Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 22:35
Reklama

Znowu używamy więcej plastiku. Kaucje zmienią nasze nawyki?

Używamy więcej opakowań z tworzyw sztucznych. Mimo to doceniamy segregację śmieci i chwalimy system kaucyjny. Niestety nie wszyscy i nie w tym samym stopniu.
Znowu używamy więcej plastiku. Kaucje zmienią nasze nawyki?

Autor: Pixabay

Znów używamy więcej plastiku – wynika z badania Instytutu IQS na potrzeby ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej #rePETujemy.

W 2020 roku niemal 80 proc. Polaków deklarowało, że ogranicza zużycie plastiku w codziennym życiu.

W 2021 roku ten odsetek spadł do 72 proc. Niektórzy wiążą to z pandemią.

Kolejne zaskoczenie: mniej uczestników badania (odpowiednio 37 do 29 proc.) określało tworzywa sztuczne jako bardziej szkodliwe dla środowiska niż inne materiały, np. papier czy szkło. Doceniamy natomiast to, że plastikowe opakowania nadają się do recyklingu.

Na podobnym mniej więcej poziomie pozostały natomiast sposoby na ograniczenie zużycia tworzyw sztucznych, głównie przez używanie toreb wielorazowych na zakupach, segregację odpadów czy niekorzystanie z jednorazowych sztućców.

Za to aż 64 proc. ankietowanych pozytywnie ocenia projekt ustawy wprowadzającej powszechny system kaucyjny dla butelek na napoje PET do 3 litrów. Uważają, że powinien być wdrożony już wcześniej.

Segregacja śmieci

W badaniu IQS zdecydowana większość jego uczestników uważa, że segregowanie śmieci pomaga chronić środowisko.

66 proc. Polaków deklaruje, że segreguje wszystkie odpady

Prawie 30 proc. przyznaje jednak, że sortuje tylko część odpadów: szkło, papier i tworzywa sztuczne.

Dlaczego? Najczęstsze odpowiedzi wskazane przez uczestników badania to:

- wysokie opłaty za wywóz śmieci i związany z tym brak chęci do poświęcania dodatkowego czasu na ich sortowanie (32 proc.);

- brak miejsca w mieszkaniu na dodatkowe kosze (30 proc.);

- brak w okolicy odpowiednich koszy do wyrzucania posegregowanych odpadów (26 proc.);

- zapominanie o segregacji odpadów (18 proc.).

System kaucyjny

Przypomnijmy, na początku czerwca Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska, przedstawił założenia systemu kaucyjnego. Po wielu głosach krytycznych do projektu wprowadzono dużo zmian.

Obejmie on – oprócz butelek z tworzywa sztucznego do 3l – puszki aluminiowe (do 1 litra), a  także szklane butelki jednorazowego użytku o pojemności do 1,5 litra.

– Włączenie do systemu kaucyjnego szklanych butelek jednorazowego użytku o pojemności do 1,5l ma pomóc rozwiązać problem zanieczyszczania środowiska tzw. małpkami. W przypadku nieobjęcia ich systemem kaucyjnym istniałoby też ryzyko przechodzenia producentów z butelek wielokrotnego użytku na jednorazowe, czego chcemy uniknąć – wyjaśnił na stronie gov.pl wiceminister Ozdoba.

Ważną zmianą jest także to, że o wysokości kaucji zdecyduje minister w drodze rozporządzenie (według projektu miał to być w gestii przedsiębiorców). 

– Ustawa określi maksymalną stawkę kaucji, natomiast stawki dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym będą określone w rozporządzeniu – doprecyzował Jacek Ozdoba.

Zaproponowane przepisy zobowiązują każdy sklep o powierzchni handlowej powyżej 100 mkw. do odbierania pustych opakowań i do zwrotu kaucji. Mniejsze sklepy będą mogły odbierać te opakowania i zwracać kaucję na zasadzie dobrowolności. Natomiast wszystkie będą zobowiązane do pobierania kaucji.

Niebawem poznamy poprawiony projekt ustawy.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: 13°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 5 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: Tomasz SawickiTreść komentarza: Panie "Znawco tematu", program realizowany jest w księgarni Pana Cezarego. To nie jest bluebox, a właściwie w obecnych realiach stosowany greenbox. Efekt bokeh, który polega na estetycznym rozmyciu tła w celu podkreślenia obiektu i dodania zdjęciu głębi uzyskujemy dzięki zastosowaniu obiektywu filmowego 45 mm. Zapewniam, że program realizowany jest w księgarni Neptun Pana Cezarego Koncewicza - pomijając mały szczegół, czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla przekazu??? Pozdrawiam Tomasz Sawicki ZTVData dodania komentarza: 25.04.2025, 23:26Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: Znawca tematuTreść komentarza: Przecież to na blueboxie robicie a nie w księgarni. he, heData dodania komentarza: 25.04.2025, 22:32Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: JacekTreść komentarza: Brawo, brawo. Konkretna, inteligenta, czarująca Pani dyrektor. Świnoujście wreszcie nie będzie się wstydzić poziomu Ośrodka Barbarki.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:30Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w Świnoujściu T Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Roman Kucierki zamienił się na stanowiska pracy z byłym zastępcą prezydenta? Ale numer !!!Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:24Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w ŚwinoujściuAutor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama