Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 czerwca 2025 11:37
Reklama

Drożyzna ma wpływ na to, jak będziemy odpoczywali w majówkę [SONDAŻ]

Wysokie ceny sprawiają, że większość Polaków na długi w tym roku weekend majowy nigdzie nie się nie wybiera. A jeśli już, to najwyżej na 3 dni.

Majowy odpoczynek zacznie się już w sobotę 29 kwietnia. Dzięki temu majówka 2023 będzie trwała aż 5 dni. Co prawda 2 maja nie jest ustawowo dniem wolnym od pracy, ale wiele osób i tak ma wolne. Spójrzmy na kalendarz:

  • 29 kwietnia – sobota,
  • 30 kwietnia – niedziela,
  • 1 maja – poniedziałek,
  • 2 maja – wtorek,
  • 3 maja – środa. 

Tegoroczną majówkę można znacznie przedłużyć. Jeżeli ktoś weźmie w pracy urlop na czwartek i piątek, to w sumie będzie miał aż 9 dni wolnego:

  • 4 maja – czwartek,
  • 5 maja – piątek,
  • 6 maja – sobota,
  • 7 maja – niedziela

Jak ten czas zamierzają spędzić Polacy? 

Okazuje się, że wysokie ceny (inflacja wynosi 16,1 proc.) sprawiają, że raczej zostaniemy w domach. Aż 72,5 proc. Polaków deklaruje, że w majówkę nigdzie się nie wybiera – wynika z sondażu United Surveys, przygotowanego na zlecenie „Dziennika Gazeta Prawna”.

Powodem są ceny, Na przykład za nocleg dla 2osób w 10 popularnych miejscowościach turystycznych trzeba zapłacić ponad 650 zł więcej niż rok temu.

Są to oczywiście stawki dla osób szukających oferty na ostatnią chwilę. Ale, jak tłumaczą hotelarze, niewiele to zmienia.

Co do wyjazdów za granicę, to ceny poszły w górę aż o kilkanaście procent. Najtaniej jest polecieć do Grecji, Bułgarii, Turcji. Tyle że to i tak wydatek około 2 tys. zł za osobę. I to bez wyżywienia. Nic zatem dziwnego, że tylko 8 proc. uczestników sondażu planuje spędzić majówkę za granicą.

Zaledwie 16,5 proc. respondentów zamierza gdzieś wyjechać. Będzie to jednak wypad trwający do 3 dni. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 19°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 8 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RodzicTreść komentarza: Super zawody, organizacja. WinKids gratulacje 👏Data dodania komentarza: 4.06.2025, 10:26Źródło komentarza: Zawody Pływackie z okazji Dnia DzieckaAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak sie nazywa pani z numerem 27?Data dodania komentarza: 2.06.2025, 09:34Źródło komentarza: Najpiękniejsze Polki 2023 roku wybrane!Autor komentarza: Szalkiewicz.ZiW.Treść komentarza: Popieram wasz program i głosuje na Trzaskowskiego wraz żonaData dodania komentarza: 27.05.2025, 15:43Źródło komentarza: Nowe biuro Platformy Obywatelskiej w StargardzieAutor komentarza: Zbigniew GawleTreść komentarza: Napisałem komentarz wiarygodna i rzetelna ZTVData dodania komentarza: 18.05.2025, 18:35Źródło komentarza: Powracając do tematu WPN…Autor komentarza: Zbigniew GawleTreść komentarza: Długo zastanawiałem się ją i czy wogóle skomentować ten tendencyjny i zmanipulowany wywiad bo; Pan redaktor posiłkując się w wywiadzie zamieszczonymi postami, które są udokumentowane licznymi fotografiami przestępczej działalności kadry parku, wraz z dokładną ich lokalizacją. Jadąc na wywiad z latwoscią, posty te zweryfikować bo opisane i sfotografowane miejsca mijał o kilka kilkadziesiąt metrów. W wywiadzie nie posłużył się nimi, wręcz wsparł Dyrektor WPN w jej łgarstwie i kłamstwach. Rodzi to podejrzenie czy było to bezinteresowne, wszak WPN ma za tego rodzaju przysługi wiele atrakcyjnego do zaoferowania. Skutek negatywny tego jest taki, że zamiast powstrzymać demolowanie lasów parkowych, proceder ten jeszcze się wzmógł wbrew ustawą sejmowym dotyczącym tej sprawy. Proponuję Panu redaktorowi 3 czesć cyklu z WPN i jego Dyrektor, uprzednio zapoznając się z kolejnymi postami pod tym samym adresem. Gdyby był problem z interpretacją zdjeć i zrozumieniem tekstu,oferuję się za przewodnika wraz z ustawodawstwem dotyczącym Ochrony Środowiska i Obszarów Chronionych.Data dodania komentarza: 18.05.2025, 16:53Źródło komentarza: Powracając do tematu WPN…Autor komentarza: AnMarTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za dobre słowo.Duet AnMar.To pomaga w działaniu.Data dodania komentarza: 17.05.2025, 13:16Źródło komentarza: Finał Dnia Dobrych Uczynków w Świnoujściu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama