Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 16:10
Reklama

Kolonie letnie 2022. Jak bezpiecznie wybrać dziecku ofertę?

Już czas zapisywać dzieci na kolonie letnie. Trzeba przy tym pamiętać o kilku zasadach, żeby ich wypoczynek był bezpieczny. Oto kilka porad...
Kolonie letnie 2022. Jak bezpiecznie wybrać dziecku ofertę?

Autor: iStock

W tym roku wypoczynek dzieci nie jest już obwarowany pandemicznymi obostrzeniami. Nie oznacza to, że - zapisując dziecko na kolonie - nie trzeba sprawdzić kilku rzeczy. Żeby wypoczynek był dla dziecka bezpieczny, należy prześwietlić organizatora i skontrolować, czy dopełnił wszystkich formalności.

„Każdy organizator wypoczynku zobowiązany jest zgłosić wypoczynek do kuratorium oświaty. Zgłoszenie odbywa się drogą elektroniczną poprzez wypełnienie formularza online na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki” - uczula jedno z kuratoriów. I dodaje adres kontaktowy: wypoczynek.mein.gov.pl

Jeżeli przeszukując bazę, rodzic nie natknie się na ofertę, którą jest zainteresowany, to musi uwzględnić, że zgłoszenie musi być dokonane:

  • najpóźniej 21 dni przed rozpoczęciem wypoczynku,

  • najpóźniej14 dni przed rozpoczęciem wypoczynku w przypadku półkolonii oraz wypoczynku za granicą,

  • najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem wypoczynku w przypadkach uzasadnionych względami społecznymi.

Uwaga, wypoczynek może być zorganizowany wyłącznie w miejscach, które zostały zgłoszone w kuratoriach.

Kiedy wybierze się już firmę, która ma zająć się dziećmi, trzeba ją dokładnie prześwietlić. Można zacząć np. od wyszukania jej danych w KRS (Krajowy Rejestr Sądowy). To bezpłatny system prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W ten sposób można ustalić choćby to, czy firma nie jest w stanie upadłości, kim są jej udziałowcy, gdzie została zarejestrowana i kto stoi na jej czele.

Na pewno warto sprawdzić opinie w sieci. Trzeba jednak brać pod uwagę, że zarówno te pozytywne, jak i negatywne mogą być sfabrykowane. Dlatego dobrze jest głębiej poszukać w internecie. Sprawdzić, czy media nie pisały już o firmie np. w kontekście fatalnych warunków na koloniach.

Co jeszcze trzeba sprawdzić? Zapoznać się z ramowym programem wypoczynku. Ustalić, gdzie będą nocowały dzieci. Poprosić organizatora o zdjęcia ośrodka. Na pewno będą korzystne dla organizatora, dlatego innych fotografii trzeba poszukać w sieci i sprawdzić opinie o ośrodku.

Kolejne sprawy do ustalenia to:

  • liczba posiłków,

  • warunki płatności i zwrotu pieniędzy,

  • zakres ubezpieczenia i nazwa firmy, która ubezpiecza wyjazd,

  • liczbę opiekunów i ich kwalifikacje,

  • dodatkowe opłaty, np. za wstęp do muzeów,

  • regulamin kolonii.

Jest jeszcze jedna kwestia, dziś bardzo ważna. To cena. Należy się upewnić - i taki zapis powinien być w umowie - że nie zmieni się ustalona cena za wyjazd. W dobie rosnących cen może się okazać, że stawka z czerwca w sierpniu nie będzie już aktualna.

Dzień lub dwa przed wyjazdem, kiedy już wiadomo, skąd i o której godzinie autokar zabierze dzieci na wakacje, należy skontaktować się z policją. Mundurowi przyjadą na miejsce i sprawdzą stan techniczny pojazdu, uprawnienia kierowcy i jego trzeźwość.

Do wakacji trzeba przygotować także dziecko.

„Jeszcze przed wakacjami proszę zobowiązać nauczycieli do przeprowadzenia w ramach czerwcowych godzin z wychowawcą działań profilaktycznych i informacyjnych dla uczniów poświęconych zasadom bezpiecznego wypoczynku, zagrożeniom i konsekwencjom ryzykownych zachowań. Istotne jest, niezależnie od wieku uczniów, uświadomienie niebezpieczeństw, z którymi młody człowiek może się spotkać, wskazać instytucje udzielające pomocy i wsparcia, niezbędne telefony, jak np. Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka czy numer alarmowy 112” - takie wydał polecenie szkołom podkarpacki kurator oświaty.

Jeżeli jednak nauczyciele nie zrealizują tego typu zajęć, to rodzic sam musi w rozmowie z dzieckiem poruszyć te właśnie tematy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 24 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: Tomasz SawickiTreść komentarza: Panie "Znawco tematu", program realizowany jest w księgarni Pana Cezarego. To nie jest bluebox, a właściwie w obecnych realiach stosowany greenbox. Efekt bokeh, który polega na estetycznym rozmyciu tła w celu podkreślenia obiektu i dodania zdjęciu głębi uzyskujemy dzięki zastosowaniu obiektywu filmowego 45 mm. Zapewniam, że program realizowany jest w księgarni Neptun Pana Cezarego Koncewicza - pomijając mały szczegół, czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla przekazu??? Pozdrawiam Tomasz Sawicki ZTVData dodania komentarza: 25.04.2025, 23:26Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: Znawca tematuTreść komentarza: Przecież to na blueboxie robicie a nie w księgarni. he, heData dodania komentarza: 25.04.2025, 22:32Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: JacekTreść komentarza: Brawo, brawo. Konkretna, inteligenta, czarująca Pani dyrektor. Świnoujście wreszcie nie będzie się wstydzić poziomu Ośrodka Barbarki.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:30Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w Świnoujściu T Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Roman Kucierki zamienił się na stanowiska pracy z byłym zastępcą prezydenta? Ale numer !!!Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:24Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w ŚwinoujściuAutor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama