Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 czerwca 2026 16:21
Reklama
Reklama

Kolor gazu w kuchence powie ci, czy możesz obniżyć rachunki za gaz

Co ma wspólnego kolor gazu z rachunkami za jego zużycie? Dużo. Jeśli jest nieprawidłowy, może świadczyć o zużyciu wyższym niż rzeczywiste.
Kolor gazu w kuchence powie ci, czy możesz obniżyć rachunki za gaz

Autor: screen FB

Gaz ziemny to ten, który spala się m.in. w naszych kuchenkach w czasie gotowania. Choć wielu z nas nigdy nie zwracało uwagi na jego kolor, to jest on szczególnie istotną podpowiedzią w czasach rekordowej inflacji i wszechobecnej drożyzny. Okazuje się bowiem, że gaz powinien mieć jedyny prawidłowy odcień.

Jeśli w czasie gotowania zauważymy, że gaz ma niebieski kolor, nie mamy powodów do zmartwień, bo właśnie tak powinien wyglądać właściwy proces spalania. Jeśli jednak płomień jest pomarańczowy lub żółty, najpewniej doszło do nieprawidłowości. Taki sygnał może wskazywać m.in. na zanieczyszczenie lub nadmierne wyeksploatowanie kuchenki lub zanieczyszczenie instalacji doprowadzającej gaz.

– Płomień spalanego gazu ziemnego jest prawie niewidoczny, jasnoniebieski. Możemy mieć inny kolor, jednak to najczęściej wynika z zanieczyszczenia palnika albo atmosfery wokół niego – wyjaśnił w rozmowie z Polskim Radiem Grzegorz Maciejewski, kierownik Pracowni Pomiarów Fizykochemicznych CLPB PGNiG.

Jeżeli zauważymy we własnej kuchni, że kolor gazu odbiega od jasnoniebieskiej barwy, warto zacząć od dokładnego czyszczenia całego urządzenia – być może spalają się po prostu resztki, które wpadły szczeliny. Jeśli to nie pomoże, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z porady fachowca, który dokona przeglądu i sprawdzi jakość gazu.

Dlaczego to jest tak istotne? Jeśli do kuchenki dopływa wadliwa mieszanka gazu, może odbić się to na naszych rachunkach, sztucznie je zawyżając.

Istnieje też możliwość dokonania przez dostawcę gazu ekspertyzy, która pomogłaby stwierdzić, czy jego jakość spełnia wszystkie normy. Jeśli okaże się, że jej wynik jest prawidłowy, będziemy musieli pokryć koszt takiego badania.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Temperatura: 17°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 16 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Kierowca Treść komentarza: Jak można tak traktować ludzi żeby na parking nie Można było wjechać bo Agatowska sobie bramownice wymyśliła - w końcu jakoś sukces :))))) Data dodania komentarza: 1.06.2026, 15:21 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska Autor komentarza: Tadeusz Treść komentarza: Postawić bramownice najlepiej przed wjazdem do tunelu i na granicach .... problem z głowy a i przed promami - Tego by Bareja nie wymyślił. Data dodania komentarza: 25.05.2026, 22:31 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska T Autor komentarza: wydawca ZTV Treść komentarza: Mistrzostwa były transmitowane na żywo - zapraszam na nasz profil społecznościowy Facebook i YouTube. Data dodania komentarza: 29.04.2026, 22:18 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: Poszukiwacz Treść komentarza: Jest gdzieś wideo z mistrzostw? Data dodania komentarza: 28.04.2026, 20:12 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: nauczycielka Treść komentarza: Pamiętam Panią Dorotę jeszcze ze szkoły średniej. To niesamowicie inteligentna osoba, posiadająca bardzo szeroki zakres wiedzy z wielu dziedzin. Najlepsza radna jaka kiedykolwiek zasiadała w RM Świnoujścia. Data dodania komentarza: 16.04.2026, 16:00 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie: Dorota Konkolewska i Roman Momot T Autor komentarza: Leo Treść komentarza: Wydaje mi się , że powinna być dwukadencyjność również dla radnych. Panowie widać, że są chyba już zmęczeni a już na pewno nieprzygotowani i ślizgają się po tematach. Takie gadanie dla gadania. Może redakcja wyśle im wcześniej pytania, aby się przygotowali... Data dodania komentarza: 2.04.2026, 19:17 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek Waga
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama