Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 czerwca 2025 14:12
Reklama

Te kobiety może wezwać wojsko i wcielić do armii

Od kilku dni obowiązuje ustawa o obronie ojczyzny. Co to oznacza dla kobiet? Że mogą być powołane do służby wojskowej.
Te kobiety może wezwać wojsko i wcielić do armii

Autor: iStock

Kiedy szef MON Mariusz Błaszczak i wicepremier Jarosław Kaczyński przedstawiali założenia ustawy o obronie Ojczyzny, mówili że tym jednym aktem chcą zastąpić kilkanaście innych pochodzących sprzed wielu lat. Nowe prawo ma także na celu zmodernizowanie armii, jej powiększenie i uczynienie lepiej przygotowaną do działań zbrojnych. Od razu też pojawiły się pytania, czy to oznacza powrót do zasadniczej służby wojskowej. Błaszczak zaprzeczył.

Takie obawy odżyły jednak kilka dni temu, gdy ustawa weszła w życie. I znów politycy zaprzeczyli. To nie zakończyło sprawy, bo pojawiły się informacje, że do kwalifikacji wojskowej będą musieli się stawiać nie tylko mężczyźni, ale także kobiety w wieku od 18 do 60 lat.

Z tymi pogłoskami rozprawia się serwis prawo.pl. I wyjaśnia, że do kwalifikacji wojskowej są zobowiązani wyłącznie mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat. Ale przed komisją mogą stawić się także ochotnicy

„Do kwalifikacji wojskowej mogą się zgłosić również ochotnicy, w tym kobiety, które ukończyły 18 lat, a nie przekroczyły 60 lat życia, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia” – zauważa serwis

I dodaje, że ustawa wskazuje, że kobiety posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w danym roku szkolnym lub akademickim kończą naukę albo są studentkami lub absolwentkami szkół wyższych, mogą być poddane obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej, poczynając od 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym kończą 19 lat życia.

Serwis zaznacza, że stosowne rozporządzenie określi grupy kobiet, których dotyczy obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej. Z powołaniem do wojska muszą liczyć się m.in.:

  • lekarki,
  • psycholożki,
  • tłumaczki,
  • weterynarki,
  • rehabilitantki,
  • radiolożki,
  • informatyczki.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 18°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 27 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RodzicTreść komentarza: Super zawody, organizacja. WinKids gratulacje 👏Data dodania komentarza: 4.06.2025, 10:26Źródło komentarza: Zawody Pływackie z okazji Dnia DzieckaAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak sie nazywa pani z numerem 27?Data dodania komentarza: 2.06.2025, 09:34Źródło komentarza: Najpiękniejsze Polki 2023 roku wybrane!Autor komentarza: Szalkiewicz.ZiW.Treść komentarza: Popieram wasz program i głosuje na Trzaskowskiego wraz żonaData dodania komentarza: 27.05.2025, 15:43Źródło komentarza: Nowe biuro Platformy Obywatelskiej w StargardzieAutor komentarza: Zbigniew GawleTreść komentarza: Napisałem komentarz wiarygodna i rzetelna ZTVData dodania komentarza: 18.05.2025, 18:35Źródło komentarza: Powracając do tematu WPN…Autor komentarza: Zbigniew GawleTreść komentarza: Długo zastanawiałem się ją i czy wogóle skomentować ten tendencyjny i zmanipulowany wywiad bo; Pan redaktor posiłkując się w wywiadzie zamieszczonymi postami, które są udokumentowane licznymi fotografiami przestępczej działalności kadry parku, wraz z dokładną ich lokalizacją. Jadąc na wywiad z latwoscią, posty te zweryfikować bo opisane i sfotografowane miejsca mijał o kilka kilkadziesiąt metrów. W wywiadzie nie posłużył się nimi, wręcz wsparł Dyrektor WPN w jej łgarstwie i kłamstwach. Rodzi to podejrzenie czy było to bezinteresowne, wszak WPN ma za tego rodzaju przysługi wiele atrakcyjnego do zaoferowania. Skutek negatywny tego jest taki, że zamiast powstrzymać demolowanie lasów parkowych, proceder ten jeszcze się wzmógł wbrew ustawą sejmowym dotyczącym tej sprawy. Proponuję Panu redaktorowi 3 czesć cyklu z WPN i jego Dyrektor, uprzednio zapoznając się z kolejnymi postami pod tym samym adresem. Gdyby był problem z interpretacją zdjeć i zrozumieniem tekstu,oferuję się za przewodnika wraz z ustawodawstwem dotyczącym Ochrony Środowiska i Obszarów Chronionych.Data dodania komentarza: 18.05.2025, 16:53Źródło komentarza: Powracając do tematu WPN…Autor komentarza: AnMarTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za dobre słowo.Duet AnMar.To pomaga w działaniu.Data dodania komentarza: 17.05.2025, 13:16Źródło komentarza: Finał Dnia Dobrych Uczynków w Świnoujściu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama