Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 31 stycznia 2026 21:37
Reklama

Spis powszechny zakończony, ale telefony jeszcze zadzwonią

Mimo, że ankieterzy przestali już zadawać pytania, to padnie ich jeszcze kilka. Trzeba przygotować się na niespodziewany telefon.
Spis powszechny zakończony, ale telefony jeszcze zadzwonią

Autor: iStock

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań zakończył się 30 września. Tego dnia ankieterzy przestali chodzić po domach i wydzwaniać z pytaniami z kwestionariusza. „Był to najnowocześniejszy spis ze wszystkich przeprowadzonych dotąd w Polsce, został zrealizowany w całości z wykorzystaniem internetowej aplikacji do zbierania danych. Digitalizacja spisu wpływa także na szybkość opracowywania danych” - informuje Główny Urząd Statystyczny i dodaje, że pierwsze, wstępne jeszcze, wyniki spisu zostaną opublikowane w styczniu 2022 roku. Zaprezentowane wówczas zostaną takie dane jak: liczby ludności według płci i wieku, liczby budynków, liczby i powierzchni użytkowej mieszkań. „Pierwsze dane wstępne zagregowane do poziomu województw zostaną opublikowane w kwietniu 2022” - zaznacza GUS.

Okazuje się także, że mimo zakończenia wielkiego liczenia, wiele osób musi przygotować się na telefon ze strony ankieterów. Od 12 do 24 listopada zostanie przeprowadzone badanie kontrolne. Jego celem jest ocena jakości danych pozyskanych podczas spisu. Statystycy wyjaśniają, że ma to pomóc w przyszłości i umożliwić udoskonalanie przyszłych spisów i badań reprezentacyjnych. Dlatego – jak podkreślają - udział w badaniu kontrolnym jest równie ważny, jak w głównej akcji.

Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych, na losowo wybranej próbie 100 tys. mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021. Ankietowani będą wyłącznie pełnoletni respondenci, którzy jako pierwsi z danego mieszkania udzielili wywiadu w spisie zasadniczym (tzw. pierwsi respondenci)”. - tłumaczy GUS.
 

Ankieterzy będą się kontaktować z wylosowanymi do badania osobami. Będą przy tym korzystać tylko z numeru telefonu: 22 828 88 88, a dane zostaną zarejestrowane w specjalnie przygotowanej aplikacji. Tożsamość ankietera będzie można zweryfikować na stronie spis.gov.pl lub na infolinii 22 279 99 99. „Podobnie, jak w trakcie Spisu Powszechnego, ankieterzy nie będą pytać o zarobki, numer karty, PIN, majątek etc.” - zastrzega w komunikacie GUS.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: -9°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 19 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AlaTreść komentarza: Wstyd żadnego fajnego koncertu miasto nie przygotowałoData dodania komentarza: 20.01.2026, 18:07Źródło komentarza: Harmonogram imprez WOŚP 2026 w ŚwinoujściuAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Drogi Prezesie Spółdzielni, robi to co miasto powinno robić. Zarabianie kasy ? Skoro tak to Ciebie w oczy kole to zakasaj rękawy, napisz wnioski i zrealizuj je, pierwszy będę Ci bił brawo jak zrobisz wszystko zgdonie z wytycznymi z urzędu. Wiadomo, najłatwiej krytykować kogoś kto coś robi a samemu siedzieć i komentowaćData dodania komentarza: 29.12.2025, 21:49Źródło komentarza: Nowy magazyn żywności Fundacji Speak Up oficjalnie otwartyAutor komentarza: Prezes SpółdzielniTreść komentarza: a co takiego dobrego robi ta niby funadacja dla miasta?> Zarabianie kasy nie ma nic wspólnego z robieniem czegokolwiek dobrego dla miastaData dodania komentarza: 25.12.2025, 08:53Źródło komentarza: Nowy magazyn żywności Fundacji Speak Up oficjalnie otwartyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Brawo Fundacja, robicie wiele dobrego dla tego miasta. Nie dajcie sięData dodania komentarza: 11.12.2025, 19:05Źródło komentarza: Nowy magazyn żywności Fundacji Speak Up oficjalnie otwartyAutor komentarza: IrenaTreść komentarza: To ma sens,popieram. ale jezeli chodzi o groszowki to 1,2,5 groszy powinno ulec likwidacji natychmiast a te kretynskie ceny z koncowka,0,99 groszy wreszcie zniklyby ze sklepow, zaokraglajac do 1 zl.Data dodania komentarza: 9.12.2025, 16:47Źródło komentarza: Złotówka z nowym oznaczeniem? Znany ekonomista jest na takAutor komentarza: bolekTreść komentarza: A w szkole nie nauczyli, że nieznajomość prawa szkodzi? I że trzeba prawa przestrzegać i je stosować, widocznie też nie. Stąd chyba te obawy?Data dodania komentarza: 26.11.2025, 11:10Źródło komentarza: Rozmowy na czasie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama