Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 18 marca 2026 07:51
Reklama

Babcia plus. Nowy pomysł PiS na to, żeby rodziło się więcej dzieci. Skończy się jak z 500 plus?

Niewykluczone, że po 500 plus wkrótce pojawi się nowe świadczenie. To Babcia plus, czyli pieniądze wypłacane seniorom za opiekowanie się wnukami.
Babcia plus. Nowy pomysł PiS na to, żeby rodziło się więcej dzieci. Skończy się jak z 500 plus?

Autor: iStock

Ten program – zdaniem ekspertów – został ukryty w przyjętej przez rząd „Strategii Demograficznej 2040”. To jeden z pomysłów PiS-u na poprawę sytuacji demograficznej Polski, czyli przede wszystkim zwiększenie dzietności. A ta jest bardzo niekorzystna. I nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie coś się w tej kwestii zmieni.

Według danych GUS do 2050 roku ludność Polski zmniejszy się o prawie 4,5 miliona.

500 plus rozczarowało PiS

PiS – jak pamiętamy ­– próbował się już zmierzyć z tym wyzwaniem. Między innymi poprzez kolejne świadczenia, które miały zachęcać Polki do rodzenia dzieci.

Na tej fali powstało 500 plus. W tym sensie program nie spełnił jednak swojego zadania, bo – co przyznał sam Jarosław Kaczyński – pieniądze przekazywane rodzicom nie zwiększyły dzietności. Pojawiły się więc kolejne świadczenia: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czy Dobry start. Niebawem zmieni się także Kodeks pracy. Ma być korzystniejszy dla obojga rodziców.

Teraz, co odkryli eksperci, w „Strategii Demograficznej 2040” –  jak podało Radio Zet – ukryta została zapowiedź nowego rozwiązania. To kolejny pomysł na uporanie się z niską dzietnością.

Węgrzy dali nam przykład

O możliwości wprowadzenia takiego rozwiązania – przypomniało radio – mówiła już w 2021 roku Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Było ono – jak ujawniła – inspirowane węgierskimi pomysłami prodemograficznymi.

– Chcemy zaproponować rozwiązania dla wsparcia pozażłobkowego, czyli nie tylko instytucjonalne, ale też pozainstytucjonalne. Nie odnoszę się, że to będzie program „Babcia plus” czy będzie się inaczej nazywał. Chcemy dać rodzicom możliwość wyboru, z jakiego wsparcia chcą skorzystać – zapewniała.

Babcia plus. Co to jest?

We wspomnianej „Strategii Demograficznej 2040” rząd zapisał „zwiększenie liczby osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń związanych z opieką nad dzieckiem”. „Fakt” poprosił o ocenę tego pomysłu ekspertów rynku emerytalnego.

Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego: – Kilka lat temu dużo mówiło się dodatkowych świadczenia dla dziadków, którzy przejmują opiekę nad dziećmi w okresie od 1 do 3 roku życia, żeby rodzice mogli dokonać wyboru, czy mama wraca do pracy. Świadczenie nazwane zostało Babcia plus dotychczas nie weszło do porządku prawnego. Teraz „Strategia Demograficzna 2040” otwiera nową szansę na wprowadzenie go.

Tomasz Lasocki, Uniwersytet Warszawski: – To dość ogólnikowe hasło, pod które można podciągnąć wiele reform. Może to na przykład oznaczać planowane zmiany w Kodeksie pracy, które wprowadzą specjalny urlop ojcowski. Być może rząd zdecyduje się wprowadzić zasiłek macierzyński, np. studentom lub kobietom pracującym na umowach zlecenie. Dziś nie mają do tego prawa. Mogą liczyć tylko na 1000 zł miesięcznie tzw. kosiniakowego.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 2°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 10 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: IrenaTreść komentarza: Zawsze jestem pod wrazeniem,wiedzy i ewentualnych koncepcji Pana Prezesa Piwowarczyka,szkoda,ze nie sa realizowane,dlaczego?Data dodania komentarza: 17.03.2026, 13:06Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: małaTreść komentarza: mała powierzchnia pod apartamnety? http://scie24.pl/miasto/4007,basen-polnocny-w-nowej-odslonie.htm#prettyPhoto - tu można zobaczyć jaka mała :-) .. dobrze, że drogi nie można zabudować bo by ją też Basia zabudowała.Data dodania komentarza: 7.03.2026, 17:33Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: MkTreść komentarza: Grube kłamstwa są powiedziane na początku wywiadu. Piwiwarczyk i redaktor mówią ze teren mial być przeznaczony na deweloperke. To kłamstwo. stniejacym planie na funkcje mieszkaniowe miała być przeznaczona mała część terenu. Poza tym wywiad typu "lanie wody".Data dodania komentarza: 7.03.2026, 07:49Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: HkTreść komentarza: Pan całe życie naiwny. W mieście gdzie przez lata rządzili intelektualni starcy o żadnej rewolucji czy nawet ewolucji nie ma mowy. Niech Pan po tych wielu latach w końcu otworzył oczy, bo czas ucieka i szkoda pana życia. Pozdrawiam.Data dodania komentarza: 5.03.2026, 05:37Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: JaśTreść komentarza: To kawał? Dajemy 150 000 zł z naszych podatków Policom, a nie potrafimy zorganizować tramwaju do naszej latarni morskiej i fortu? Władza nasza wielka intelektualnie.Data dodania komentarza: 17.02.2026, 21:05Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - 16.02.2026Autor komentarza: ZdebTreść komentarza: Cenzura tutaj widać.Data dodania komentarza: 14.02.2026, 22:51Źródło komentarza: Rozmowy na czasie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama