Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 23:09
Reklama

Duda bierze się za sklepy. Ziobro obiecuje pomoc

Sieci handlowe wciąż obchodzą zakaz handlu w niedziele. Sądy są dla nich łaskawe, bo umarzają postepowania. Szef Solidarności mówi: Dość! I prosi o pomoc Zbigniewa Ziobrę.

Na czym miałaby polegać ta pomoc? Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność, odpowiada: na uszczelnieniu ustawy. 

Bo sądy umarzają sprawy

Alfred Bujara, szef Krajowego Sekretariatu Banków Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, podkreśla, że sieci handlowe nadal próbują obchodzić istniejące prawo.

– Przekształcają swoje sklepy w instytucje kultury, wypożyczalnie sprzętu sportowego, a nawet biblioteki – wyliczał podczas spotkania z główna inspektorką pracy (cytat za dlahandlu.pl). 

I dodał, że: – Solidarność cały czas informuje okręgowe inspektoraty pracy o tych precedensach, ale to nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Sądy umarzają sprawy dotyczące handlu w niedziele. Powód? Niska szkodliwość społeczna.

Nieskuteczne kontrole

Państwowa Inspekcja Pracy odpowiada: 37 tys. przeprowadzonych kontroli sklepów. A przeprowadzono je – jak relacjonuje portal – po zgłoszeniach pracowników i związkowców z „Solidarności. 

– Inspektorzy pracy kierowali sprawy do sądów i prokuratury. Niestety albo prokuratura umarzała sprawy w związku z „niską społeczną szkodliwością czynu”, albo sądy pierwszej instancji interpretowały przepisy ustawy na korzyść pracodawców – dodała, jak cytuje portal.

PIP oczywiście każdorazowo apeluje od niekorzystnych wyroków. Jednak żeby to się zmieniło, zdaniem Łażewskiej-Hrycko musi zostać ujednolicona interpretacja przepisów.

Duda apeluje do Ziobry

Dlatego Piotr Duda zaapelował do ministra sprawiedliwości o wzmocnienie działań, które uszczelniłyby ustawę.

– Zbigniew Ziobro przychylił się do tego wniosku – zapewnił Alfred Bujara. 

I doprecyzował, że w przypadku uporczywego łamania obowiązujących przepisów przez właścicieli placówek handlowych możliwe jest przekwalifikowanie postępowania z wykroczenia na sprawę karną. Warunek? Prokuratura musi otrzymać jak najwięcej wyników z kontroli przeprowadzonych przez PIP.

Ustawa o zakazie handlu w niedziele

Zakaz handlu w niedziele – przypomnijmy – został wprowadzony w Polsce w 2018 roku. Przedsiębiorcy zdołali go jednak „przeskoczyć”, zwierając umowy z placówkami pocztowymi. W ten sposób mogli legalnie oferować sprzedaż przy okazji prowadzenia innej działalności (pośredniczenie w obrocie paczkami). 

Dlatego w lutym 2022 roku przepisy zostały zaostrzone, przez co wiele przedsiębiorstw zmuszonych zostało do zamknięcia drzwi przed klientami. 

Zakaz obejmuje niedziele i święta:

- 1 stycznia – Nowy Rok,
- 6 stycznia – Trzech Króli,
- pierwszy dzień Wielkanocy,
- drugi dzień Wielkanocy,
- 1 maja, 
- 3 maja,
- pierwszy dzień Zielonych Świątek,
- Boże Ciało,
- 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada – Wszystkich Świętych,
- 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
- 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

Zakazem nie są objęte:
- kwiaciarnie,
- lokale gastronomiczne,
- placówki pocztowe (pod warunkiem wykonywania usług tego typu w min. 40 proc.),
- apteki,
- stacje paliw,
- placówki franczyzowe (za kasą może stać tylko właściciel bądź członek jego rodziny),
- sklepy funkcjonujące przy dworcach.

Kiedy zrobimy zakupy w niedziele?

Ustawa przewiduje jednak kilka dni w roku, w których zakaz nie obowiązuje. W tym roku będzie ich 6,5, bo ostatnia wypada w Wigilię, kiedy sklepy ustawowo pracują krócej. Najbliższa wypada w niedzielę 25 czerwca.

Niedziele handlowe do końca 2023 roku:

• 25 czerwca 2023 r.,

• 27 sierpnia 2023 r.,

• 17 grudnia 2023 r.,

• 24 grudnia 2023 r.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 12°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 5 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: Tomasz SawickiTreść komentarza: Panie "Znawco tematu", program realizowany jest w księgarni Pana Cezarego. To nie jest bluebox, a właściwie w obecnych realiach stosowany greenbox. Efekt bokeh, który polega na estetycznym rozmyciu tła w celu podkreślenia obiektu i dodania zdjęciu głębi uzyskujemy dzięki zastosowaniu obiektywu filmowego 45 mm. Zapewniam, że program realizowany jest w księgarni Neptun Pana Cezarego Koncewicza - pomijając mały szczegół, czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla przekazu??? Pozdrawiam Tomasz Sawicki ZTVData dodania komentarza: 25.04.2025, 23:26Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: Znawca tematuTreść komentarza: Przecież to na blueboxie robicie a nie w księgarni. he, heData dodania komentarza: 25.04.2025, 22:32Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: JacekTreść komentarza: Brawo, brawo. Konkretna, inteligenta, czarująca Pani dyrektor. Świnoujście wreszcie nie będzie się wstydzić poziomu Ośrodka Barbarki.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:30Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w Świnoujściu T Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Roman Kucierki zamienił się na stanowiska pracy z byłym zastępcą prezydenta? Ale numer !!!Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:24Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w ŚwinoujściuAutor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama