Trzech Króli w Świnoujściu

  • 7.01.2019, 15:14 (aktualizacja 07.01.2019 16:13)
  • Leszek Wątkowski
Trzech Króli w Świnoujściu Telewizja Świnoujście
W niedzielę, 6 grudnia br. kościół katolicki obchodził uroczystość Objawienia Pańskiego. Z tej okazji po raz trzeci z kościoła Gwiazdy Morza ruszyła procesja. Wierni śpiewając kolędy przeszli ulicami miasta w orszaku Trzech Króli na Plac Wolności, tam mieszkańców i władze miasta ze sceny przywitał ksiądz proboszcz parafii pw. NMP Gwiazdy Morza Piotr Superlak i koronowany prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

Dzień w swojej symbolice nawiązuje do pokłonu mędrców ze Wschodu, którzy przybyli z darami do narodzonego Jezusa. Po upływie kilkunastu dni od narodzin Chrystusa do Betlejem przychodzą ci, którzy oddają mu pokłon. Ci, o których tradycja przyzwyczaiła mówić: "trzej królowie". My wiemy, że byli to mędrcy, ale ilu ich było - nie wiemy. Potocznie mówi się o trzech, gdyż przynieśli trzy dary: złoto, kadzidło i mirrę. Złoto objawia Jezusa jako Króla, kadzidło wskazuje na jego nauczanie, które jest dążeniem w górę, podobnie jak dym kadzidła. Mirra z kolei używana do namaszczania ciała wskazuje, że Chrystus umrze jak człowiek. Imiona mędrców pojawiły się w VIII wieku. Kacper, Melchior i Baltazar to jednak imiona przypadkowe, nie potwierdzone żadnym faktem historycznym. Pierwsze litery imion mędrców wypisujemy na drzwiach kredą poświęconą w kościele. Ten skrót jednak można też interpretować inaczej jako Christus Mansionem Benedicat, co oznacza "Niech Chrystus błogosławi temu domowi". O znaczeniu Objawienia Pańskiego powiedział ksiądz Daniel Waldemar Grocholewski - wikary parafii pw. NMP Gwiazdy Morza.

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

 

Leszek Wątkowski
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Eva
Eva 8.01.2019, 08:13
poczucia humoru i dobrej zabawy nie można odmówić też prezydentowi Żmurkiewiczowi. Fakt, uszy niekiedy przydają się nie tylko do ozdoby:)
Marta
Marta 7.01.2019, 19:42
Dowcipnego mamy ks. proboszcza Superlaka, oj dowcipnego ;))

Pozostałe