Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 15 czerwca 2025 22:04
Reklama

Putin przekroczył w Ukrainie nie jedną granicę. Używa broni, która spala człowieka

Zabijanie cywili, egzekucje i używanie broni, której zakazują światowe konwencje. Władimir Putin na tej wojnie naruszył więcej granic niż tylko geograficzną z Ukrainą.
Putin przekroczył w Ukrainie nie jedną granicę. Używa broni, która spala człowieka

Autor: dsns.gov.ua

– Uważamy, że Moskwa może teraz przygotowywać scenę do użycia broni chemicznej i następnie obwinić Ukrainę o skorzystanie z tej broni, w ten sposób tworząc fałszywą narrację ludobójstwa, co uzasadniałoby użycie przez Rosję sił wojskowych. To taktyka, którą oni stosowali – powiedział niedawni Antony Blinken, sekretarz stanu USA.

Plan władcy Rosji jest prosty. Rosjanie od dłuższego czasu kłamliwie informują, że odnaleźli w Ukrainie laboratoria służące do produkcji broni chemicznej. Nie przedstawili żadnych dowodów, a utrzymują, że są tam także magazyny takich substancji. Tylko na tej podstawie Putin może użyć (bo kto mu zabroni) broni chemicznej. Potem powie, że albo zrobili to Ukraińcy, albo gaz wydostał się z laboratoriów.

To nie pierwszy raz

Byłoby to już kolejne przekroczenie granic w sferze militarnej. Kolejne, bo takich na koncie Rosja ma już wiele.

Broń chemiczna, gazy toksyczne są na cenzurowanym od 1925 r,. gdy stosowania takich środków zakazała konwencja genewska. Ale dopiero w 1993 r. powstała konwencja o broni chemicznej zakazująca produkowania i używania takich środków. To prawo obowiązuje od 1997 roku i podpisało się pod nim wiele państw. Wśród wyjątków są np. Angola, Egipt czy Korea Północna. Konwencją popiera – oficjalnie – także Rosja, ale nie można się łudzić, że będzie przestrzegała jej zapisów. Tym bardziej że przynajmniej kilka razy dała dowód na to, że konwencję ma schowaną głęboko w szufladzie.

W październiku 2002 r. rosyjskie siły specjalne bez żadnych oporów użyły gazu bojowego, by obezwładnić czeczeńskich bojowników, w moskiewskim teatrze na Dubrowce. To głośna sprawa, bo zginęli nie tylko terroryści, ale też zakładnicy.

Rosjanie użyli gazów również w 2013 r. w Syrii. Tym razem Putin posłużył się podstępem, jaki teraz może wykorzystać w Ukrainie. Najpierw Rosja oskarżyła o posiadanie takich środków przeciwników Baszszara al-Asada, prorosyjskiego prezydenta Syrii, a potem – niby w obronie – Rosjanie użyli chemii. Zginęło 1729 osób.

Czy teraz Putin postąpi tak samo? To realne zagrożenie, bo do tej pory w Ukrainie nie raz łamał zasady. Strona ukraińska – a także międzynarodowa – informuje o atakowaniu kolumny cywilów. Wszyscy widzieliśmy efekty ataku rakietowego na szpital w Mariupolu i na szkołę, która dawała schronienie dzieciom. Ukraińcy mówią też o gwałtach, a wręcz egzekucjach na ulicach.

Złe bomby

Kolejne złamanie międzynarodowych zasad przez Rosję to użycie pocisków kasetowych. Takie bomby miały być użyte w ataku na Charków. Co to za broń? Arcygroźna i z tego powodu tą sprawą zajmuje się teraz Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.

Zasada działania takiej broni wygląda następująco: jeden pocisk wypełniony jest dużą ilością mniejszych ładunków wybuchowych. Zostają uwolnione gdy wybucha główny pocisk, a dzieje się to gdy trafi w cel lub znajdzie się tuż nad nim. Uwolnione mniejsze ładunki rozpryskują się na duży obszar, a część z  nich (analizy wskazały, że około 2 proc.) nie wybucha, co czyni z nich miny-pułapki.

Dlatego właśnie prawo zabrania stosowania takiej amunicji. Drugi powód to fakt, że mogą zabić osoby i niszczyć budynki, które nie są bezpośrednim celem. Subpociski przecież niszczą wszystko w okolicy.

Bomby kasetowe są zakazane na mocy porozumienia zawartego w Dublinie w 2008 roku. Zgodziło się na to wówczas 111 państw. Niestety Rosja umowy nie podpisała. Mimo to użycie broni kasetowej przeciwko ludności cywilnej jest uznawane za zbrodnię wojenną.

Broń fosforowa – kolejna przekroczona granica. „Pacjenci ze stosunkowo niewielkimi ranami oparzeniowymi, które powinny być możliwe do przeżycia, umierali niespodziewanie” – tak pisa o tej bronił brytyjski „The Guardian”, gdy kilkanaście lat temu Izrael użył jej w Strefie Gazy. Ciała ofiar zostały pokryte lepką substancją, która sama się zapaliła i rozgrzała do 2760 stopni Celsjusza. Dodatkowo w takich sytuacjach wydziela się żrący dym.

„Siły rosyjskie użyły w Popasnej w obwodzie ługańskim na Ukrainie zabronionych pocisków fosforowych” – podał kilka dni temu zastępca komendanta miejscowej policji Ołeksij Biłoszycki.

Użycia takiej broni zakazuje konwencja genewska. Dopuszcza ją jedynie do oświetlania terenu, bo rozprysk daje mocne, białe światło.

Haga

16 marca Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ogłosił, że działania Rosji są nielegalne, a „operacja wojskowa” musi się zakończyć. W czasie posiedzenia haskiego trybunału jego przewodnicząca Joan E. Donoghue wyjaśniła, że Ukraińcy przeżywają tragedię, ponieważ – naruszając prawo międzynarodowe i łamiąc zapisy Karty Narodów Zjednoczonych – wojska Putina użyły siły na terytorium ich kraju. Brak stawiennictwa Rosjan w czasie przesłuchania miał dodatkowy, negatywny wpływ na decyzję MTS.
Sprawę prowadzi również Międzynarodowy Trybunał Karny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

słabe opady deszczu

Temperatura: 23°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 11 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RodzicTreść komentarza: Super zawody, organizacja. WinKids gratulacje 👏Data dodania komentarza: 4.06.2025, 10:26Źródło komentarza: Zawody Pływackie z okazji Dnia DzieckaAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak sie nazywa pani z numerem 27?Data dodania komentarza: 2.06.2025, 09:34Źródło komentarza: Najpiękniejsze Polki 2023 roku wybrane!Autor komentarza: Szalkiewicz.ZiW.Treść komentarza: Popieram wasz program i głosuje na Trzaskowskiego wraz żonaData dodania komentarza: 27.05.2025, 15:43Źródło komentarza: Nowe biuro Platformy Obywatelskiej w StargardzieAutor komentarza: Zbigniew GawleTreść komentarza: Napisałem komentarz wiarygodna i rzetelna ZTVData dodania komentarza: 18.05.2025, 18:35Źródło komentarza: Powracając do tematu WPN…Autor komentarza: Zbigniew GawleTreść komentarza: Długo zastanawiałem się ją i czy wogóle skomentować ten tendencyjny i zmanipulowany wywiad bo; Pan redaktor posiłkując się w wywiadzie zamieszczonymi postami, które są udokumentowane licznymi fotografiami przestępczej działalności kadry parku, wraz z dokładną ich lokalizacją. Jadąc na wywiad z latwoscią, posty te zweryfikować bo opisane i sfotografowane miejsca mijał o kilka kilkadziesiąt metrów. W wywiadzie nie posłużył się nimi, wręcz wsparł Dyrektor WPN w jej łgarstwie i kłamstwach. Rodzi to podejrzenie czy było to bezinteresowne, wszak WPN ma za tego rodzaju przysługi wiele atrakcyjnego do zaoferowania. Skutek negatywny tego jest taki, że zamiast powstrzymać demolowanie lasów parkowych, proceder ten jeszcze się wzmógł wbrew ustawą sejmowym dotyczącym tej sprawy. Proponuję Panu redaktorowi 3 czesć cyklu z WPN i jego Dyrektor, uprzednio zapoznając się z kolejnymi postami pod tym samym adresem. Gdyby był problem z interpretacją zdjeć i zrozumieniem tekstu,oferuję się za przewodnika wraz z ustawodawstwem dotyczącym Ochrony Środowiska i Obszarów Chronionych.Data dodania komentarza: 18.05.2025, 16:53Źródło komentarza: Powracając do tematu WPN…Autor komentarza: AnMarTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za dobre słowo.Duet AnMar.To pomaga w działaniu.Data dodania komentarza: 17.05.2025, 13:16Źródło komentarza: Finał Dnia Dobrych Uczynków w Świnoujściu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama