Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 16:34
Reklama

Nowe obostrzenia. Jakie zasady, kiedy wchodzą w życie?

Rząd właśnie przedstawił nowe zasady pandemiczne. Zaczną obowiązywać już za kilka dni. Minister zdrowia tłumaczy, że sytuacja covidowa się stabilizuje, ale nowy wariant jest poważnym zagrożeniem.
Nowe obostrzenia. Jakie zasady, kiedy wchodzą w życie?
Adam Niedzielski

Autor: gov.pl

Informacje o nowych zasadach przekazał we wtorek na zdalnej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak mówił, sytuacja pandemiczna się zmienia, stabilizuje się, ale jednocześnie dzienna liczba zakażeń pozostaje wysoka. Niedzielski jednocześnie zaznaczył, że dużym zagrożeniem jest nowy wariant koronawirusa i dodał, że Omikron może odegrać kluczową rolę przy piątej fali pandemii.  – Ze względu na niepokojącą sytuację związaną z COVID-19 zdecydowaliśmy się na podjęcie stanowczych działań. Od 15 grudnia wprowadzamy dodatkowe zasady bezpieczeństwa – oznajmił szef resortu.

Jakie zmiany

Minister zakomunikował, że rząd jest na finalnym etapie prac nad ustawą dotyczącą weryfikacji szczepień pracowników. Zaznaczył, że w przepisach będą zagwarantowane darmowe testy antygenowe na obecność koronawirusa dla wszystkich pracowników. W rozporządzeniu będzie wskazane także, w jaki sposób pracodawca mógłby sprawdzać wynik testów i to, czy ktoś jest zaszczepiony.

Dodatkowo od 1 marca mają obowiązywać szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Jak wyjaśniono, wskazany termin jest na razie orientacyjny.

Więcej o nowych zasadach, od 15 grudnia, mówił zastępca Niedzielskiego, czyli Waldemar Kraska. Wyjaśni. Zaznaczył, że jeżeli chodzi o limity osób uczestniczących w różnego rodzaju wydarzeniach,  nie będą dotyczyć osób zaszczepionych. Sprawdzanie tego to obowiązek przedsiębiorcy, organizatora imprezy.

Obostrzenia

  • Zmniejszenie, z 50 procent do 30 procent, limitu osób w restauracjach, hotelach, teatrach, kinach, obiektach sportowych i kościołach
  • Zakaz konsumpcji w kinach.
  • Zamknięte będą dyskoteki, kluby
  • Nauka zdalna od 20 grudnia do 9 stycznia w szkołach podstawowych i średnich.
  • Limit 75 procent miejsc zajętych w komunikacji publicznej
  • Wprowadzone zostają obowiązkowe testy dla współdomowników osoby zakażonej koronawirusem.
  • Nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 24 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: Tomasz SawickiTreść komentarza: Panie "Znawco tematu", program realizowany jest w księgarni Pana Cezarego. To nie jest bluebox, a właściwie w obecnych realiach stosowany greenbox. Efekt bokeh, który polega na estetycznym rozmyciu tła w celu podkreślenia obiektu i dodania zdjęciu głębi uzyskujemy dzięki zastosowaniu obiektywu filmowego 45 mm. Zapewniam, że program realizowany jest w księgarni Neptun Pana Cezarego Koncewicza - pomijając mały szczegół, czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla przekazu??? Pozdrawiam Tomasz Sawicki ZTVData dodania komentarza: 25.04.2025, 23:26Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: Znawca tematuTreść komentarza: Przecież to na blueboxie robicie a nie w księgarni. he, heData dodania komentarza: 25.04.2025, 22:32Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: JacekTreść komentarza: Brawo, brawo. Konkretna, inteligenta, czarująca Pani dyrektor. Świnoujście wreszcie nie będzie się wstydzić poziomu Ośrodka Barbarki.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:30Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w Świnoujściu T Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Roman Kucierki zamienił się na stanowiska pracy z byłym zastępcą prezydenta? Ale numer !!!Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:24Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w ŚwinoujściuAutor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama