Z archiwum telewizji. Powrót z misji – 10. 09. 2003

  • 19.09.2018, 16:05 (aktualizacja 19.09.2018 18:25)
  • Leszek Wątkowski
Z archiwum telewizji. Powrót z misji – 10. 09. 2003 Telewizja Świnoujście
To była jedna z pierwszych koalicyjnych misji zagranicznych ORP Kontradmirał Xawery Czernicki od chwili podniesienia bandery.

10 lipca 2002 roku ORP Kontradmirał Xawery Czernicki opuścił Port Wojenny w Świnoujściu i wypłynął w rejon Zatoki Perskiej. Wspólnie z jednostkami kilku innych państw koalicji antyterrorystycznej operował w składzie V Floty Stanów Zjednoczonych. Wykonywał zadania wsparcia, zabezpieczenia i ochrony jednostek uderzeniowych V Floty US Navy. Pierwszą, ponad 40-osobową załogą dowodził wówczas kpt. mar. Grzegorz Okuljar. Po wymianie załogi dowództwo jednostki objął kmdr ppor. Jacek Rogalski. Okręt wziął udział w inwazji na Irak, patrolując rejon ujścia Eufratu oraz transportując jednostki komandosów. Po zakończeniu działań, 9 września 2003 roku okręt powrócił do kraju, witany zgodnie z ceremoniałem wojskowym w Porcie Wojennym Świnoujście m.in. przez ówczesnego dowódcę Marynarki Wojennej RP admirała floty Ryszarda Łukasika i ówczesnego prezesa Rady Ministrów Leszka Millera.

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Leszek Wątkowski
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jarzyński
Jarzyński 20.09.2018, 08:17
Prawdziwym wilkom morskim łza się ponownie w oku zakręciła. Dziękuję bardzo za ten film
Kapitan
Kapitan 19.09.2018, 20:41
Kiedyś to było prawdziwe Wojsko Polskie w tym Marynarka Wojenne, niewiele potrzeba było czasu by to wszystko rozpieprzyć! Dobrze, że zachowały się jeszcze takie filmy, bo można porównać i wspominać.

Pozostałe