Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 22:37
Reklama

Rewolucja na drogach. Będzie zakaz wyprzedzania dla ciężarówek

Wyścig słoni. Tak w języku kierowców określa bardzo częsty widok na polskich drogach. Ma z tym skończyć zakaz wyprzedzania dla ciężarówek.

Słoni – bo są wielkie i ciężkie. Wyścig – bo jedna ciężarówka chce być szybsza od drugiej. Mowa o wyprzedzaniu się ciężarówek. 

Nie jest to ani prosta, ani szybka, ani bezpieczna operacja. Jeden tir stara się lewym pasem wyprzedzić ten jadący z prawej strony. Ponieważ jest to mozolna operacja, to często na drogach robią się zatory. Inni kierowcy, którzy mogą pojechać szybciej lewym pasem, muszą czekać, aż tirowcy zakończą manewr.

Będzie zakaz

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ujawnił w Polskim Radiu, że rząd już przyjął projekt, który zakaże kierowcom ciężarówek takiego wyprzedzania. Nie będzie to prawo stosowane na każdym szlaku, ale tylko na autostradach i drogach ekspresowych.

– Wczoraj przyjęliśmy projekt ustawy, która zmienia zasady poruszania się samochodów ciężarowych na drogach szybkiego ruchu. Celem jest to, żeby zakazać wyprze.

I minister i wyjaśnił, że chodzi o bezpieczeństwo. – To sytuacja nader niebezpieczna, gdy kierowca ciężarówki jedzie za samochodem ciężarowym i decyduje się na wyprzedzanie – dodał.

Na razie bez szczegółów

Projekt nowego prawa nie został jeszcze opublikowany i trudno opisać dokładne rozwiązania. Adamczyk też nie ujawnia konkretnych rozwiązań. Nie wiadomo na przykład, jak ma się zachować kierowca tira, kiedy przed nim jedzie ciężarówka z prędkością np. 50 km/h. Czy wówczas zakaz także będzie stosowany? 

– Generalnie chodzi o to, żeby upłynnić ruch na drogach szybkiego ruchu, zmniejszyć duże zagrożenie wynikające z faktu wyprzedzanie się samochodów ciężarowych – dodał Adamczyk.

Podobne przepisy funkcjonują na Zachodzie. Np. w Belgii ciężarówki nie mogą się wyprzedzać. Jest do dozwolone wyłącznie na wskazanych odcinkach dróg. Na autostradach w Holandii oraz w Niemczech można zobaczyć znaki zakazu wyprzedzania dla ciężarówek obowiązujące w godzinach od 8 do 20.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: 13°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 5 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: Tomasz SawickiTreść komentarza: Panie "Znawco tematu", program realizowany jest w księgarni Pana Cezarego. To nie jest bluebox, a właściwie w obecnych realiach stosowany greenbox. Efekt bokeh, który polega na estetycznym rozmyciu tła w celu podkreślenia obiektu i dodania zdjęciu głębi uzyskujemy dzięki zastosowaniu obiektywu filmowego 45 mm. Zapewniam, że program realizowany jest w księgarni Neptun Pana Cezarego Koncewicza - pomijając mały szczegół, czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla przekazu??? Pozdrawiam Tomasz Sawicki ZTVData dodania komentarza: 25.04.2025, 23:26Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: Znawca tematuTreść komentarza: Przecież to na blueboxie robicie a nie w księgarni. he, heData dodania komentarza: 25.04.2025, 22:32Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: JacekTreść komentarza: Brawo, brawo. Konkretna, inteligenta, czarująca Pani dyrektor. Świnoujście wreszcie nie będzie się wstydzić poziomu Ośrodka Barbarki.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:30Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w Świnoujściu T Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Roman Kucierki zamienił się na stanowiska pracy z byłym zastępcą prezydenta? Ale numer !!!Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:24Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w ŚwinoujściuAutor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama