Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 1 maja 2025 06:09
Reklama

Jak nie stracić na zakupach w zagranicznych sklepach

Coraz chętniej i więcej kupujemy w zagranicznych sklepach internetowych. Żeby zakupy nie okazały się wtopą, warto znać kilka zasad. Unikniemy kłopotów i nie stracimy pieniędzy.
Jak nie stracić na zakupach w zagranicznych sklepach

Autor: Pixabay

Jak wynika z badań, które opisała Strefa Biznesu, już co trzeci Polak robi zakupy w zagranicznych e-sklepach. Prawie połowa z tej grupy (48 proc.) w ciągu ostatnich 6 miesięcy zrobiła zakupy na chińskim Aliexpress. Chętnie korzystaliśmy też z największych amerykańskich platform: Amazon (20 proc.) i eBay (14 proc.).

W 2021 r. Unia Europejska – porządkując ten rynek – wprowadziła tzw. pakiet e-commerc. Zmieniło to zasady działania platform oferujących produkty spoza UE. Najważniejsza zmiana to powołanie do życia procedury IOSS (Import One Stop Shop). Oznacza to, że od wszystkich towarów kupionych poza Unią trzeba odprowadzić VAT.

Jeśli np. klient z Polski kupuje na platformie zarejestrowanej w Chinach czy Stanach Zjednoczonych, to płaci więcej, bo do ceny zamówionego towaru jest doliczony VAT. Odprowadza go za nas  platforma handlowa. Z takich systemów korzysta m.in. Aliexpress, e-Bay, Wish, SheIN czy Amazon.

Uwaga, ta zasada obowiązuje tylko w przypadku zakupów do 150 euro. Powyżej tej kwoty serwisy nie korzystają z procedury IOSS. VAT musimy zapłacić sami. A w takim przypadku warto znać obowiązujące procedury celno-skarbowe.

Dlaczego? Bo naszą nieznajomość prawa – przypomina Strefa Biznesu – wykorzystują cyberprzestępcy. Oszuści podszywają się pod operatorów pocztowych, firmę kurierską czy Krajową Administracje Skarbową i wysyłają odbiorcom wiadomości, które informują o konieczności uiszczenia opłaty celnej.

Ich treść wygląda podobnie: „Twoja paczka została zatrzymana na granicy. Konieczność dopłaty (tu drobna kwota) zł”. Dalej jest link. Nie wolno w niego klikać, bo gdy to zrobimy, zostaniemy przekierowani na fałszywe strony. Formularz żąda podania numeru karty płatniczej i kodu CVV, aby dokonać drobnej dopłaty do przesyłki. Ta niewielka kwota to tylko pretekst, bo kiedy podamy wszystkie informacje, przestępcy mają już komplet danych do wyczyszczenia naszego konta. Con ważne, fałszywe strony do złudzenia przypominają prawdziwe portale.

Podczas zagranicznych zakupów stratą pieniędzy może też zakończyć się wybór niewłaściwego sprzedawcy. Co zatem zrobić, żeby zmniejszyć ryzyko trafienia na oszusta? Pamiętać o kilku zasadach:

- sprawdźmy historię sprzedaży i to, od jak dawna sklep działa – za wiarygodny uznaje się taki, który jest obecny na platformie przynajmniej rok;

- przeczytajmy opinie klientów o konkretnym produkcie,

- sprawdźmy odsetek pozytywnych opinii o sklepie;

- upewnijmy się, czy wybrany sklep ma opcję śledzenia przesyłki;

- w razie pytań – kontaktujmy się ze sprzedawcą.

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 8°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 4 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: Tomasz SawickiTreść komentarza: Panie "Znawco tematu", program realizowany jest w księgarni Pana Cezarego. To nie jest bluebox, a właściwie w obecnych realiach stosowany greenbox. Efekt bokeh, który polega na estetycznym rozmyciu tła w celu podkreślenia obiektu i dodania zdjęciu głębi uzyskujemy dzięki zastosowaniu obiektywu filmowego 45 mm. Zapewniam, że program realizowany jest w księgarni Neptun Pana Cezarego Koncewicza - pomijając mały szczegół, czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla przekazu??? Pozdrawiam Tomasz Sawicki ZTVData dodania komentarza: 25.04.2025, 23:26Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: Znawca tematuTreść komentarza: Przecież to na blueboxie robicie a nie w księgarni. he, heData dodania komentarza: 25.04.2025, 22:32Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: JacekTreść komentarza: Brawo, brawo. Konkretna, inteligenta, czarująca Pani dyrektor. Świnoujście wreszcie nie będzie się wstydzić poziomu Ośrodka Barbarki.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:30Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w Świnoujściu T Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Roman Kucierki zamienił się na stanowiska pracy z byłym zastępcą prezydenta? Ale numer !!!Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:24Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w ŚwinoujściuAutor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama