Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 15 maja 2025 06:42
Reklama

Polacy nie chcą kary śmierci [SONDAŻ]

Większość Polaków nie chce kary śmierci. Jej powrót popiera konserwatywna część Polaków, m.in. wyborcy PiS.
Polacy nie chcą kary śmierci [SONDAŻ]

Autor: iStock

Przeciwnicy kary śmierci przypominają, że naruszyłoby to Europejską Konwencję Praw Człowieka, która nie dopuszcza takiej kary za przestępstwa.

Premier: Nie zgadzam się z nauką Kościoła

Mateusz Morawiecki w trakcie sesji Q&A na Facebooku: – Moim zdaniem kara śmierci za najcięższe przestępstwa powinna być dopuszczalna. Uważam, że to był taki przedwczesny wynalazek lat 90 czy wcześniejszych. W tym względzie również nie zgadzam się z nauką Kościoła, bo jestem zwolennikiem kary śmierci 

Co o karze śmierci myślą Polacy?

Zapytała ich o to pracownia sondażowa IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Większość uczestników badania (54,1 proc.) nie podziela poglądu premiera w tej kwestii. Natomiast zgadza się z nim 38,7 proc. respondentów.

Przeciw karze śmierci zdecydowanie opowiada się 37,7 proc. pytanych, a 16,4 proc. – jest „raczej” przeciw.

Z premierem „zdecydowanie” zgadza się 17,5 proc. badanych, a 21,2 – „raczej” się zgadza.

Nieco ponad 7 proc. nie ma w tej sprawie wyrobionej opinii.

Z badania wynika również, że karę śmierci popiera aż 63 proc. zwolenników PiS, 26 proc. jest jej przeciwnych, a 10 proc. nie ma zdania. 

Ostatnia kara śmierci w Polsce

Ostatnią karę śmierci – jak przypomniał portal Salon24 – wykonano w Polsce 35 lat temu – 21 kwietnia 1988 roku w krakowskim więzieniu na Montelupich. Skazanym był 29-letni wtedy Stanisław Czabański, który dopuścił się brutalnego gwałtu i zabójstwa kobiety. Jego wniosek o ułaskawienie do Rady Państwa nie został uwzględniony. Przed egzekucją Czabański poprosił o papierosa. Wyrok wykonano przez powieszenie. 

Po tej egzekucji rząd Mieczysława Rakowskiego ogłosił moratorium na wykonywanie wyroków śmierci – obowiązywało aż do formalnego wyeliminowania tej kary przez nowy Kodeks karny z 1997 r. Wcześniej, bo w grudniu 1989 r., Sejm przyjął ustawę o amnestii.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 4°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 8 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Czy do wyświetlenia komentarza koniecznie należy podać pełne dane osobowe?Data dodania komentarza: 12.05.2025, 11:14Źródło komentarza: Nowe biuro Platformy Obywatelskiej w StargardzieAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Dlaczego w Stargardzie członkowie i działacze P.O. nie wykazują żadnej inicjatywy reklamowej aby zachęcić do głosowania w wyborach prezydenckich na swojego kandydata. Przedstawiciele innych ugrupowań wywieszają banery, plakaty (PIS), Hołownia. Czy zamierzacie płakać po przegranej albo śpiewać nic się nie stało. Ważne żebym ja zachował fotel posła.Data dodania komentarza: 12.05.2025, 08:46Źródło komentarza: Nowe biuro Platformy Obywatelskiej w StargardzieAutor komentarza: ddzzzzzzTreść komentarza: zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzData dodania komentarza: 11.05.2025, 19:47Źródło komentarza: Kadrowe zmiany w 8 FOW T Autor komentarza: Znawca tematuTreść komentarza: Przecież to na blueboxie robicie a nie w księgarni. he, heData dodania komentarza: 25.04.2025, 22:32Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: JacekTreść komentarza: Brawo, brawo. Konkretna, inteligenta, czarująca Pani dyrektor. Świnoujście wreszcie nie będzie się wstydzić poziomu Ośrodka Barbarki.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:30Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w Świnoujściu T Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Roman Kucierki zamienił się na stanowiska pracy z byłym zastępcą prezydenta? Ale numer !!!Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:24Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w Świnoujściu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama