Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 12 czerwca 2026 19:48
Reklama
Reklama

"Mniej niż przypuszczaliśmy". Pierwszy raport ZUS dotyczący umów o dzieło

Od początku roku w Polsce funkcjonuje rejestr umów o dzieło prowadzony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na jego podstawie powstał właśnie pierwszy raport, który daje nieco inne niż dotychczas spojrzenie na ten rodzaj współpracy.
"Mniej niż przypuszczaliśmy". Pierwszy raport ZUS dotyczący umów o dzieło

Autor: iStock

Policzyli umowy

Od stycznia do września w ZUS RUD pojawiły się informacje o nieco ponad milionie umów o dzieło. Gromadzenie informacji o nich to wynik nowych przepisów związanych z Tarczą Antykryzysową. Dzięki rejestrowi instytucja chce mieć szerszy pogląd na rozwój przedsiębiorczości w Polsce, a także większą możliwość analiz i tworzenia statystyk.

„Od 1 stycznia 2021 roku przepisy Tarczy Antykryzysowej wprowadziły obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło. Dzięki temu Państwo ma wiedzę na temat zawieranych w Polsce tego rodzaju umów" – wyjaśnia Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Mniej niż się wydawało

Już dziś wiemy, że umów o dzieło jest zdecydowanie mniej, niż zakładano. Statystyki pokazują, że przeciętni wykonawcy to głównie mężczyźni pomiędzy 30. a 39. rokiem życia.

"Nasze analizy pokazują, że wbrew przypuszczeniom w Polsce nie zawiera się rocznie kilku milionów umów o dzieło. Od 1 stycznia do 30 września 2021 r. przekazano 796,3 tys. dokumentów ZUS RUD. Dotyczyły one ponad 1,2 mln umów o dzieło” – analizuje szefowa ZUS, dodając, że dokumenty podpisywane były najczęściej na maksymalnie dziewięć dni. Przeważająca grupa zgłaszających tego typu umowy płatników składek reprezentuje branżę edukacyjną.

96,42 proc. podmiotów, które dokonały zgłoszenia to płatnicy składek. 1,99 proc. stanowią w tym zakresie osoby fizyczne. Jedynie 1,59 proc. to grupa osób, które nie są płatnikami. Najczęściej wybieranym kanałem rejestracji zgłoszenia była platforma PUE ZUS. Pozostałe dokumenty nadsyłano pocztą, składano bezpośrednio w placówce lub poprzez urzędomat. Najwięcej zgłoszeń odnotowały zakłady w województwie mazowieckim, najmniej zaś w opolskim.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Temperatura: 17°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 13 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Kierowca Treść komentarza: Jak można tak traktować ludzi żeby na parking nie Można było wjechać bo Agatowska sobie bramownice wymyśliła - w końcu jakoś sukces :))))) Data dodania komentarza: 1.06.2026, 15:21 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska Autor komentarza: Tadeusz Treść komentarza: Postawić bramownice najlepiej przed wjazdem do tunelu i na granicach .... problem z głowy a i przed promami - Tego by Bareja nie wymyślił. Data dodania komentarza: 25.05.2026, 22:31 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska T Autor komentarza: wydawca ZTV Treść komentarza: Mistrzostwa były transmitowane na żywo - zapraszam na nasz profil społecznościowy Facebook i YouTube. Data dodania komentarza: 29.04.2026, 22:18 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: Poszukiwacz Treść komentarza: Jest gdzieś wideo z mistrzostw? Data dodania komentarza: 28.04.2026, 20:12 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: nauczycielka Treść komentarza: Pamiętam Panią Dorotę jeszcze ze szkoły średniej. To niesamowicie inteligentna osoba, posiadająca bardzo szeroki zakres wiedzy z wielu dziedzin. Najlepsza radna jaka kiedykolwiek zasiadała w RM Świnoujścia. Data dodania komentarza: 16.04.2026, 16:00 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie: Dorota Konkolewska i Roman Momot T Autor komentarza: Leo Treść komentarza: Wydaje mi się , że powinna być dwukadencyjność również dla radnych. Panowie widać, że są chyba już zmęczeni a już na pewno nieprzygotowani i ślizgają się po tematach. Takie gadanie dla gadania. Może redakcja wyśle im wcześniej pytania, aby się przygotowali... Data dodania komentarza: 2.04.2026, 19:17 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek Waga
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama