Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 grudnia 2025 07:43
Reklama
Reklama

O ile więcej zapłacimy za puszkę i butelkę? Wkrótce ruszy nowy system kaucyjny

Korzystanie z butelek z plastiku i szkła oraz puszek odbije się na kondycji naszego portfela. Nowe prawo wejdzie w życie dość szybko, co nie podoba się handlowcom.

To będzie rewolucja, do której sieci nie zdążą przygotować się na czas – twierdzą organizacje branżowe. Z kolei Polska Federacja Producentów Żywności uważa, że wejście nowych przepisów w życie już w 2025 roku jest nierealne. Mimo to uruchomienie systemu kaucyjnego – według badań ARC Rynek i Opinia – popiera aż 88 proc. Polaków.

To obejmie kaucja

Projekt rozporządzenia w sprawie wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym opublikowało Rządowe Centrum Legislacji. Nowa kaucja w wysokości 50 gr – niezależnie od rodzaju opakowania – obejmie:

• puszki metalowe – pojemność do 1 l,

• butelki z tworzyw sztucznych (jednorazowe) – pojemność do 3 l,

• butelki ze szkła (wielokrotnego użytku) – pojemność do 1,5 l.

Na opakowaniach objętych kaucją pojawi się informacja o wysokości dodatkowej opłaty, a sklep wpisany w system odda nam pieniądze, jeśli zwrócimy mu puste butelki albo puszki. Sprzedawca nie będzie mógł zrekompensować kaucji, wręczając upominek albo bon. 

Chcesz dostać zwrot? Oddaj butelkę albo puszkę

Obowiązkiem przystąpienia do systemu kaucyjnego zostaną objęte wszystkie sklepy większe niż 200 mkw. W przypadku mniejszych punktów będzie to dobrowolne. Choć do pobierania kaucji za sprzedaż produktu w butelce lub puszcze i tak zostaną zobowiązane. 

Nieprzystąpienie sklepu do systemu mimo takiego obowiązku prawdopodobnie poskutkuje nałożeniem opłaty produktowej. Wiele wskazuje na to, że kara finansowa dotknie również tych, którzy nie osiągną wymaganego poziomu recyklingu opakowań.

Żeby nie trzeba było odnosić butelek do sklepu, być może w Polsce rozwinie się sieć butelkomatów, czyli automatów, do których będzie można zwrócić opakowania objęte kaucją. W zamian za to otrzymamy od maszyny pieniądze albo „paragon” uprawniający do zwrotu kaucji przy najbliższych zakupach. 

Więcej zalet niż wad 

W Polsce system kaucyjny ma zostać wprowadzony w 2025 roku. Szacuje się, że przyczyni się to do poprawy estetyki przestrzeni publicznej i odzyskania nawet ponad 600 tys. ton surowców własnych w celu ich ponownego wykorzystania, w tym sprzedaży. 

Poza tym – według WWF (organizacji ekologicznej) – system kaucyjny to jedno z kluczowych narzędzi potrzebnych do osiągnięcia coraz bardziej wyśrubowanych prośrodowiskowych celów UE. Te zakładają, że do 2029 roku poziom zbiórki i recyklingu opakowań po napojach sięgnie 90 proc.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 4°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 21 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Brawo Fundacja, robicie wiele dobrego dla tego miasta. Nie dajcie sięData dodania komentarza: 11.12.2025, 19:05Źródło komentarza: Nowy magazyn żywności Fundacji Speak Up oficjalnie otwartyAutor komentarza: IrenaTreść komentarza: To ma sens,popieram. ale jezeli chodzi o groszowki to 1,2,5 groszy powinno ulec likwidacji natychmiast a te kretynskie ceny z koncowka,0,99 groszy wreszcie zniklyby ze sklepow, zaokraglajac do 1 zl.Data dodania komentarza: 9.12.2025, 16:47Źródło komentarza: Złotówka z nowym oznaczeniem? Znany ekonomista jest na takAutor komentarza: bolekTreść komentarza: A w szkole nie nauczyli, że nieznajomość prawa szkodzi? I że trzeba prawa przestrzegać i je stosować, widocznie też nie. Stąd chyba te obawy?Data dodania komentarza: 26.11.2025, 11:10Źródło komentarza: Rozmowy na czasieAutor komentarza: JanTreść komentarza: Na razie to Pan radny pomimo 20 lat w radzie wykazał się całkowitą niewiedzą i niekompetencją.Data dodania komentarza: 25.11.2025, 17:18Źródło komentarza: Rozmowy na czasieAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Zakup nowych karetek, zakup nowego RTG, nowych aparatów do USG, do gastroskopii i kolonoskopii, remont oddziałów, zainstalowanie większego zbiornika na tlen medyczny, przejęcie stacji dializ i wiele innych a stała poniżej 4 mln. Nowa władza inwestycje zero, likwidacja łóżek, strata powyżej 8 mln. Widać gołym okiem kto jak sobie radził w szpitalu, ale prawda w oczy kole.Data dodania komentarza: 25.11.2025, 17:15Źródło komentarza: Rozmowy na czasieAutor komentarza: lolekTreść komentarza: Trzeba uważać na Panią radną, zaraz mogą pojawić się pozwy!Data dodania komentarza: 25.11.2025, 16:12Źródło komentarza: Rozmowy na czasie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama