Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 czerwca 2026 04:49
Reklama
Reklama

Oskarżają o pedofilię, blokują komputer i żądają okupu

Kreatywność oszustów internetowych jest niewyczerpana. Wysyłają e-maile do złudzenia przypominające oficjalny druk Interpolu. Czytamy w nim, że jesteśmy oskarżeni o przestępstwa seksualne. Żeby uchronić swoje dobre imię, musimy zapłacić hakerom okup.
Oskarżają o pedofilię, blokują komputer i żądają okupu

Autor: KPP Zakopane / KGP

O tym zagrożeniu poinformowało Biuro do Walki z Przestępczością przy Komendzie Głównej Policji. Schemat oszustwa jest już dobrze znany, jednak zaskakujący może okazać się jego finał, jeśli poddamy się instrukcjom hakerów.

1. Na skrzynkę e-mail przychodzi wiadomość, w której zawarty jest realistycznie wyglądający list sygnowany logiem Interpolu, godłem państwowym, pieczątką i podpisem komendanta głównego Policji Jarosława Szymczyka. W jego treści natomiast zwraca się do adresata rzekomy dowódca karabinierów.

2. Z korespondencji dowiadujemy się, że zostaliśmy oskarżeni o przestępstwa seksualne, m.in. pornografię, ekshibicjonizm i pedofilię. Nadawcy informują, że jeśli nie odpowiemy na wiadomość w ciągu 72 godzin, skierują zebrane materiały do prokuratury, aby ta wydała nakaz aresztowania.

3. Jeśli wdamy się w korespondencję z cyberprzestępcami, następstwem mogą być kolejne wiadomości oraz dołączone do nich, zainfekowane pliki. Nadawcy będą przekonywać, że otwarcie ich jest konieczne, aby doprowadzić do polubownego rozwiązania sprawy.


4. Poddając się oszukańczym instrukcjom spowoduje zainstalowanie na urządzeniu narzędzi, które posłużą hakerom do przejęcia nad nim kontroli – cyberprzestępcy zyskują dostęp do naszych danych oraz mają możliwość wykonywania operacji np. na naszym komputerze.

5. Ostatnim, zaskakującym krokiem w tej sytuacji jest żądanie okupu. Nadawcy mogą całkowicie zablokować urządzenie, z którego korzystamy i grozić, że nie odzyskamy do niego dostępu, jeśli nie wpłacimy wskazanej przez nich kwoty.

Komenda Główna Policji ostrzega, że tego typu listy nie są wysyłane przez jej przedstawicieli. Ponadto wpłacenie okupu nie gwarantuje odzyskania kontroli nad urządzeniem.

Osoby, które padły ofiarą tego typu oszustw powinny zgłosić się na policję, zmianić hasła we wszystkich aplikacjach i bankowości mobilnej. W przypadku zablokowania komputera pomocy można szukać również na [tej stronie internetowej].

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Temperatura: 17°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 5 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Kierowca Treść komentarza: Jak można tak traktować ludzi żeby na parking nie Można było wjechać bo Agatowska sobie bramownice wymyśliła - w końcu jakoś sukces :))))) Data dodania komentarza: 1.06.2026, 15:21 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska Autor komentarza: Tadeusz Treść komentarza: Postawić bramownice najlepiej przed wjazdem do tunelu i na granicach .... problem z głowy a i przed promami - Tego by Bareja nie wymyślił. Data dodania komentarza: 25.05.2026, 22:31 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska T Autor komentarza: wydawca ZTV Treść komentarza: Mistrzostwa były transmitowane na żywo - zapraszam na nasz profil społecznościowy Facebook i YouTube. Data dodania komentarza: 29.04.2026, 22:18 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: Poszukiwacz Treść komentarza: Jest gdzieś wideo z mistrzostw? Data dodania komentarza: 28.04.2026, 20:12 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: nauczycielka Treść komentarza: Pamiętam Panią Dorotę jeszcze ze szkoły średniej. To niesamowicie inteligentna osoba, posiadająca bardzo szeroki zakres wiedzy z wielu dziedzin. Najlepsza radna jaka kiedykolwiek zasiadała w RM Świnoujścia. Data dodania komentarza: 16.04.2026, 16:00 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie: Dorota Konkolewska i Roman Momot T Autor komentarza: Leo Treść komentarza: Wydaje mi się , że powinna być dwukadencyjność również dla radnych. Panowie widać, że są chyba już zmęczeni a już na pewno nieprzygotowani i ślizgają się po tematach. Takie gadanie dla gadania. Może redakcja wyśle im wcześniej pytania, aby się przygotowali... Data dodania komentarza: 2.04.2026, 19:17 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek Waga
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama