Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 3 maja 2026 05:55
Reklama

SMS zamiast paragonu? Cyfrowa rewolucja już wkrótce

Płacenie telefonem, kodem czy kartą kredytową na dobre przyjęło się w naszej codzienności. Nadal borykamy się jeszcze z mnóstwem paragonów, które wydawane są przy finalizacji większości transakcji. Choć przepisy już wcześniej przewidywały rozwiązanie tego problemu, dopiero wkrótce ma się to zmienić.
SMS zamiast paragonu? Cyfrowa rewolucja już wkrótce

Autor: iStock

Wirtualne paragony

Już w 2020 r. ustawa o VAT przewidywała możliwość wystawiania wirtualnych paragonów. W praktyce nie było to jednak możliwe dla większości przedsiębiorców, gdyż przepisy obejmowały w tym zakresie wyłącznie kasy wirtualne. Handlujący, którzy posiadali tradycyjnego sprzętu zobowiązani byli do dalszego wydawania papierowych kwitków.

Wkrótce może się to zmienić

Jak donosi „Fakt”, zmienione przepisy, które zniosą obowiązek drukowania paragonów, wkrótce mogą wejść w życie, ponieważ zaktualizowane rozporządzenia czekają już na opublikowanie w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że za zgodą konsumenta, e-paragon zostanie wysłany np. SMS-em lub mailem. Razem z tą zmianą skończy się dylemat kupujących, jak przechowywać dowód zakupu, aby treść na nim zawarta była czytelna przez cały czas obowiązywania gwarancji na zakupione produkty.

„Paragon elektroniczny zawiera te same informacje co drukowany. Również on trafia zarówno do konsumenta, jak i do skarbówki. Różnica polega na sposobie jego przekazania: e-paragon jest wysyłany klientowi w postaci elektronicznej, na przykład na adres e-mail, bezpośrednio z urządzenia fiskalnego. Jest to rozwiązanie dla chętnych. Sprzedawca przekazuje klientowi e-paragon za jego zgodą i w ustalony z nim sposób.” – wyjaśniał w swojej publikacji „Dziennik Gazeta Prawna”.

„Obecnie dochodzi do paradoksów, że w sklepie mogę zapłacić aplikacją w telefonie, a w zamian dostaję anachroniczny wydruk, na którym po kilku tygodniach nic już nie widać. Trzeba wyjść z tej papierowej ery.” – cytuje byłego wiceministra rozwoju Tadeusza Kościńskiego Money.pl.

Mniej drukowanych paragonów to również powód do zadowolenia dla ekologów. Papier termiczny, z którego korzystają na ogół sprzedawcy, nie nadaje się do recyklingu. Wbrew powszechnej opinii, wydruk taki powinien trafiać każdorazowo do kosza z odpadami mieszanymi, a nie do pojemnika z makulaturą. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 12°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 14 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: wydawca ZTVTreść komentarza: Mistrzostwa były transmitowane na żywo - zapraszam na nasz profil społecznościowy Facebook i YouTube.Data dodania komentarza: 29.04.2026, 22:18Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025Autor komentarza: PoszukiwaczTreść komentarza: Jest gdzieś wideo z mistrzostw?Data dodania komentarza: 28.04.2026, 20:12Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025Autor komentarza: nauczycielkaTreść komentarza: Pamiętam Panią Dorotę jeszcze ze szkoły średniej. To niesamowicie inteligentna osoba, posiadająca bardzo szeroki zakres wiedzy z wielu dziedzin. Najlepsza radna jaka kiedykolwiek zasiadała w RM Świnoujścia.Data dodania komentarza: 16.04.2026, 16:00Źródło komentarza: Rozmowy na czasie: Dorota Konkolewska i Roman Momot T Autor komentarza: LeoTreść komentarza: Wydaje mi się , że powinna być dwukadencyjność również dla radnych. Panowie widać, że są chyba już zmęczeni a już na pewno nieprzygotowani i ślizgają się po tematach. Takie gadanie dla gadania. Może redakcja wyśle im wcześniej pytania, aby się przygotowali...Data dodania komentarza: 2.04.2026, 19:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek WagaAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Panowie dyskutanci, dwóch wybitnych intelektualistów Waga i Nowicki dali popis swojej niekompetencji. Mam prośbę do redakcji, jeżeli chcecie aby ktoś Was słuchał i oglądał , zapraszajcie tych nielicznych radnych którzy mają coś do powiedzenia.Data dodania komentarza: 2.04.2026, 10:07Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek WagaAutor komentarza: IrenaTreść komentarza: Zawsze jestem pod wrazeniem,wiedzy i ewentualnych koncepcji Pana Prezesa Piwowarczyka,szkoda,ze nie sa realizowane,dlaczego?Data dodania komentarza: 17.03.2026, 13:06Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr Piwowarczyk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama