Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 czerwca 2025 06:33
Reklama

Studniówka z paszportem covidowym. Jak się będą bawić uczniowie?

Zaczyna się sezon studniówkowy. Rok temu takie, przez sytuację pandemiczną, się nie odbyły. Jak i czy w ogóle zostaną zorganizowane w 2022 roku?
Studniówka z paszportem covidowym. Jak się będą bawić uczniowie?

Autor: iStock

To tradycyjny bal szkolny najstarszych klas szkół średnich oznaczający, że do egzaminu maturalnego zostało około stu dni. Stąd właśnie nazwa – studniówka. Tego typu zabawa jest miłym wspomnieniem dla każdego, kto na nim był, ale jeden rocznik uczniów nie mógł się bawić w ten sposób. Rok temu studniówki – ze względu na pandemię – się nie odbyły.

W tym roku bale można zorganizować, ale w sposób daleki od tego, jak działo się to jeszcze w 2019 roku. „Po latach wspólnej nauki i przed egzaminem maturalnym studniówka ma charakter ważnego wydarzenia dla całej społeczności szkolnej, szczególnie dla uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych. Uwzględniając pozytywny wpływ uroczystości szkolnych na jakość relacji rówieśniczych oraz wartość wynikającą z kontynuowania zwyczajów szkolnych, potrzeba, jej organizacji jest w pełni uzasadniona” – napisano w dokumencie wydanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny.

Przekazano także już wytyczne dotyczące organizacji studniówek. Nie można ich zorganizować w szkole „w przypadku przejścia nauczania na naukę zdalną/hybrydową spowodowaną wzrostem zachorowań na COVID-19 wśród społeczności szkolnej bądź zawieszenia nauczania lub przejścia na naukę zdalną (…)”. Nie jest to jednak dla uczniów wielka strata, bo już normą stało się, że bale odbywają się w hotelach, restauracjach czy salach bankietowych.

Jak to zostanie zorganizowane? Uczniowie III LO w Lublinie otrzymali już ankiety, w których muszą ujawnić, czy są (a także ich zaproszeni partnerzy) zaszczepieni. Sala jest już wynajęta w jednym z hoteli, a na bal może przyjść maksymalnie 260 osób bez paszportu covidowego.

W Łodzi sezon studniówkowy już rozpoczęło III LO. „Każda klasa będzie mieć ustawione osobno stoły. Każdy z zaszczepionych uczestników – dobrowolnie – ma być przygotowany na okazanie paszportu covidowego. Wszyscy są też zobowiązani do przestrzegania obostrzeń sanitarnych, czyli choćby noszenia masek w częściach wspólnych” – mówiła przed balem „Expressowi Ilustrowanemu” –  Maria Włodarczyk, dyrektor III LO.

Nie każda jednak szkoła zamierza się bawić. IX LO w Łodzi imprezy nie zorganizuje. Postanowiono, że zabawa odbędzie się w późniejszym terminie — jako bal pomaturalny. Z kolei szkoły w Bełchatowie planują imprezy, ale w napięciu czekają także na ewentualne zmiany w obostrzeniach. Na razie jednak np. VI LO chce studniówkę zorganizować 5 lutego i ma niej być sto osób.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 16°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 16 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RodzicTreść komentarza: Super zawody, organizacja. WinKids gratulacje 👏Data dodania komentarza: 4.06.2025, 10:26Źródło komentarza: Zawody Pływackie z okazji Dnia DzieckaAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak sie nazywa pani z numerem 27?Data dodania komentarza: 2.06.2025, 09:34Źródło komentarza: Najpiękniejsze Polki 2023 roku wybrane!Autor komentarza: Szalkiewicz.ZiW.Treść komentarza: Popieram wasz program i głosuje na Trzaskowskiego wraz żonaData dodania komentarza: 27.05.2025, 15:43Źródło komentarza: Nowe biuro Platformy Obywatelskiej w StargardzieAutor komentarza: Zbigniew GawleTreść komentarza: Napisałem komentarz wiarygodna i rzetelna ZTVData dodania komentarza: 18.05.2025, 18:35Źródło komentarza: Powracając do tematu WPN…Autor komentarza: Zbigniew GawleTreść komentarza: Długo zastanawiałem się ją i czy wogóle skomentować ten tendencyjny i zmanipulowany wywiad bo; Pan redaktor posiłkując się w wywiadzie zamieszczonymi postami, które są udokumentowane licznymi fotografiami przestępczej działalności kadry parku, wraz z dokładną ich lokalizacją. Jadąc na wywiad z latwoscią, posty te zweryfikować bo opisane i sfotografowane miejsca mijał o kilka kilkadziesiąt metrów. W wywiadzie nie posłużył się nimi, wręcz wsparł Dyrektor WPN w jej łgarstwie i kłamstwach. Rodzi to podejrzenie czy było to bezinteresowne, wszak WPN ma za tego rodzaju przysługi wiele atrakcyjnego do zaoferowania. Skutek negatywny tego jest taki, że zamiast powstrzymać demolowanie lasów parkowych, proceder ten jeszcze się wzmógł wbrew ustawą sejmowym dotyczącym tej sprawy. Proponuję Panu redaktorowi 3 czesć cyklu z WPN i jego Dyrektor, uprzednio zapoznając się z kolejnymi postami pod tym samym adresem. Gdyby był problem z interpretacją zdjeć i zrozumieniem tekstu,oferuję się za przewodnika wraz z ustawodawstwem dotyczącym Ochrony Środowiska i Obszarów Chronionych.Data dodania komentarza: 18.05.2025, 16:53Źródło komentarza: Powracając do tematu WPN…Autor komentarza: AnMarTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za dobre słowo.Duet AnMar.To pomaga w działaniu.Data dodania komentarza: 17.05.2025, 13:16Źródło komentarza: Finał Dnia Dobrych Uczynków w Świnoujściu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama