Park Zdrojowy wizytówką miasta?

Podziel się:
Oceń:
9.04.2018, 11:26

Świnoujski Park Zdrojowy ciągle nie jest (jeszcze) wizytówką Miasta. Na blisko sześćdziesięciu hektarach rośnie tu ponad dwadzieścia różnego rodzaju krzewów i ponad pięćdziesiąt gatunków drzew, w tym pomniki przyrody. Park Zdrojowy powstał w latach dwudziestych XIX wieku. Jego twórcą był królewski ogrodnik Peter Joseph Lenne. Park znaczenie zniszczony i zdewastowany został podczas II wojny światowej oraz w latach powojennych, przez ponad sześćdziesiąt lat czekał na odbudowę. Do dziś wykonano tylko dwa etapy rewitalizacji. I etap rewitalizacji Parku Zdrojowego, który wykonywała gryfińska firma EROBUD, zakończył się w kwietniu 2008 roku. Zakres robót, których koszt wyniósł 4,4 mln złotych objął między innymi: usunięcie drzew kolidujących z inwestycją, budowę rowów odwadniających, przepustów i rurociągów na rowach, budowę zbiorników wodnych oraz przepompowni odwadniających, selekcję samosiewów i podszytu krzewów, pielęgnację istniejącego drzewostanu oraz nasadzanie nowych drzew. II etap rewitalizacji Parku Zdrojowego za kwotę 12,5 miliona złotych wykonało konsorcjum firm: FH-U Thomas, Szczecińskie Przedsiębiorstwo Usług Budowlanych ODRABUD i DROGBET URBANIAK S.J. Podczas prac wykonano m.in. odtworzenie ciągów pieszych, alejek spacerowych, placów, oświetlenia, budowę placów zabaw i boiska sportowego, fontann, kwietników, trawników i klombów, miejsc odpoczynku, wybudowano toaletę, zamontowano ławki i śmietniczki i stoliki do gier umysłowych. Prace zakończyły się po trzech latach i 21 czerwca 2011 roku oficjalnie przekazano kolejny fragment Parku Zdrojowego do użytkowania. Wykonane do tej pory prace rewitalizacyjne, to dopiero jedna trzecia całego terenu parku, którego plany przewidują odrestaurowanie. Od ostatnich prac w Parku Zdrojowym niebawem minie siedem lat, gdzie zapowiadany III etap rewitalizacji powinien być już zrealizowany i tym samym, blisko sześćdziesiąt hektarów udostępnione mieszkańcom i gościom Świnoujścia. Teren od ulicy Bolesława Chrobrego na zachód, do ulicy Bolesława Krzywoustego również należy do Parku Zdrojowego. Na kiedy włodarze miasta planują wykonanie ostatniego już III etapu rewitalizacji?

Na naszych zdjęciach tak wygląda zachodnia część Parku Zdrojowego na początku kwietnia 2018 roku w oczekiwaniu na III etap rewitalizacji…

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.