Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 15 czerwca 2025 22:26
Reklama

Gang lichwiarzy rozbity. Policja pokazuje nagranie z akcji

Wykorzystywali dramatyczną sytuację swoich ofiar. Ludzie tracili przez nich dorobek całego życia. Policja zatrzymała kilkanaście osób, które zajmowały się lichwą.
Gang lichwiarzy rozbity. Policja pokazuje nagranie z akcji

Autor: policja

W tej wielkiej akcji policji i administracji skarbowej, przeprowadzonej na terenie województw mazowieckiego, pomorskiego, małopolskiego oraz śląskiego, wzięło udział ponad 100 osób. Na przedstawionym nagraniu widać, jak uzbrojeni funkcjonariusze CBŚP siłą wchodzą do mieszkań. Słychać odgłos tłuczonych szyb, wywarzanych drzwi i huk granatów. Efekt tych działań to 13 zatrzymanych osób – członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się lichwą.

Film można zobaczyć w tym miejscu.

Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy udzielając wysoko oprocentowanych i krótkoterminowych pożyczek, przejmowali nieruchomości stanowiące zabezpieczenie ich spłaty.” - informuje policja i zaznacza, że działalność gangu nie ograniczała się tylko do tego. Gdy ktoś nie chciał spełnić żądań przestępców, ci zaczynali grozić dłużnikowi. Grupa miała tak działać od 2008 do 2015 roku. W tym czasie mogła oszukać wiele osób, przejmując od nich nieruchomości.

Przestępcy wykorzystywali bardzo trudną sytuację życiową swoich ofiar. "Poszkodowani znajdowali w prasie lub w internecie ogłoszenia, gdzie proponowano wysokie pożyczki gotówkowe pod zastaw nieruchomości, z krótkim okresem spłaty.” - dodają mundurowi. Wysokość pożyczek wynosiła od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych. Korzystający z oferty na oddanie pieniędzy dostawali maksymalnie rok czasu. Zabezpieczeniem tych transakcji były nieruchomości, których wartość kilkukrotnie przekraczała pożyczoną sumę. Zdarzało się także, że klienci otrzymywali mniej pieniędzy, niż podano w akcie notarialnym. Kłopoty zaczynały się zaraz po podpisaniu dokumentów, bo okazywało się, że pokrzywdzeni zobowiązani są pokryć zatajone przed nimi prowizje pożyczek. Wynosiły nawet do kilkudziesięciu tys. zł. „Umowy konstruowane były w ten sposób, iż w przypadku braku spłaty pożyczki, pożyczkodawca mógł skierować sprawę do sądu o przejęcie nieruchomości, która stanowiła zabezpieczenie spłaty.” - ujawnia kulisy działania przestępców policja.

Oprócz dokonania zatrzymań, służby zabezpieczyły także komputery oraz dokumentację, która teraz jest dokładnie analizowana. Przejęto także pieniądze, biżuterię i samochód należące do podejrzanych. Wszyscy zatrzymani już usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyzysku kontrahenta, oszustw i prania pieniędzy pochodzących z przestępstw. W stosunku do ośmiu osób prokuratura wnioskuje o tymczasowe aresztowanie.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

słabe opady deszczu

Temperatura: 23°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 11 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RodzicTreść komentarza: Super zawody, organizacja. WinKids gratulacje 👏Data dodania komentarza: 4.06.2025, 10:26Źródło komentarza: Zawody Pływackie z okazji Dnia DzieckaAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak sie nazywa pani z numerem 27?Data dodania komentarza: 2.06.2025, 09:34Źródło komentarza: Najpiękniejsze Polki 2023 roku wybrane!Autor komentarza: Szalkiewicz.ZiW.Treść komentarza: Popieram wasz program i głosuje na Trzaskowskiego wraz żonaData dodania komentarza: 27.05.2025, 15:43Źródło komentarza: Nowe biuro Platformy Obywatelskiej w StargardzieAutor komentarza: Zbigniew GawleTreść komentarza: Napisałem komentarz wiarygodna i rzetelna ZTVData dodania komentarza: 18.05.2025, 18:35Źródło komentarza: Powracając do tematu WPN…Autor komentarza: Zbigniew GawleTreść komentarza: Długo zastanawiałem się ją i czy wogóle skomentować ten tendencyjny i zmanipulowany wywiad bo; Pan redaktor posiłkując się w wywiadzie zamieszczonymi postami, które są udokumentowane licznymi fotografiami przestępczej działalności kadry parku, wraz z dokładną ich lokalizacją. Jadąc na wywiad z latwoscią, posty te zweryfikować bo opisane i sfotografowane miejsca mijał o kilka kilkadziesiąt metrów. W wywiadzie nie posłużył się nimi, wręcz wsparł Dyrektor WPN w jej łgarstwie i kłamstwach. Rodzi to podejrzenie czy było to bezinteresowne, wszak WPN ma za tego rodzaju przysługi wiele atrakcyjnego do zaoferowania. Skutek negatywny tego jest taki, że zamiast powstrzymać demolowanie lasów parkowych, proceder ten jeszcze się wzmógł wbrew ustawą sejmowym dotyczącym tej sprawy. Proponuję Panu redaktorowi 3 czesć cyklu z WPN i jego Dyrektor, uprzednio zapoznając się z kolejnymi postami pod tym samym adresem. Gdyby był problem z interpretacją zdjeć i zrozumieniem tekstu,oferuję się za przewodnika wraz z ustawodawstwem dotyczącym Ochrony Środowiska i Obszarów Chronionych.Data dodania komentarza: 18.05.2025, 16:53Źródło komentarza: Powracając do tematu WPN…Autor komentarza: AnMarTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za dobre słowo.Duet AnMar.To pomaga w działaniu.Data dodania komentarza: 17.05.2025, 13:16Źródło komentarza: Finał Dnia Dobrych Uczynków w Świnoujściu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama