto rozwija się w jego wyobraźni. Pewnego dnia bohaterowie i idole z dzieciństwa znani z literatury i kreskówek, którzy w świadomości kolejnych pokoleń są wiecznie młodzi, przybywają nieproszeni. Kiedy nasz bohater odkrywa, że wszyscy się zestarzeli, a wieczna młodość nie istnieje, postanawia wrócić do prawdziwego życia. Film jest autobiograficzną impresją, reminiscencją obrazów z dzieciństwa, w której odżywa wspomnienie nieżyjących rodziców i rodzinnego miasta Łodzi.” – tak obraz opisuje jego dystrybutor.

Zaznaczmy, że „Zabij…” został też doceniony za muzykę i scenariusz. O sukcesie może też mówić Jan Holoubek wybrany najlepszym reżyserem za „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”. Co więcej, filmowiec wygrał też w kategorii „odkrycie roku”. Nagrodę publiczności otrzymał Jan Komasa za film „Hejter”.

NAJLEPSZY FILM
Zabij to i wyjedź z tego miasta – reż. Mariusz Wilczyński

NAJLEPSZY FILM EUROPEJSKI
Nędznicy – reż. Lajd Ly

NAJLEPSZY FILMOWY SERIAL FABULARNY
Król – reż. Jan P. Matuszyński

NAJLEPSZA REŻYSERIA
Jan Holoubek – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy

NAJLEPSZY SCENARIUSZ
Mariusz Wilczyński – Zabij to i wyjedź z tego miasta

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA KOBIECA
Agata Kulesza – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA MĘSKA
Piotr Trojan – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA
Kinga Preis – Jak najdalej stąd

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA
Jan Frycz – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy

NAJLEPSZE ZDJĘCIA
Piotr Sobociński jr – Jak najdalej stąd
Michał Englert – Śniegu już nigdy nie będzie

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA
Christopher Demuri, Lech Majewski – Dolina Bogów

NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA
Liliana Gałązka, Mirela Zawiszewska – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy

NAJLEPSZE KOSTIUMY
Katarina Štrbová-Bieliková – Szarlatan

NAJLEPSZA MUZYKA
Tadeusz Nalepa – Zabij to i wyjedź z tego miasta

NAJLEPSZY DŹWIĘK
Franciszek Kozłowski – Zabij to i wyjedź z tego miasta

NAJLEPSZY MONTAŻ
Rafał Listopad – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy

ODKRYCIE ROKU
Jan Holoubek – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy

NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY
Wieloryb z Lorino reż. Maciej Cuske

NAGRODA PUBLICZNOŚCI
Hejter reż. Jan Komasa


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 28°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 23 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: wydawca ZTVTreść komentarza: Mistrzostwa były transmitowane na żywo - zapraszam na nasz profil społecznościowy Facebook i YouTube.Data dodania komentarza: 29.04.2026, 22:18Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025Autor komentarza: PoszukiwaczTreść komentarza: Jest gdzieś wideo z mistrzostw?Data dodania komentarza: 28.04.2026, 20:12Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025Autor komentarza: nauczycielkaTreść komentarza: Pamiętam Panią Dorotę jeszcze ze szkoły średniej. To niesamowicie inteligentna osoba, posiadająca bardzo szeroki zakres wiedzy z wielu dziedzin. Najlepsza radna jaka kiedykolwiek zasiadała w RM Świnoujścia.Data dodania komentarza: 16.04.2026, 16:00Źródło komentarza: Rozmowy na czasie: Dorota Konkolewska i Roman Momot T Autor komentarza: LeoTreść komentarza: Wydaje mi się , że powinna być dwukadencyjność również dla radnych. Panowie widać, że są chyba już zmęczeni a już na pewno nieprzygotowani i ślizgają się po tematach. Takie gadanie dla gadania. Może redakcja wyśle im wcześniej pytania, aby się przygotowali...Data dodania komentarza: 2.04.2026, 19:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek WagaAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Panowie dyskutanci, dwóch wybitnych intelektualistów Waga i Nowicki dali popis swojej niekompetencji. Mam prośbę do redakcji, jeżeli chcecie aby ktoś Was słuchał i oglądał , zapraszajcie tych nielicznych radnych którzy mają coś do powiedzenia.Data dodania komentarza: 2.04.2026, 10:07Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek WagaAutor komentarza: IrenaTreść komentarza: Zawsze jestem pod wrazeniem,wiedzy i ewentualnych koncepcji Pana Prezesa Piwowarczyka,szkoda,ze nie sa realizowane,dlaczego?Data dodania komentarza: 17.03.2026, 13:06Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr Piwowarczyk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama