Narodowe czytanie na pokładzie okrętu

  • 09.09.2019, 12:25 (aktualizacja 09.09.2019, 15:20)
  • Leszek Wątkowski
Narodowe czytanie na pokładzie okrętu ZTV Świnoujście
W minioną sobotę, 7 września br. w południe, na pokładzie kutra transportowego 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, który przycumował do nabrzeża na Wybrzeżu Władysława IV, odbyła się kolejna odsłona ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Na pokładzie okrętu fragmenty lektur czytali m.in. przedstawiciele: dowództwa 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, komendy Miejskiej Policji i Państwowej Straży Pożarnej oraz harcerze.

Czytaniu przysłuchiwali się z nabrzeża mieszkańcy i goście. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W 2018 r. Narodowe Czytanie miało wyjątkowy charakter - w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości - specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Leszek Wątkowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe