Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 20:15
Reklama

Policja wzięła na celownik piratów drogowych na hulajnogach

Czy jadąc na hulajnodze elektrycznej można dostać mandat? Oczywiście! I takich przypadków jest coraz więcej. Wszystko dlatego, że ich użytkownicy zapominają o tym, że jest coś takiego jak przepisy.
Policja wzięła na celownik piratów drogowych na hulajnogach

Autor: News4Media

O bolesnych skutkach brawurowej jazdy jednośladem przekonał się m.in. mieszkaniec Grudziądza (Kujawsko-Pomorskie), który jechał hulajnogą elektryczną z prędkością 50 km/h. Policjanci pouczyli go o niebezpieczeństwie i wręczyli mandat w wysokości 400 zł. Mniej szczęścia miała 22-latka z Lublina, która musi zapłacić karę w wysokości 2500 zł za jazdę środkiem ulicy pod wpływem alkoholu. Takie przykłady bez trudu znajdziemy we wszystkich miastach.

Bezmyślne korzystanie z hulajnogi może narazić innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo. Żeby uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń i kar, warto przypomnieć sobie, jakie obowiązki nakłada na kierującego hulajnogą elektryczną prawo o ruchu drogowym.

– Zarówno hulajnoga elektryczna, urządzenie transportu osobistego, jak też urządzenia wspomagające ruch zyskały w ustawie Prawo o ruchu drogowym swoją definicję, a osoby je użytkujące mają zarówno prawa, jak i obowiązki. Należy podkreślić, że hulajnoga elektryczna i urządzenie transportu osobistego w znowelizowanych przepisach mają status pojazdu – przypomina Jakub Sawicki z zespołu prasowego policji.

Czas sobie przypomnieć, że

Wyposażenie

Obowiązkiem każdej osoby, która zamierza poruszać się hulajnogą elektryczną, jest wyposażenie jej w:

- co najmniej jedno światło pozycyjne z przodu (barwa biała lub żółta selektywna),
- co najmniej jedno światło pozycyjne z tyłu (barwa czerwona) oraz co najmniej jedno światło odblaskowe w kształcie innym niż trójkąt,
- co najmniej jedno światło odblaskowe na każdym z boków pojazdu (barwa biała lub żółta),
- co najmniej jeden działający hamulec,
- dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy,
- numer rozpoznawczy lub kod graficzny umożliwiający identyfikację hulajnogi (umieszczony w widocznym miejscu),
- podpórkę zapewniającą stabilne ustawienie pojazdu.

Jak zachować się w ruchu?

Zgodnie z prawem osoby poniżej 18 roku życia mogą poruszać się hulajnogą elektryczną, jeżeli mają kartę rowerową lub prawo jazdy. Obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h.  Przeznaczone do tego są ścieżki rowerowe. W przypadku ich braku, należy korzystać z jezdni, na których obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h (głównie są to strefy zamieszkania). Jeśli żadna z tych opcji nie jest dostępna, wyjątkowo można poruszać się po chodniku – wówczas należy pamiętać, żeby prędkość była zbliżona do ruchu pieszych.

Zakazane jest również przewożenie pasażerów oraz ładunków. Parkowanie powinno odbywać się w miejscach do tego wyznaczonych lub na chodniku, jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni, równolegle do niej. Zabronione jest również poruszanie się hulajnogą elektryczną pod wpływem alkoholu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Baltazar 18.05.2022 17:46
Te porzucane po skończonej jeździe hulajnogi byle gdzie, zazwyczaj wala sie to po chodniku, traktuję jak śmieci i zawalidrogi i robię z tym stosowny porządek, skoro właściciel nastawił się wyłącznie na kasę, ja nastawiłem się na bezpieczeństwo swoje i innych!

Os 18.05.2022 17:22
No to prosze policja i straz miejska na co czekamy? Ja chodzac po szczecinie w godzine napotykam kilkunastu lamiacych wymienione przepisy uzytkownikow hulajnog... robic sie nie chce? (O zle parkujacych autach nie wspomne)

zachmurzenie duże

Temperatura: 16°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 8 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: Tomasz SawickiTreść komentarza: Panie "Znawco tematu", program realizowany jest w księgarni Pana Cezarego. To nie jest bluebox, a właściwie w obecnych realiach stosowany greenbox. Efekt bokeh, który polega na estetycznym rozmyciu tła w celu podkreślenia obiektu i dodania zdjęciu głębi uzyskujemy dzięki zastosowaniu obiektywu filmowego 45 mm. Zapewniam, że program realizowany jest w księgarni Neptun Pana Cezarego Koncewicza - pomijając mały szczegół, czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla przekazu??? Pozdrawiam Tomasz Sawicki ZTVData dodania komentarza: 25.04.2025, 23:26Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: Znawca tematuTreść komentarza: Przecież to na blueboxie robicie a nie w księgarni. he, heData dodania komentarza: 25.04.2025, 22:32Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: JacekTreść komentarza: Brawo, brawo. Konkretna, inteligenta, czarująca Pani dyrektor. Świnoujście wreszcie nie będzie się wstydzić poziomu Ośrodka Barbarki.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:30Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w Świnoujściu T Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Roman Kucierki zamienił się na stanowiska pracy z byłym zastępcą prezydenta? Ale numer !!!Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:24Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w ŚwinoujściuAutor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama