Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 1 maja 2025 02:19
Reklama

Za miesiąc matura. W tym roku będzie łatwiej, czy jednak trudniej?

4 maja rozpocznie się maturalny maraton. W tym roku uczniów czeka dużo zmian. Czy egzamin dojrzałości będzie trudniejszy niż w ostatnich latach?

Egzaminy maturalne będą przeprowadzane od 4 do 23 maja i rozpoczną się maturą z języka polskiego. Drugiego dnia tego maratonu uczniowie zmierzą się z matematyką a później z językiem obcym. Część ustna odbędzie się w terminie od 10 do 23 maja (wyjątek to 14 i 21 maja), według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych.

Zmiana zasad

W tym roku maturę czeka sporo zmian. Jest to spowodowane głównie tym, że uczniowie przygotowywali się do egzaminu w czasie pandemii COVID-19, a był to czas zamkniętych szkół, nauki zdalnej, ograniczonego kontaktu z nauczycielami. 

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, że będzie podział na nową i starą maturę. Nową będą pisali tylko uczniowie liceów ogólnokształcących. Z kolei maturzyści z techników zmierzą się jeszcze ze „starą” formułą egzaminu dojrzałości. 

Dwie matury

Skąd to rozgraniczenie? Otóż nowy egzamin jest dla osób, które naukę w szkole ponadpodstawowej w całości prowadziły w nowym systemie związanym z likwidacją gimnazjów (czyli 4-letnich liceach lub 5-letnich technikach). Pierwszy taki rocznik to właśnie obecni czwartoklasiści z liceów.

Jakie są różnice?  Język polski. W formule z 2015 roku na rozwiązanie arkusza z 11-13 zadaniami jest 170 minut. W nowej formule aż 240 minut, ale zadań jest 11-22. Trzeba także napisać notatkę syntetyzującą. W obu formułach jest wypracowanie i będzie trzeba uwzględnić w nim dwa utwory literackie (w tym jeden z obowiązkowej listy lektur) oraz dwa konteksty np. kulturowe lub historyczne.

Różnice będą także na egzaminie ustnym. W nowej maturze zadania będą dwa. Pierwsze - z tzw. listy otwartej. Drugie będzie się wiązać z analizą tekstu literackiego, tekstu na temat języka lub tekstu ikonicznego. 

Trzeba mieć na uwadze, że istnieje lista jawna, na której umieszczono 110 pytań odnoszących się do lektur.

Co do części rozszerzonej egzaminu z języka polskiego, to maturzyści otrzymają 210 minut na napisanie wypracowania. Ma ono mieć przynajmniej 500 słów na jeden z dwóch tematów, odwołując się do elementów zawartych w poleceniu, np. lektury obowiązkowej, wybranego kontekstu czy tekstów z dwóch różnych epok.

Matematyka

Różnice, ale mniejsze będą także w przypadku egzaminu z matematyki. Obie wersje matury zawierają podobną liczbę pytań, ale w nowej formule będą pytania rodzaju prawda/fałsz. Ograniczono natomiast wymagania dotyczące wielomianów oraz stereometrii. Nie będzie zadania na dowód geometryczny, wzory skróconego mnożenia do potęg trzecich i zadania z brył obrotowych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 9°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 3 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: Tomasz SawickiTreść komentarza: Panie "Znawco tematu", program realizowany jest w księgarni Pana Cezarego. To nie jest bluebox, a właściwie w obecnych realiach stosowany greenbox. Efekt bokeh, który polega na estetycznym rozmyciu tła w celu podkreślenia obiektu i dodania zdjęciu głębi uzyskujemy dzięki zastosowaniu obiektywu filmowego 45 mm. Zapewniam, że program realizowany jest w księgarni Neptun Pana Cezarego Koncewicza - pomijając mały szczegół, czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla przekazu??? Pozdrawiam Tomasz Sawicki ZTVData dodania komentarza: 25.04.2025, 23:26Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: Znawca tematuTreść komentarza: Przecież to na blueboxie robicie a nie w księgarni. he, heData dodania komentarza: 25.04.2025, 22:32Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: JacekTreść komentarza: Brawo, brawo. Konkretna, inteligenta, czarująca Pani dyrektor. Świnoujście wreszcie nie będzie się wstydzić poziomu Ośrodka Barbarki.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:30Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w Świnoujściu T Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Roman Kucierki zamienił się na stanowiska pracy z byłym zastępcą prezydenta? Ale numer !!!Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:24Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w ŚwinoujściuAutor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama