Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 grudnia 2025 02:55
Reklama
Reklama

Naturalne opryski do ogrodu. Jak zapobiegać szkodnikom?

Masz problem ze szkodnikami w swoim ogrodzie? Możesz pozbyć się ich bez trującej chemii. Te 3 przepisy na naturalne preparaty mogą cię zaskoczyć.
Naturalne opryski do ogrodu. Jak zapobiegać szkodnikom?

Autor: fot. iStock

Latem w naszym ogródku wszystko kwitnie. Niestety piękny wygląd naszych roślin mogą popsuć szkodniki oraz różnego rodzaju choroby. Można się ich pozbyć w naturalny i tani sposób. To szczególnie ważne w przypadku roślin jadalnych oraz owoców czy warzyw. Te trafiają później na nasze stoły, dlatego nie warto opryskiwać ich nadmiernie chemią. Takie ekologiczne preparaty znajdziemy w specjalistycznych sklepach ogrodniczych, ale możemy je również wykonać sami we własnym domu.


Wyciąg z czosnku

ZASTOSOWANIE:

Na mszyce, mączliki i przędziorki, choroby bakteryjne i grzybowe.

WYKONANIE:

Około 200 g czosnku drobno siekamy, a następnie zalewamy 10 litrami wody. Mieszamy i odstawiamy na 24 godziny. Po tym czasie przecedzamy przez sitko, aby czosnek nie zapchał naszego opryskiwacza. Wyciąg jest gotowy do użycia. Rośliny opryskujemy obficie z każdej strony, a zabieg powtarzamy kilkakrotnie.


Preparat z mniszka lekarskiego

ZASTOSOWANIE:

Na mszyce, miodówki, przędziorki, wciornastki.

WYKONANIE:

Około 40 g mniszka lekarskiego (w całości: z liśćmi, łodygami i korzeniami) zalewamy 10 litrami wody deszczowej i odstawiamy na kilka godzin. Następnie przecedzamy preparat przez sitko i opryskujemy nasze rośliny. Możemy stosować go zarówno na rośliny ozdobne jak i jadalne, np. drzewka owocowe.


Roztwór z szarego mydła

ZASTOSOWANIE:

Na mszyce, przędziorki, choroby grzybowe i pleśnie (dodatkowo roztwór z szarego mydła możemy zastosować do mycia i dezynfekowania narzędzi ogrodniczych).

WYKONANIE:

Z szarego mydła wykonujemy roztwór, o stężeniu 1-3 %, czyli preparat z 10-30 g mydła na 1 litr wody. Kostka ma najczęściej 200 g, więc jedna sztuka wystarczy na 10-litrowe wiaderko . Mydło ścieramy na tarce lub rozdrabniamy np. za pomocą noża, aby przyspieszyć jego rozpuszczanie. Możemy zastosować także nieco cieplejszą, ale nie gorącą wodę, np. nagrzaną przez słońce deszczówkę. Tak przygotowanym roztworem opryskujemy nasze rośliny.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 1°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Brawo Fundacja, robicie wiele dobrego dla tego miasta. Nie dajcie sięData dodania komentarza: 11.12.2025, 19:05Źródło komentarza: Nowy magazyn żywności Fundacji Speak Up oficjalnie otwartyAutor komentarza: IrenaTreść komentarza: To ma sens,popieram. ale jezeli chodzi o groszowki to 1,2,5 groszy powinno ulec likwidacji natychmiast a te kretynskie ceny z koncowka,0,99 groszy wreszcie zniklyby ze sklepow, zaokraglajac do 1 zl.Data dodania komentarza: 9.12.2025, 16:47Źródło komentarza: Złotówka z nowym oznaczeniem? Znany ekonomista jest na takAutor komentarza: bolekTreść komentarza: A w szkole nie nauczyli, że nieznajomość prawa szkodzi? I że trzeba prawa przestrzegać i je stosować, widocznie też nie. Stąd chyba te obawy?Data dodania komentarza: 26.11.2025, 11:10Źródło komentarza: Rozmowy na czasieAutor komentarza: JanTreść komentarza: Na razie to Pan radny pomimo 20 lat w radzie wykazał się całkowitą niewiedzą i niekompetencją.Data dodania komentarza: 25.11.2025, 17:18Źródło komentarza: Rozmowy na czasieAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Zakup nowych karetek, zakup nowego RTG, nowych aparatów do USG, do gastroskopii i kolonoskopii, remont oddziałów, zainstalowanie większego zbiornika na tlen medyczny, przejęcie stacji dializ i wiele innych a stała poniżej 4 mln. Nowa władza inwestycje zero, likwidacja łóżek, strata powyżej 8 mln. Widać gołym okiem kto jak sobie radził w szpitalu, ale prawda w oczy kole.Data dodania komentarza: 25.11.2025, 17:15Źródło komentarza: Rozmowy na czasieAutor komentarza: lolekTreść komentarza: Trzeba uważać na Panią radną, zaraz mogą pojawić się pozwy!Data dodania komentarza: 25.11.2025, 16:12Źródło komentarza: Rozmowy na czasie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama