Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 4 maja 2026 06:50
Reklama

Andrzej Duda mięknie w sprawie Lex Tusk

Po fali krytyki prezydent jeszcze raz zabrał głos w sprawie powołania komisji badającej rosyjskie wpływy w Polsce. Jakich zmian chce Andrzej Duda?

Ustawa powołująca do życia komisję powszechnie jest nazywana lex Tusk. Powołuje ona mocno polityczna komisję, która ma zbadać rosyjskie wpływy w Polsce w latach 2007-2022. Dostała bardzo szerokie uprawnienia. Ma być czymś w rodzaju prokuratury i sądu w jednym. 

Zakaz pełnienia funkcji

Krytyczny zapis w ustawie stwierdza, że komisja może nałożyć na konkretną osobę zakaz „pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat”. Zdaniem opozycji to narzędzie, które np. Donaldowi Tuskowi ma zakazać objęcia stanowiska premiera.

Ustawę niemal zaraz po jej uchwaleniu podpisał prezydent. Andrzej Duda. I jednocześnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego, ale nowe prawo i tak wjedzie w życie. 

– To właśnie opinia publiczna powinna sama wyrabiać sobie opinię, jak działają różni jej przedstawiciele wybierani w wyborach powszechnych – powiedział prezydent. – Ludzie mają prawo wiedzieć.

Fala krytyki

Po tej decyzji na Andrzeja Dudę spadła sroga krytyka. Protestują politycy, prawnicy, doradcy prezydenta rezygnują z funkcji. Ustawę krytykuje Unia Europejska i USA.

Niespodziewanie dziś (piątek 2 czerwca) prezydent wygłosił oświadczenie. W zapowiedzi tego wydarzenia nie ujawniono tematu, ale można się było spodziewać, że będzie to reakcja Andrzeja Dudy na krytykę. I tak było, ale prezydent zaskoczył mocniej. Ogłosił, że przygotował nowelizację ustawy, która dopiero co została przyjęta.

– Jeszcze dzisiaj nowelizacja trafi do laski marszałkowskiej – zapowiedział.

Dodał, że komisja jest potrzebna. Żałuje, że powstaje ona tak późno. I nie powinno być w niej posłów, ale eksperci. Mówił, że trzeba zbadać podpisywane z Rosją umowy na dostawy gazu. Ale Duda chce zmian w ustawie.

Lex Tusk – nowelizacja

Po pierwsze, od decyzji komisji ma przysługiwać odwołanie nie do Sądu Administracyjnego, a do Sądu Apelacyjnego w Warszawie lub w innym mieście.

Kolejna propozycja odnosi się do kwestii, które „wzbudziły najwięcej kontrowersji", czyli zakazu sprawowania najważniejszych funkcji i zakaz dostępu do tajnych informacji. 

– Proponuję, żeby te środki zaradcze zostały zlikwidowane i na ich miejsce pozostało tylko stwierdzenie komisji, że osoba, wobec której ustalono, że działała pod rosyjskimi wpływami, że taka osoba nie daje rękojmi należytego wykonywania czynności w interesie publicznym – podkreślił Duda.

Komentarze

Zaraz po wystąpieniu prezydenta posypały się komentarze. Polityczna opozycja jest dla Andrzeja Dudy bezlitosna.

– Nowelizacja zgłoszona przez prezydenta w wyniku presji społecznej niczego nie zmienia. Cała ustawa powołująca nielegalny sąd kapturowy powinna wylądować w koszu – ocenia Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Borys Budka z PO: – Coraz bardziej żałosny (p)rezydent…

– W piątek ustawa przyjęta przez Sejm, w poniedziałek podpis, a dziś zapowiedź nowelizacji. Czy prezydent w ogóle czyta to, co podpisuje? – zapytała w sieci Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu.

W ten sam ton uderza poseł Lewicy Tomasz Trela: – Podpisał ustawę w poniedziałek, minęło kilka dni i teraz Andrzej Duda będzie ją nowelizował. Cyrkowiec jakich mało.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 17°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 11 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: wydawca ZTVTreść komentarza: Mistrzostwa były transmitowane na żywo - zapraszam na nasz profil społecznościowy Facebook i YouTube.Data dodania komentarza: 29.04.2026, 22:18Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025Autor komentarza: PoszukiwaczTreść komentarza: Jest gdzieś wideo z mistrzostw?Data dodania komentarza: 28.04.2026, 20:12Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025Autor komentarza: nauczycielkaTreść komentarza: Pamiętam Panią Dorotę jeszcze ze szkoły średniej. To niesamowicie inteligentna osoba, posiadająca bardzo szeroki zakres wiedzy z wielu dziedzin. Najlepsza radna jaka kiedykolwiek zasiadała w RM Świnoujścia.Data dodania komentarza: 16.04.2026, 16:00Źródło komentarza: Rozmowy na czasie: Dorota Konkolewska i Roman Momot T Autor komentarza: LeoTreść komentarza: Wydaje mi się , że powinna być dwukadencyjność również dla radnych. Panowie widać, że są chyba już zmęczeni a już na pewno nieprzygotowani i ślizgają się po tematach. Takie gadanie dla gadania. Może redakcja wyśle im wcześniej pytania, aby się przygotowali...Data dodania komentarza: 2.04.2026, 19:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek WagaAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Panowie dyskutanci, dwóch wybitnych intelektualistów Waga i Nowicki dali popis swojej niekompetencji. Mam prośbę do redakcji, jeżeli chcecie aby ktoś Was słuchał i oglądał , zapraszajcie tych nielicznych radnych którzy mają coś do powiedzenia.Data dodania komentarza: 2.04.2026, 10:07Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek WagaAutor komentarza: IrenaTreść komentarza: Zawsze jestem pod wrazeniem,wiedzy i ewentualnych koncepcji Pana Prezesa Piwowarczyka,szkoda,ze nie sa realizowane,dlaczego?Data dodania komentarza: 17.03.2026, 13:06Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr Piwowarczyk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama