160 lat morskiej latarni w Świnoujściu

  • 4.12.2017, 13:00 (aktualizacja 04.12.2017 17:40)
  • Leszek Wątkowski
160 lat morskiej latarni w Świnoujściu
W sobotę, 2 grudnia br. w południe odbyły się obchody 160 – rocznicy oddania do użytkowania świnoujskiej latarni morskiej. Z tej okazji w pomieszczeniach latarni otwarto okolicznościową wystawę. Była to też świetna okazja by prezes Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich Małgorzata Rajchowiak, mogła podziękować wszystkim tym, którzy w różnorodnych działaniach i inicjatywach wspierają działalność Stowarzyszenia.

Latarnia morska w Świnoujściu jest najwyższą i najstarszą czynną latarnią na polskim wybrzeżu, wybudowana została w latach 1854 – 1857, jej wysokość to 68 metrów, na szczyt prowadzi ponad 300 kamiennych schodów. Pierwotnie ośmioboczna wieża pokryta była żółtą cegłą, która nie oparła się warunkom atmosferycznym, dlatego w roku 1902 przeprowadzono kapitalny remont wieży od galerii do laterny, zmieniając jej kształt na okrągły. Kolejny remont okazał się konieczny dopiero w 2000 roku, wykonano wówczas prace obejmujące głównie techniczne wyposażenie latarni. Zasięg światła białego latarni morskiej widoczny jest na 24Mm (ok. 47 km.) Latarnią morską administruje Urząd Morski w Szczecinie. Latarnia przez cały rok udostępniona jest do zwiedzania. Kiedyś w budynku mieszkali latarnicy z rodzinami, dbając m.in. o to, aby latarnia nigdy nie zgasła. Dziś nie ma takiej potrzeby, bo wszystkie urządzenia techniczne zostały zautomatyzowane. O pracy latarnika wspomina Piotr Witkowski ze Stowarzyszenia Latarnik z Ustki.

 

Leszek Wątkowski
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Madzia
Madzia 5.12.2017, 14:35
brawo Piotrek P. dziękujemy!

Pozostałe