Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 czerwca 2025 10:28
Reklama

Chcesz wiedzieć, jak przejdziesz Covid-19? Ustal to w kalkulatorze

Naukowcy jednego z polskich uniwersytetów opracowali kalkulator, dzięki któremu pacjenci mogą sprawdzić, jak z największym prawdopodobieństwem przebiegałby u nich Covid-19.
Chcesz wiedzieć, jak przejdziesz Covid-19? Ustal to w kalkulatorze

Autor: iStock / gov.pl

Narzędzie udostępnione na rządowej stronie pacjent.gov.pl jest proste w obsłudze. Należy podać płeć, wiek, wagę i wzrost, a specjalne algorytmy przeanalizują wartości i porównają z tymi, które posłużyły do stworzenia najczęściej występujących zależności.

Wynik nie daje stuprocentowej pewności, jednak pozwala osobom niezaszczepionym, które dotychczas nie przeszły zakażenia Sars-Cov-2 oszacować, w jakim stopniu wirus mógłby wpłynąć na ich stan zdrowia.

„Wyniki prezentowane przez kalkulator służą wyłącznie celom edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej, ani też nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji klinicznych. System nie zapisuje wprowadzanych danych” – czytamy w opisie działania.

Twórcy kalkulatora podkreślają, że ryzyko ciężkiego przebiegu choroby wzrasta razem z wiekiem i wzrostem masy ciała. Zagrożenie jest szczególnie wysokie w przypadku mężczyzn. Bez względu na uzyskany wynik należy pamiętać, że narzędzie pełni jedynie funkcję edukacyjną i nie zastąpi rozmowy z lekarzem.

Autorzy zaznaczają też, że kluczowym czynnikiem chroniącym przed znaczną utratą zdrowia w przypadku zakażenia jest poddanie się szczepieniu.

Kalkulator dostępny jest pod tym adresem. Do jego wykonania posłużono się danymi zebranymi od 1133 polskich pacjentów z kilkunastu różnych placówek medycznych. Projekt sfinansowany został ze środków Agencji Badań Medycznych, a jego realizacji podjęli się naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku we współpracy z Imagene.me SA oraz Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 16°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 29 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RodzicTreść komentarza: Super zawody, organizacja. WinKids gratulacje 👏Data dodania komentarza: 4.06.2025, 10:26Źródło komentarza: Zawody Pływackie z okazji Dnia DzieckaAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak sie nazywa pani z numerem 27?Data dodania komentarza: 2.06.2025, 09:34Źródło komentarza: Najpiękniejsze Polki 2023 roku wybrane!Autor komentarza: Szalkiewicz.ZiW.Treść komentarza: Popieram wasz program i głosuje na Trzaskowskiego wraz żonaData dodania komentarza: 27.05.2025, 15:43Źródło komentarza: Nowe biuro Platformy Obywatelskiej w StargardzieAutor komentarza: Zbigniew GawleTreść komentarza: Napisałem komentarz wiarygodna i rzetelna ZTVData dodania komentarza: 18.05.2025, 18:35Źródło komentarza: Powracając do tematu WPN…Autor komentarza: Zbigniew GawleTreść komentarza: Długo zastanawiałem się ją i czy wogóle skomentować ten tendencyjny i zmanipulowany wywiad bo; Pan redaktor posiłkując się w wywiadzie zamieszczonymi postami, które są udokumentowane licznymi fotografiami przestępczej działalności kadry parku, wraz z dokładną ich lokalizacją. Jadąc na wywiad z latwoscią, posty te zweryfikować bo opisane i sfotografowane miejsca mijał o kilka kilkadziesiąt metrów. W wywiadzie nie posłużył się nimi, wręcz wsparł Dyrektor WPN w jej łgarstwie i kłamstwach. Rodzi to podejrzenie czy było to bezinteresowne, wszak WPN ma za tego rodzaju przysługi wiele atrakcyjnego do zaoferowania. Skutek negatywny tego jest taki, że zamiast powstrzymać demolowanie lasów parkowych, proceder ten jeszcze się wzmógł wbrew ustawą sejmowym dotyczącym tej sprawy. Proponuję Panu redaktorowi 3 czesć cyklu z WPN i jego Dyrektor, uprzednio zapoznając się z kolejnymi postami pod tym samym adresem. Gdyby był problem z interpretacją zdjeć i zrozumieniem tekstu,oferuję się za przewodnika wraz z ustawodawstwem dotyczącym Ochrony Środowiska i Obszarów Chronionych.Data dodania komentarza: 18.05.2025, 16:53Źródło komentarza: Powracając do tematu WPN…Autor komentarza: AnMarTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za dobre słowo.Duet AnMar.To pomaga w działaniu.Data dodania komentarza: 17.05.2025, 13:16Źródło komentarza: Finał Dnia Dobrych Uczynków w Świnoujściu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama