Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 marca 2026 00:39
Reklama

Nawet 500 razy bardziej zakaźny. Jest reakcja Polski na wariant Omikron

Dotychczasowe działania rządu dotyczące pandemii skłaniały się ku normalnemu funkcjonowaniu gospodarki i społeczeństwa. Rosnąca stale liczba zakażonych nie spowodowała, jak w roku ubiegłym, zamknięcia miejsc publicznych czy narodowej kwarantanny. Pojawiła się jednak kolejna odmiana koronawirusa, która może zmienić wkrótce wszystkie przewidywane scenariusze.
Nawet 500 razy bardziej zakaźny. Jest reakcja Polski na wariant Omikron

Autor: iStock

Omikron rozdaje karty

Ze świata płyną niepokojące wieści, które wskazują na szczególnie niebezpieczne działania wariantu Omikron koronawirusa. Według ekspertów odmiana ta może być nawet o 500 razy bardziej zakaźna niż poprzednie. Wstępne badania pokazują również, że Omikron może być odporniejszy na dostępne obecnie szczepionki. Japonia i Izrael zamknęły z jego powodu swoje granice. Niektóre kraje wstrzymały część lotów. Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób zaapelowało o włączenie zapobiegawczego podejścia do aktualnego zagrożenia oraz „pilne włączenie środków pozafarmeceutycznych na terenie państw Unii Europejskiej”. Światowa Organizacja Zdrowia określiła niepokojący wariant, jako powodujący duże ryzyko oraz zaraźliwość, potwierdzając jednocześnie obawy z nim związane.

Zalecenia Rady Medycznej

Skupiając się na tym, aby nie sparaliżować gospodarki, Rada Medyczna wydała kilka dni temu nowe zalecenia. Choć nie jest to jeszcze decyzja o ograniczeniach, według ekspertów doradzających premierowi Mateuszowi Morawieckiemu należy:

- skupić się na jak najszerszym szczepieniu osób, które dotychczas nie przyjęły preparatu oraz zaaplikowaniu trzeciej dawki osobom uprawnionym,

- przestrzegać zasady sanitarne: dystans, dezynfekcja, noszenie masek w wyznaczonych przepisami miejscach,

- ograniczyć do niezbędnego minimum imprezy masowe, działalność handlową, artystyczną, zwłaszcza w powiatach, gdzie liczba hospitalizacji przekracza 9 na 100 tys. mieszkańców,

- egzekwować przez odpowiednie służby wprowadzone ograniczenia i przepisy, w oraz nie wpuszczać / nie obsługiwać osób świadomie je łamiących.

Jest reakcja Polski na nowy wariant

Minister zdrowia Adam Niedzielski był gościem Radia Plus. Na antenie mówił m.in. o tym, że wiąż mamy wiele niepewnych i sprzecznych informacji na temat wariantu Omikron.

„Szpitale są obłożone, musimy likwidować normalne miejsca leczenia, otwierać łóżka covidowe. Pojawienie się takiego elementu, który mógłby spowodować, że zamiast oczekiwanego przesilenia, będziemy mieli przyspieszenie, to jest game changer  [rewolucja, zmiana zasad gry – przyp. red.]. Zmienia to ocenę sytuacji w sposób fundamentalny – wyjaśnił szef resortu.

W związku z tym na początku grudnia planowane jest kierowanie na kwarantannę osób wracających z krajów, gdzie obecność groźnego wariantu została już potwierdzona, w tym europejskich. Rząd pracuje obecnie nad listą państw, których miałoby dotyczyć obostrzenie. Z obowiązku tego mógłby zwolnić jedynie negatywny wynik testu wykonany po siedmiu dniach. Rozważane jest ewentualne zwolnienie z zapobiegawczej izolacji osób zaszczepionych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 8°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 5 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: IrenaTreść komentarza: Zawsze jestem pod wrazeniem,wiedzy i ewentualnych koncepcji Pana Prezesa Piwowarczyka,szkoda,ze nie sa realizowane,dlaczego?Data dodania komentarza: 17.03.2026, 13:06Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: małaTreść komentarza: mała powierzchnia pod apartamnety? http://scie24.pl/miasto/4007,basen-polnocny-w-nowej-odslonie.htm#prettyPhoto - tu można zobaczyć jaka mała :-) .. dobrze, że drogi nie można zabudować bo by ją też Basia zabudowała.Data dodania komentarza: 7.03.2026, 17:33Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: MkTreść komentarza: Grube kłamstwa są powiedziane na początku wywiadu. Piwiwarczyk i redaktor mówią ze teren mial być przeznaczony na deweloperke. To kłamstwo. stniejacym planie na funkcje mieszkaniowe miała być przeznaczona mała część terenu. Poza tym wywiad typu "lanie wody".Data dodania komentarza: 7.03.2026, 07:49Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: HkTreść komentarza: Pan całe życie naiwny. W mieście gdzie przez lata rządzili intelektualni starcy o żadnej rewolucji czy nawet ewolucji nie ma mowy. Niech Pan po tych wielu latach w końcu otworzył oczy, bo czas ucieka i szkoda pana życia. Pozdrawiam.Data dodania komentarza: 5.03.2026, 05:37Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: JaśTreść komentarza: To kawał? Dajemy 150 000 zł z naszych podatków Policom, a nie potrafimy zorganizować tramwaju do naszej latarni morskiej i fortu? Władza nasza wielka intelektualnie.Data dodania komentarza: 17.02.2026, 21:05Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - 16.02.2026Autor komentarza: ZdebTreść komentarza: Cenzura tutaj widać.Data dodania komentarza: 14.02.2026, 22:51Źródło komentarza: Rozmowy na czasie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama