Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 lipca 2026 11:36
Reklama

Pociąg zmiażdżył samochód. Zginęła 18-latka. Jest wyrok

Zapadł kolejny już wyrok w sprawie wypadku, który wstrząsnął Polską. Zginęła w nim 18-letnia Angelika. To był jej egzamin na prawo jazdy.

Wypadek

Do tego tragicznego w skutkach wypadku doszło na przejeździe kolejowym w Szaflarach. 18-letnia Angelika zdawała wtedy egzamin na prawo jazdy. Prowadził go Edward R. (63 lata). Samochód nieoczekiwanie zatrzymał się na przejeździe kolejowym. Nie zdołał ruszyć, a nadjeżdżał pociąg. Edward R. uciekł i zostawił dziewczynę.

Rozpędzony skład uderzył w auto. Angelika zginęła.

Śledztwo

Według śledczych egzaminator mógł uniknąć zderzenia auta z pociągiem. Śledczy stwierdzili również, że kiedy na torach zgasł silnik samochodu, egzaminator mógł dać komendę do ucieczki. Nie zrobił tego jednak.

Z ustaleń Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych wynika także, że pociąg prowadził niedoświadczony maszynista. To był właściwie kandydat na maszynistę, który przechodził szkolenie.

Z raportu komisji wynika, że po zauważeniu samochodu wjeżdżającego na przejazd, z syreny pociągu nadano sygnał „Baczność”. Nagranie ujawnia także, że w kabinie padły słowa: „Ch... głupi stanął na torach”.

Kolejna sprawa, która miała wpływ na wypadek, to jednostronne zwężenie pasa jezdni (wymuszające zjazd z prawego pasa jazdy na lewy) na długości ok. 20 metrów przed i za przejazdem. Przy czym znaki informowały o zwężeniu dwustronnym.

Wyrok

Teraz Sąd Okręgowy w Nowym Sączu utrzymał wyrok 1,5 roku więzienia dla Edwarda R., egzaminatora na prawo jazdy podczas tragicznego wypadku z 2018 roku.

Sędzia Bogdan Kijak, uzasadniając najnowszy wyrok, mówił, że nie można przystać na wniosek obrony, która chciała uniewinnienia. Sąd nie zgodził się także z prokuraturą, która chciała 3 lat więzienia. W ocenie sądu kara wymierzona w pierwszej instancji jest „adekwatna i należycie uwzględnia wszystkie okoliczności łagodzące”.

Obrońcy Edwarda R. argumentowali, że to przecież nie on prowadził samochód. 

– Z tym argumentem sąd się nie zgodził, bo nie jest tak, że tylko kierujący odpowiada za wypadek. Oskarżony był uczestnikiem ruchu drogowego, w samochodzie był dodatkowy hamulec, który jest zainstalowany po to właśnie, aby reagować na zagrożenia w ruchu drogowym, tak też było w tej sprawie – podkreślił sędzia Kijak.

Egzamin

Angelika zdawała na prawo jazdy. 20 minut przed wypadkiem została nagrana jej rozmowa z Edwardem R. Dziewczyna narzekała, że jest bardzo zdenerwowana.

– Bardzo mi serce bije – mówiła.

– To znaczy, że pani żyje – odpowiedział wtedy egzaminator.

Finał już znamy...


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Temperatura: 21°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 11 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Kierowca Treść komentarza: Jak można tak traktować ludzi żeby na parking nie Można było wjechać bo Agatowska sobie bramownice wymyśliła - w końcu jakoś sukces :))))) Data dodania komentarza: 1.06.2026, 15:21 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska Autor komentarza: Tadeusz Treść komentarza: Postawić bramownice najlepiej przed wjazdem do tunelu i na granicach .... problem z głowy a i przed promami - Tego by Bareja nie wymyślił. Data dodania komentarza: 25.05.2026, 22:31 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska T Autor komentarza: wydawca ZTV Treść komentarza: Mistrzostwa były transmitowane na żywo - zapraszam na nasz profil społecznościowy Facebook i YouTube. Data dodania komentarza: 29.04.2026, 22:18 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: Poszukiwacz Treść komentarza: Jest gdzieś wideo z mistrzostw? Data dodania komentarza: 28.04.2026, 20:12 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: nauczycielka Treść komentarza: Pamiętam Panią Dorotę jeszcze ze szkoły średniej. To niesamowicie inteligentna osoba, posiadająca bardzo szeroki zakres wiedzy z wielu dziedzin. Najlepsza radna jaka kiedykolwiek zasiadała w RM Świnoujścia. Data dodania komentarza: 16.04.2026, 16:00 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie: Dorota Konkolewska i Roman Momot T Autor komentarza: Leo Treść komentarza: Wydaje mi się , że powinna być dwukadencyjność również dla radnych. Panowie widać, że są chyba już zmęczeni a już na pewno nieprzygotowani i ślizgają się po tematach. Takie gadanie dla gadania. Może redakcja wyśle im wcześniej pytania, aby się przygotowali... Data dodania komentarza: 2.04.2026, 19:17 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek Waga
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama