Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 12:09
Reklama

Nietypowe przepisy na domowe frytki - masło, cynamon lub parmezan

Chcesz zaimponować swoim znajomym? Przy okazji następnego spotkania zaserwuj im domowe frytki. Ale żeby nadać charakteru tej popularnej przekąsce, sięgnij po nasze nietypowe przepisy. Świetnie sprawdzą się również jako dodatek do grilla lub substytut gotowanych ziemniaków.
Nietypowe przepisy na domowe frytki - masło, cynamon lub parmezan

Autor: iStock

Skąd się wzięły frytki?

Ojczyzną frytek jest Belgia. Historia złotego przysmaku jest zaskakująca, bo powstała z potrzeby mieszkańców niewielkiego miasteczka Dinant. W XVIII w. przysmakiem w tamtejszych okolicach były rybki smażone na rozgrzanym oleju. Niestety pewnego dnia rzeka zamarzła, a ludzie zmuszeni do poszukiwania nowego, głównego źródła pożywienia, zaczęli wrzucać do gorącego tłuszczu pokrojone ziemniaki. Nie potrzebowali wiele czasu, aby przekształcić swój wynalazek w nową, kulinarną modę, która szybko rozprzestrzeniła się we wszystkich kierunkach świata i trwa do dziś.

Tradycyjna receptura

Belgowie słyną z dbałości o pielęgnację tradycji związanej z klasycznymi frytkami. Przed podaniem złocistych słupków, dwukrotnie zapewniają im „kąpiel” w rozgrzanym oleju, aby mieć pewność, że będą soczyste i chrupiące. W Polsce przykłada się do tego mniejszą wagę, jednak jest to potrawa niezwykle popularna zarówno w domach, jak i restauracjach oraz barach szybkiej obsługi. Można podawać je do burgerów, mięs, obiadów oraz jako samodzielne danie. Aby nadać mu wyjątkowego charakteru, warto pozwolić sobie na kulinarne eksperymenty. Przygotowaliśmy kilka nietypowych przepisów:

FRYTKI Z MASŁEM I ROZMARYNEM

Składniki:

 - 4 średnie, obrane ziemniaki pokrojone w słupki lub talarki,
- sól,
- oliwa z oliwek,
- 2 łyżki masła,
- 1 łyżka rozmarynu.

Przygotowanie:

1. Pokrojone ziemniaki natrzeć cienką warstwą oliwy i umieścić w folii do pieczenia zawiązanej z jednej strony.

2. Zawiązać folię i piec ziemniaki w piekarniku rozgrzanym do 200 st. C. przez ok. 15 minut. Pod koniec pieczenia rozciąć folię i dopiekać frytki, aż się zarumienią i nabiorą chrupkości.

3. Podawać przyprawione solą do smaku, obsypane rozmarynem. Pomiędzy upieczone ziemniaki należy włożyć niewielkie kawałki masła, które rozpuści się i rozleje po przekąsce, nadając jej delikatnego, subtelnego smaku.  

FRYTKI Z BATATÓW Z CYNAMONEM I ZIOŁAMI PROWANSALSKIMI

Składniki:

- dwa duże bataty obrane ze skóry i pokrojone w słupki lub talarki,
- płaska łyżeczka suszonych ziół prowansalskich,
- dwie szczypty cynamonu,
- dwie łyżki oliwy z oliwek.

Przygotowanie:

1. Wszystkie składniki wymieszać w folii do pieczenia, aby równomiernie się rozprowadziły i zawiązać ją.

2. Piec przez ok. 15 minut w piekarniku rozgrzanym do 200 st. C. Pod koniec pieczenia rozciąć folię i dopiec do momentu, aż frytki zarumienią się i nabiorą chrupkości.

FRYTKI ZE ŚWIEŻYM CZOSNKIEM, ZIOŁAMI I PARMEZANEM

Składniki:

- trzy średnie, obrane ziemniaki pokrojone w słupki lub talarki,
- oliwa z oliwek,
- dwa ząbki czosnku,
- ulubiona mieszanka suszonych ziół,
- garść startego parmezanu,
- sól.

Przygotowanie:

1. Ziemniaki natłuścić oliwą z oliwek i umieścić w folii do pieczenia.

2. Dodać przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku, łyżkę ziół i dokładnie wymieszać, aby równomiernie się rozprowadziły. Zawiązać folię.

3. Zapiekać w piekarniku rozgrzanym do 200 st. C. przez ok. 15 minut. Przed końcem pieczenia rozciąć folię i pozwolić odparować wilgoci, aby frytki mogły zarumienić się i nabrać chrupiącej postaci.

4. Przed podaniem posolić frytki i posypać równomiernie parmezanem.

W wersji eco można mieszać składniki w plastikowym pudełku lub wysokiej misce, które bez problemu umyjemy później w zmywarce. Do pieczenia warto wówczas wykorzystać szklane naczynie żaroodporne z przykryciem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 18°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 24 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: Tomasz SawickiTreść komentarza: Panie "Znawco tematu", program realizowany jest w księgarni Pana Cezarego. To nie jest bluebox, a właściwie w obecnych realiach stosowany greenbox. Efekt bokeh, który polega na estetycznym rozmyciu tła w celu podkreślenia obiektu i dodania zdjęciu głębi uzyskujemy dzięki zastosowaniu obiektywu filmowego 45 mm. Zapewniam, że program realizowany jest w księgarni Neptun Pana Cezarego Koncewicza - pomijając mały szczegół, czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla przekazu??? Pozdrawiam Tomasz Sawicki ZTVData dodania komentarza: 25.04.2025, 23:26Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: Znawca tematuTreść komentarza: Przecież to na blueboxie robicie a nie w księgarni. he, heData dodania komentarza: 25.04.2025, 22:32Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: JacekTreść komentarza: Brawo, brawo. Konkretna, inteligenta, czarująca Pani dyrektor. Świnoujście wreszcie nie będzie się wstydzić poziomu Ośrodka Barbarki.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:30Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w Świnoujściu T Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Roman Kucierki zamienił się na stanowiska pracy z byłym zastępcą prezydenta? Ale numer !!!Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:24Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w ŚwinoujściuAutor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama