Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 czerwca 2026 07:55
Reklama
Reklama

Psa można wyprowadzać tylko na smyczy? Samorządowcy uważają, że tak, sądy niekoniecznie

Sądy uchylają przepisy samorządów, które wymuszają na właścicielach wszystkich ras psów wyprowadzanie zwierząt tylko na smyczy. Dlaczego jest to niezgodne z prawem?
Psa można wyprowadzać tylko na smyczy? Samorządowcy uważają, że tak, sądy niekoniecznie

Autor: iStock

Najnowsza odsłona tego konfliktu będzie miała miejsce już wkrótce. Sprawa zaczęła się jeszcze w 2020 roku. To właśnie wtedy Rada Miasta w Zamościu podjęła uchwałę, w której określono zasady utrzymania porządku i czystości w mieście.

Jeden z zapisów prawa dotyczy psów i ich właścicieli. Radni zdecydowali, że psy zawsze trzeba wyprowadzać na smyczy. A jeżeli jest to rasa uznawana za agresywną, to także w kagańcu.

Teraz tym lokalnym prawem zajmie się sąd, bo zastrzeżenia do uchwały ma prokuratura. Śledczy stanęli po stronie właścicieli psów, a właściwie po stronie Konstytucji. W skardze do sądu administracyjnego prokuratorzy podnoszą, że nakaz wyprowadzania psów na smyczy jest bezwzględny i nie przewiduje wyjątków. To jest – zdaniem śledczych – niehumanitarne i za bardzo ogranicza prawa właścicieli zwierząt.

Jest duża szansa na wygraną, bo polskie sądy już w przeszłości zajmowały się takim sprawami. I nie zgadzały się z decyzjami samorządowcami.

Marzec 2019. Sąd unieważnił prawo ustanowione w Miłakowie (województwo warmińsko-mazurskie). Uznał, że miejscowe przepisy nie mogą być bardziej restrykcyjne od krajowych, a te wtedy nie nakazywały wyprowadzania psów na smyczy.

Listopad 2019. Sąd w Krakowie uznał, że miejscowe prawo jest słuszne, bo biegający pies może kogoś przestraszyć.

Maj 2022. Sąd unieważnia uchwałę z Sopotu. Uznał, że dozwolone jest puszczanie psa, nad którym sprawuje się kontrolę i który jest oznakowany w sposób umożliwiający identyfikację jego właściciela lub opiekuna.

Rasy agresywne

  • amerykański pit bull terrier;
  • pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin);
  • buldog amerykański;
  • dog argentyński;
  • pies kanaryjski (Perro de Presa Canario);
  • tosa inu;
  • rottweiler;
  • akbash dog;
  • anatolian karabash;
  • moskiewski stróżujący;
  • owczarek kaukaski.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Temperatura: 17°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 5 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Kierowca Treść komentarza: Jak można tak traktować ludzi żeby na parking nie Można było wjechać bo Agatowska sobie bramownice wymyśliła - w końcu jakoś sukces :))))) Data dodania komentarza: 1.06.2026, 15:21 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska Autor komentarza: Tadeusz Treść komentarza: Postawić bramownice najlepiej przed wjazdem do tunelu i na granicach .... problem z głowy a i przed promami - Tego by Bareja nie wymyślił. Data dodania komentarza: 25.05.2026, 22:31 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska T Autor komentarza: wydawca ZTV Treść komentarza: Mistrzostwa były transmitowane na żywo - zapraszam na nasz profil społecznościowy Facebook i YouTube. Data dodania komentarza: 29.04.2026, 22:18 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: Poszukiwacz Treść komentarza: Jest gdzieś wideo z mistrzostw? Data dodania komentarza: 28.04.2026, 20:12 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: nauczycielka Treść komentarza: Pamiętam Panią Dorotę jeszcze ze szkoły średniej. To niesamowicie inteligentna osoba, posiadająca bardzo szeroki zakres wiedzy z wielu dziedzin. Najlepsza radna jaka kiedykolwiek zasiadała w RM Świnoujścia. Data dodania komentarza: 16.04.2026, 16:00 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie: Dorota Konkolewska i Roman Momot T Autor komentarza: Leo Treść komentarza: Wydaje mi się , że powinna być dwukadencyjność również dla radnych. Panowie widać, że są chyba już zmęczeni a już na pewno nieprzygotowani i ślizgają się po tematach. Takie gadanie dla gadania. Może redakcja wyśle im wcześniej pytania, aby się przygotowali... Data dodania komentarza: 2.04.2026, 19:17 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek Waga
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama