Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 2 lutego 2026 11:03
Reklama

Nobel 2021 z fizyki. Nagrodą trzeba się będzie podzielić

Znamy nazwiska zdobywców tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Tym razem szwedzka akademia postanowiła uhonorować kilku naukowców. Wskazała także, jak zostanie podzielona pieniężna część nagrody.
Nobel 2021 z fizyki. Nagrodą trzeba się będzie podzielić
Giorgio Parisi, Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann

Autor: Nobel Prize Facebook

Kolejne tegoroczne Nagrody Nobla przyznane. W poniedziałek poznaliśmy pierwszych laureatów tej najbardziej prestiżowej nagrody świata. W dziedzinie fizjologii lub medycyny zostali uhonorowani: David Julius i Ardem Patapoutian. Udało im się dokładnie opisać, jak receptory w ludzkim ciele reagują na bodźce zewnętrzne. We wtorek do grona noblistów, w dziedzinie fizyki, dołączyli: Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann oraz Giorgio Parisi.

Nowi nobliści nie współpracowali ze sobą, a każdy z nich prowadził własne badania. Giorgio Parisi został doceniony za „odkrycie wzajemnego oddziaływania nieporządku i fluktuacji w układach fizycznych od skali atomowej do planetarnej.” - jak podała szwedzka akademia. Syukuro Manabe wskazał, jak zwiększony poziom dwutlenku węgla w atmosferze prowadzi do wzrostu temperatury na powierzchni Ziemi, a jego badania są wykorzystywane przy opracowywaniu modeli klimatycznych. Podobnym zagadnieniem zajmuje się Klaus Hasselmann, który stworzył model skupiający dane pogodowe i klimatyczne i zostało to wykorzystane do udowodnienia, że wyższa temperatura na Ziemi związana jest ze zwiększoną emisją dwutlenku węgla.

Nobliści otrzymają medale i dyplomy oraz ok. 4,3 mln złotych do podziału, z czego Parisi dostanie połowę (tak wskazała akademia), a pozostali laureaci po jednej czwartej. W środę zostanie przedstawiony zwycięzca lub zwycięzcy w zakresie chemii, dzień później w dziedzinie literatury, a w piątek będzie przyznana Pokojowa Nagroda Nobla. W najbliższy poniedziałek poznamy laureata w zakresie ekonomii.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: -11°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 21 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AlaTreść komentarza: Wstyd żadnego fajnego koncertu miasto nie przygotowałoData dodania komentarza: 20.01.2026, 18:07Źródło komentarza: Harmonogram imprez WOŚP 2026 w ŚwinoujściuAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Drogi Prezesie Spółdzielni, robi to co miasto powinno robić. Zarabianie kasy ? Skoro tak to Ciebie w oczy kole to zakasaj rękawy, napisz wnioski i zrealizuj je, pierwszy będę Ci bił brawo jak zrobisz wszystko zgdonie z wytycznymi z urzędu. Wiadomo, najłatwiej krytykować kogoś kto coś robi a samemu siedzieć i komentowaćData dodania komentarza: 29.12.2025, 21:49Źródło komentarza: Nowy magazyn żywności Fundacji Speak Up oficjalnie otwartyAutor komentarza: Prezes SpółdzielniTreść komentarza: a co takiego dobrego robi ta niby funadacja dla miasta?> Zarabianie kasy nie ma nic wspólnego z robieniem czegokolwiek dobrego dla miastaData dodania komentarza: 25.12.2025, 08:53Źródło komentarza: Nowy magazyn żywności Fundacji Speak Up oficjalnie otwartyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Brawo Fundacja, robicie wiele dobrego dla tego miasta. Nie dajcie sięData dodania komentarza: 11.12.2025, 19:05Źródło komentarza: Nowy magazyn żywności Fundacji Speak Up oficjalnie otwartyAutor komentarza: IrenaTreść komentarza: To ma sens,popieram. ale jezeli chodzi o groszowki to 1,2,5 groszy powinno ulec likwidacji natychmiast a te kretynskie ceny z koncowka,0,99 groszy wreszcie zniklyby ze sklepow, zaokraglajac do 1 zl.Data dodania komentarza: 9.12.2025, 16:47Źródło komentarza: Złotówka z nowym oznaczeniem? Znany ekonomista jest na takAutor komentarza: bolekTreść komentarza: A w szkole nie nauczyli, że nieznajomość prawa szkodzi? I że trzeba prawa przestrzegać i je stosować, widocznie też nie. Stąd chyba te obawy?Data dodania komentarza: 26.11.2025, 11:10Źródło komentarza: Rozmowy na czasie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama