Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 marca 2026 13:24
Reklama

Wzbiera siódma fala? Uśpiony Covid-19 naprawdę wraca

Mamy coraz więcej przypadków zakażenia koronawirusem. Naukowcy donoszą o pojawieniu się nowego wariantu. Przygaszona pandemia wraca.
Wzbiera siódma fala? Uśpiony Covid-19 naprawdę wraca

Autor: iStock

Dane są dość ponure, a minister zdrowia coraz częściej pojawia się w mediach. Przez kilka tygodni Adam Niedzielski był prawie nieobecny. Teraz mówi o zbliżającym się powrocie pandemii.

– Jestem daleki od paniki. Liczba zakażeń budzi coraz mniej emocji, bo często są to zwykłe infekcje, nawet bezobjawowe. Odsetek hospitalizacji zdecydowanie zmniejsza się z fali na falę. Coraz rzadsza jest konieczność podłączenia do respiratora: obecnie w Polsce jest poniżej 20 osób pod respiratorem z powodu COVID-19, a 540 chorych jest hospitalizowanych – bagatelizuje Niedzielski w rozmowie z „Wprost”.

Jednak środowe (13 lipca) dane są już inne. Według raportu ministerstwa zdrowia w ubiegłym tygodniu w Polsce pozytywnymi wynikami testów potwierdzono 7569 przypadków zakażenia koronawirusem (w tym 1084 to ponowne zakażenia). W okresie od 7 do 13 lipca z powodu Covid-19 zmarły 2 osoby, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 22 osoby.

Te dane wskazują, że dziennie mamy ponad 1000 zakażeń, podczas gdy jeszcze niedawno było ich około 170.

Niedzielski dodał, że jesieni się nie boi. Zapewnia, że jesteśmy dobrze przygotowani do walki z koronawirusem. Jednocześnie seniorom i osobom z obniżona odpornością zaleca noszenie maseczek w pomieszczeniach, gdzie jest dużo ludzi.

Na świecie jednak nastroje nie są tak optymistyczne. Tym bardziej że naukowcy prezentują nowe ustalenia. Światowa Organizacja Zdrowie ostrzega przed wariantem Centaurus, fachowo nazwanym BA.2.75.

Zauważono go w Indiach, a obecnie występuje już w Australii, Kanadzie, USA oraz w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Nie są na razie znane dokładne cechy Centaurusa i nie można stwierdzić, czy jest bardziej szkodliwy od Omikrona. Wiadomo jednak, że jego budowa może dać wirusowi możliwość lepszego omijania naturalnej obrony organizmu, czyli przeciwciał.

Prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego profesor Andrzej Fal ma inne niż minister zdrowia nastawienie. Na antenie TVN24 powiedział: – Mam wrażenie, że my trochę zaklinamy rzeczywistość, bo już przeżywaliśmy taką sytuację.

I dodał, że gdy przy poprzednich falach kłopoty miały inne kraje, u nas też panował względny spokój. – Co więcej, wielu naszych rodaków jest w tej chwili na wakacjach w krajach o wysokiej zachorowalności albo planuje za chwilę tam wyjechać – przypomniał.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

słabe opady deszczu

Temperatura: 7°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 14 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: małaTreść komentarza: mała powierzchnia pod apartamnety? http://scie24.pl/miasto/4007,basen-polnocny-w-nowej-odslonie.htm#prettyPhoto - tu można zobaczyć jaka mała :-) .. dobrze, że drogi nie można zabudować bo by ją też Basia zabudowała.Data dodania komentarza: 7.03.2026, 17:33Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: MkTreść komentarza: Grube kłamstwa są powiedziane na początku wywiadu. Piwiwarczyk i redaktor mówią ze teren mial być przeznaczony na deweloperke. To kłamstwo. stniejacym planie na funkcje mieszkaniowe miała być przeznaczona mała część terenu. Poza tym wywiad typu "lanie wody".Data dodania komentarza: 7.03.2026, 07:49Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: HkTreść komentarza: Pan całe życie naiwny. W mieście gdzie przez lata rządzili intelektualni starcy o żadnej rewolucji czy nawet ewolucji nie ma mowy. Niech Pan po tych wielu latach w końcu otworzył oczy, bo czas ucieka i szkoda pana życia. Pozdrawiam.Data dodania komentarza: 5.03.2026, 05:37Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: JaśTreść komentarza: To kawał? Dajemy 150 000 zł z naszych podatków Policom, a nie potrafimy zorganizować tramwaju do naszej latarni morskiej i fortu? Władza nasza wielka intelektualnie.Data dodania komentarza: 17.02.2026, 21:05Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - 16.02.2026Autor komentarza: ZdebTreść komentarza: Cenzura tutaj widać.Data dodania komentarza: 14.02.2026, 22:51Źródło komentarza: Rozmowy na czasieAutor komentarza: obywatelTreść komentarza: czemu kauje Pan nieprzychylne komentarze wobec władzy panie wydawco. Proszę się nie baćData dodania komentarza: 11.02.2026, 18:23Źródło komentarza: Rozmowy na czasie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama