Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 14:35
Reklama

Dziś Światowy Dzień Pizzy. Za co ją tak kochamy? [PRZEPIS]

Jak wiele uwielbianych na świecie dań, pizza powstała po to, żeby nasycić biednych. Z czasem jej prosta receptura została urozmaicona o dodatkowe składniki, aby dziś stać się posiłkiem serwowanym w najlepszych restauracjach świata. Dlaczego jej popularność nie przemija i co tak naprawdę kochamy w tym drożdżowym placku?
Dziś Światowy Dzień Pizzy. Za co ją tak kochamy? [PRZEPIS]

Autor: iStock

Dziś powszechnie jest uważana za danie pochodzące z Włoch. Przeczą temu jednak najstarsze, pochodzące z X wieku wzmianki o pizzy. Otóż była ona posiłkiem greckich chłopów i biedaków. Jej wyprodukowanie było niezwykle tanie i proste, a zawartość mąki sprawiała, że danie było wyjątkowo sycące. Kultowy, drożdżowy placek zyskał swoją trwającą do dziś renomę w XVII wieku za sprawą pomidorów. Wówczas powstała też pierwsza neapolitańska pizzeria, która funkcjonuje do dziś. Europejczycy zachwyceni prostotą i smakiem dania poddawali je wielu eksperymentom, dzięki czemu dziś istnieją niezliczone jej kombinacje – od legendarnej margherity, przez pizzę warzywną, owocową, aż po tę podawaną na słodko, z dodatkiem czekolady.

Za co kochamy pizzę?

To wyjątkowe danie pozwala na całkowitą personalizację, ponieważ „przyjmie” niemal wszystkie składniki, które mamy w kuchni. Pizza jest stosunkowo niedrogim produktem, którym możemy dzielić się z innymi – doskonale urozmaica spotkania rodzinne i towarzyskie. W wykonaniu niebanalnej pizzy ogranicza nas tylko wyobraźnia –  w walentynki może być w kształcie serca; wielbiciele serów chętnie wybierają tę z zawijanymi, wypełnionymi nim brzegami; dzieci uwielbiają jej wersję „mini” w postaci tzw. pizzerinek. Można zabrać ją ze sobą do pracy, na wycieczkę czy zaserwować zamiast tradycyjnego obiadu.

W powszechnej opinii pizza to danie ciężkostrawne i dlatego niezdrowe. Tej tezie zaprzeczyli naukowcy z Mediolanu, którzy przeprowadzili badania. Ich wynik wykazał prozdrowotne właściwości pizzy – ma chronić przed miażdżycą i zmniejszać ryzyko wystąpienia nowotworu przełyku. Dietetyczka Chelsey Amer opisuje na swojej stronie internetowej, że danie to może być bardziej zbilansowanym śniadaniem niż popularne na całym świecie płatki. Zawiera bowiem o wiele więcej białka i protein, które dodają organizmowi energii na długi czas.

Dlaczego lubimy jeść pizzę?

Takie pytanie postawił portal Onet. I otrzymał takie oto odpowiedzi:

Mixi10000: Uwielbiam jej chrupiące, cienkie ciasto, pycha dodatki i przypieczoną skórkę.

tancereczka97: Ma niepowtarzalny smak. I ten ciągnący się ser. Niebo w gębie.

Fearless: Bo jest pyszna!

blocked: Bo można pakować w nią, co się tylko zechce. Co smakowo nam się podoba. Lubię jeść pizzę, bo smakuje mi ciasto, ciągnący się ser i inne dodatki. Mniaam!

Mystery eu: Kojarzy mi się z wypadem ze znajomymi na pizzę. No i smakuje mi, bo… mi smakuje. Jest pyszna! Po prostu.

Jak przyrządzić domową pizzę?

To doskonały pomysł na spędzenie rodzinnego popołudnia. Nic nie smakuje tak dobrze, jak posiłek przyrządzony wspólnymi siłami. Podstawowy przepis na placek jest dziecinnie prosty do wykonania.

Jakie składniki będą potrzebne?

Ciasto (2 porcje):

- 250 g mąki,
- 130 ml wody,
- 4 g drożdży,
- 1 łyżka oliwy z oliwek,
- odrobina soli,
- łyżeczka cukru,
- ulubione dodatki (np. szynka, kukurydza, ananas, kiełbasa, ogórek kiszony, pieczarki itp.).

Sos pomidorowy (należy wymieszać wszystkie składniki na gładką masę za pomocą blendera):

- 200 ml passaty pomidorowej,
- łyżka oliwy z oliwek,
- ząbek czosnku,
- suszone oregano, pieprz i sól (do smaku, według upodobań).

Przygotowanie:

Krok 1

Ciepłą wodę wymieszaj z drożdżami i cukrem, następnie przelej ją do miski z przesianą mąką i dopraw odrobiną soli. Z takiej mieszanki wyrób jednolite ciasto. Uformuj kulę i odstaw w ciepłe miejsce pod przykryciem na około 1 godzinę.

Krok 2

Po tym czasie ciasto podziel na dwie części i rozwałkuj. Piekarnik nastaw na temperaturę 250 st. C., a placki przełóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.

Krok 3

Gotowe, rozwałkowane ciasto posmaruj cienką warstwą sosu pomidorowego i ułóż na niej równomiernie wszystkie ulubione składniki. Następnie piecz przez ok. 10 minut, aż brzegi zarumienią się na złoty kolor.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 19°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 21 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: Tomasz SawickiTreść komentarza: Panie "Znawco tematu", program realizowany jest w księgarni Pana Cezarego. To nie jest bluebox, a właściwie w obecnych realiach stosowany greenbox. Efekt bokeh, który polega na estetycznym rozmyciu tła w celu podkreślenia obiektu i dodania zdjęciu głębi uzyskujemy dzięki zastosowaniu obiektywu filmowego 45 mm. Zapewniam, że program realizowany jest w księgarni Neptun Pana Cezarego Koncewicza - pomijając mały szczegół, czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla przekazu??? Pozdrawiam Tomasz Sawicki ZTVData dodania komentarza: 25.04.2025, 23:26Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: Znawca tematuTreść komentarza: Przecież to na blueboxie robicie a nie w księgarni. he, heData dodania komentarza: 25.04.2025, 22:32Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: JacekTreść komentarza: Brawo, brawo. Konkretna, inteligenta, czarująca Pani dyrektor. Świnoujście wreszcie nie będzie się wstydzić poziomu Ośrodka Barbarki.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:30Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w Świnoujściu T Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Roman Kucierki zamienił się na stanowiska pracy z byłym zastępcą prezydenta? Ale numer !!!Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:24Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w ŚwinoujściuAutor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama