Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 grudnia 2025 07:09
Reklama
Reklama

Potajemna zmiana przepisów. Nie tylko kierowcy będą zaskoczeni

Już od kilku miesięcy na polskich drogach nie obowiązuje bardzo ważna zasada. I nie jest to żart. Prawo zostało zmienione po cichu.
Potajemna zmiana przepisów. Nie tylko kierowcy będą zaskoczeni

Autor: iStock

Chodzi o przepis dotyczący rowerzystów i kierowców samochodów. Przez lata – i wydawało się, że tak jest do dziś – przepisy były jasne. Jeżeli rowerzysta przekracza jezdnię z wytyczonym w tym miejscu przejazdem, to kierowca samochodu musi rowerzyście ustąpić pierwszeństwa. Słowem, musi go przepuścić.

Teraz okazuje się, że takiego przepisu już nie ma. Branżowy serwis brd24.pl ujawnił, że jeszcze w listopadzie 2021 roku Ministerstwo Infrastruktury oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dokonały poważnych zmian w przepisach. Stosowną nowelizację prawa podpisali szefowie wymienionych resortów.

„W prawie zapisano to lakonicznie „w § 47 uchyla się ust. 4”, jednak sprawa ma ogromne konsekwencje dla kierowców i rowerzystów, których trasy przecinają się na przejazdach rowerowych” – cytuje dokument serwis.

Co to oznacza w praktyce?

Otóż kiedyś, gdy kierowca samochodu zbliżał się do przejazdu dla rowerzystów, musiał zmniejszyć prędkość i ustąpić wjeżdżającemu na jezdnię. Teraz, po zmianie w przepisach nie ma mowy o „wjeżdżających”.

Dlatego, jak dowodzi brd24.pl, obecnie zmotoryzowany ma obowiązek ustąpić „tylko tym, którzy znajdują się na przejeździe, a nie tym, którzy dopiero na niego wjeżdżają”.

Serwis zauważa, że zwykle, kiedy dochodzi do zmian w przepisach drogowych, to są one nagłaśniane, szeroko komentowane i komunikowane. W tym przypadku tak nie było – zmiana odbyła się po cichu.

Jeszcze więcej zmian

To nie koniec, bo w maju tego roku okazało się, że resort infrastruktury pracuje nad kolejnymi zmianami. Marek Dworak, pełnomocnik ministra infrastruktury, zapowiedział, że lista planowanych modyfikacji przepisów jest długa. Część dotyczy jazdy po rondzie, czyli skrzyżowaniu z ruchem okrężnym. Ministerstwo chce wprowadzić zasadę, że z ronda będzie można zjechać wyłącznie ze skrajnego, prawego pasa. Manewr musiałby być koniecznie sygnalizowany kierunkowskazem.

Dworak zapowiada także koniec przywilejów dla rowerzystów. – W pewnym momencie trzeba było ich uprzywilejować w ruchu drogowym, ale – moim zdaniem – stało się to niezbyt celnie. Niektórzy z nich, a czasem przedstawiciele ruchów rowerowych, wbili sobie do głowy, że rowerzysta w pewnych sytuacjach ma bezwzględne pierwszeństwo. Słowo „bezwzględne” jest szalenie groźne i nigdy rowerzysta takiego bezwzględnego pierwszeństwa nie ma, podobnie jak nie ma go każdy inny uczestnik ruchu – tłumaczył pełnomocnik.

Planowane jest wprowadzenie zakazu wjazdu rowerem bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Ma być także wprowadzony jednoznaczny zapis mówiący o tym, że dwóch rowerzystów może jechać obok siebie, ale kiedy zbliża się pojazd z naprzeciwka lub z tyłu, powinni oni przejść na jazdę jeden za drugim, gęsiego.
Kolejna sprawa to wyprzedzanie przez rowerzystów wolno jadących pojazdów z prawej strony.

– Powinno to być dookreślone, że wyprzedzanie przez rowerzystę z prawej strony dotyczy sytuacji, w której pojazdy dojeżdżają do zatoru drogowego czy czerwonego światła sygnalizacji drogowej. Bo na pewno nie powinno to polegać na ściganiu się z innymi pojazdami, które dla rowerzysty jadą „wolno”, a to jest np. 30 km/h, co w rzeczywistości wcale wolno nie jest. Rowerzyści nie powinni się z takimi pojazdami ścigać. Często kierujący samochodem sygnalizuje zamiar skrętu w prawo, a rowerzysta mimo tego usiłuje wyprzedzić go z prawej strony – argumentował pełnomocnik.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 4°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 21 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Brawo Fundacja, robicie wiele dobrego dla tego miasta. Nie dajcie sięData dodania komentarza: 11.12.2025, 19:05Źródło komentarza: Nowy magazyn żywności Fundacji Speak Up oficjalnie otwartyAutor komentarza: IrenaTreść komentarza: To ma sens,popieram. ale jezeli chodzi o groszowki to 1,2,5 groszy powinno ulec likwidacji natychmiast a te kretynskie ceny z koncowka,0,99 groszy wreszcie zniklyby ze sklepow, zaokraglajac do 1 zl.Data dodania komentarza: 9.12.2025, 16:47Źródło komentarza: Złotówka z nowym oznaczeniem? Znany ekonomista jest na takAutor komentarza: bolekTreść komentarza: A w szkole nie nauczyli, że nieznajomość prawa szkodzi? I że trzeba prawa przestrzegać i je stosować, widocznie też nie. Stąd chyba te obawy?Data dodania komentarza: 26.11.2025, 11:10Źródło komentarza: Rozmowy na czasieAutor komentarza: JanTreść komentarza: Na razie to Pan radny pomimo 20 lat w radzie wykazał się całkowitą niewiedzą i niekompetencją.Data dodania komentarza: 25.11.2025, 17:18Źródło komentarza: Rozmowy na czasieAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Zakup nowych karetek, zakup nowego RTG, nowych aparatów do USG, do gastroskopii i kolonoskopii, remont oddziałów, zainstalowanie większego zbiornika na tlen medyczny, przejęcie stacji dializ i wiele innych a stała poniżej 4 mln. Nowa władza inwestycje zero, likwidacja łóżek, strata powyżej 8 mln. Widać gołym okiem kto jak sobie radził w szpitalu, ale prawda w oczy kole.Data dodania komentarza: 25.11.2025, 17:15Źródło komentarza: Rozmowy na czasieAutor komentarza: lolekTreść komentarza: Trzeba uważać na Panią radną, zaraz mogą pojawić się pozwy!Data dodania komentarza: 25.11.2025, 16:12Źródło komentarza: Rozmowy na czasie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama