Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 12 czerwca 2026 19:45
Reklama
Reklama

Będzie wielkie poszukiwanie informatyków. Kto ich potrzebuje?

Wkrótce do pracy trzeba będzie tysięcy informatyków. Mają służyć w rządowej formacji i przy rekrutacji mają być traktowani wyjątkowo.
Będzie wielkie poszukiwanie informatyków. Kto ich potrzebuje?

Autor: iStock

Według najnowszych danych Ministerstwa Edukacji i Nauki, informatyka cieszy się największym powodzeniem wśród kandydatów na studia. Naukę na tym kierunku rozpoczęło w tym roku 36 026 osób. Więcej niż na psychologii, zarządzaniu czy kierunku lekarskim. Eksperci z branży IT są na rynku pracy cały czas poszukiwani, a firmy doradcze wyliczają, że specjaliści zarabiają średnio od 4 do 6 tysięcy złotych brutto. To na początek drogi zawodowej, bo według raportu „Rynek wykorzystanych szans. Rynek pracy IT i SAP 2022" np. mediana zarobków dla stanowiska Cloud Architect wynosi ponad 44 tys. złotych.

Teraz po informatyków chce sięgnąć nowy pracodawca. To policja. W listopadzie rząd przyjął przepisy zakładające powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Jak mówił jeszcze w lipcu premier, Mateusz Morawiecki ma to być służba, która będzie zajmować się tylko i wyłącznie przeciwdziałaniem cyberzagrożeniom.  Szef MSWiA,  Mariusz Kamiński tłumaczył potem, że oznacza to z 7,5 tysiąca nowych etatów w policji w najbliższych latach około 1,8 będzie przeznaczonych dla CBZC.

Ten nowy pion będzie odpowiedzialny za realizację zadań w zakresie rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania przestępstw popełnionych przy użyciu nowoczesnych technologii teleinformatycznych, a także wspierania w niezbędnym zakresie pozostałych jednostek organizacyjnych policji.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, już w tym tygodniu policja chce zdecydować o formie akcji rekrutacyjną. Mogą to być spoty, filmy, plakaty czy ulotki. Kandydaci do pracy mają być zwolnieni z testów wiedzy i sprawności fizycznej, co jest obowiązkowe dla osób chcących zostać policjantami. Teraz nad przepisami pracuje sejm i część posłów zgłasza poprawki. Krzysztof Gawkowski z Lewicy uważa, że sprawdzian fizyczny powinien być jednak dla informatyków obowiązkowy. Tak samo sądzi Marek Biernacki z KP, postulując, aby testów nie przechodzili wyłącznie poszukiwani specjaliści przyjmowani na etaty cywilne.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Temperatura: 17°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 13 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Kierowca Treść komentarza: Jak można tak traktować ludzi żeby na parking nie Można było wjechać bo Agatowska sobie bramownice wymyśliła - w końcu jakoś sukces :))))) Data dodania komentarza: 1.06.2026, 15:21 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska Autor komentarza: Tadeusz Treść komentarza: Postawić bramownice najlepiej przed wjazdem do tunelu i na granicach .... problem z głowy a i przed promami - Tego by Bareja nie wymyślił. Data dodania komentarza: 25.05.2026, 22:31 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska T Autor komentarza: wydawca ZTV Treść komentarza: Mistrzostwa były transmitowane na żywo - zapraszam na nasz profil społecznościowy Facebook i YouTube. Data dodania komentarza: 29.04.2026, 22:18 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: Poszukiwacz Treść komentarza: Jest gdzieś wideo z mistrzostw? Data dodania komentarza: 28.04.2026, 20:12 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: nauczycielka Treść komentarza: Pamiętam Panią Dorotę jeszcze ze szkoły średniej. To niesamowicie inteligentna osoba, posiadająca bardzo szeroki zakres wiedzy z wielu dziedzin. Najlepsza radna jaka kiedykolwiek zasiadała w RM Świnoujścia. Data dodania komentarza: 16.04.2026, 16:00 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie: Dorota Konkolewska i Roman Momot T Autor komentarza: Leo Treść komentarza: Wydaje mi się , że powinna być dwukadencyjność również dla radnych. Panowie widać, że są chyba już zmęczeni a już na pewno nieprzygotowani i ślizgają się po tematach. Takie gadanie dla gadania. Może redakcja wyśle im wcześniej pytania, aby się przygotowali... Data dodania komentarza: 2.04.2026, 19:17 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek Waga
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama