Terminal Kontenerowy bez tajemnic…

  • 09.10.2019, 13:51 (aktualizacja 10.10.2019, 10:57)
  • Leszek Wątkowski
Terminal Kontenerowy bez tajemnic… ZTV Świnoujście
Dziś w programie kolejna odsłona związana z planami budowy w świnoujskim porcie Głębokowodnego Terminala Kontenerowego. Z zaproszonymi do studia gośćmi – specjalistami, którzy przygotowują stosowne plany i dokumenty techniczne rozmawiamy o kształcie i transporcie związanym z przyszłym Terminalem Kontenerowym.

Z programu dowiemy się także o stanie zaawansowania planów projektowych i możliwych rekompensatach dla Miasta z tytułu powstania tej wielkiej morskiej inwestycji.  Zaproszenie do programu przyjęli:  Łukasz Lendner  dyrektor szczecińskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Ryszard Magdziak zastępca dyrektora ds. unijnych Polskich Kolei Państwowych PLK S.A. i Marek Prażmak pełnomocnik Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.  ds. Terminalu Kontenerowego. Zapraszamy!

loadingŁaduję odtwarzacz...

Leszek Wątkowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Flint Senior
Flint Senior 10.10.2019, 13:46
Szanowny Panie redaktorze, dziękuję Panu, ze odniósł się Pan do mojego poprzedniego wpisu. Oczywiście ma Pan rację, że jestem bardzo sceptycznie nastawiony do inwestycji pt. Głębokowodny Terminal Kontenerowy w Świnoujściu. Głównie dlatego, że dla rozwoju naszego Miasta ta inwestycja jest całkowicie zbędna, oczywiście co innego dla ZPSziS, z ich interesie jest zbudowanie Terminala jak najszybciej. Należy jednak pamiętać, że tzw. specustawa daje całkowitą dowolność inwestorowi na terenie rozbudowywanego portu w zakresie inwestycji towarzyszących. A to z kolei prowadzi do budowy dodatkowych placów składowych, hal przeładunkowych, sortowni itd., a niestety nie wszystkie towary przewożone w kontenerach są tak ekologicznie neutralne jak Pan przypuszcza. Jest jeszcze wiele zagrożeń, o których nie usłyszy Pan od ekspertów zainteresowanych w realizacji tego projektu, ale ich wyliczanie już i tak nic nie zmieni na dzień dzisiejszy.
Szanuję Pana stanowisko, ale pozostanę z nadzieją, że zanim znajdzie się inwestor strategiczny to zmienią się priorytety miłościwie nam panujących, wiatr powieje z innego kierunku, dostrzeżemy prawdziwą wartość w tym co nas otacza i żyje bez naszej ingerencji, i że ostatecznie do tej budowy nie dojdzie.
Piotr Radziszewski
Piotr Radziszewski 10.10.2019, 20:27
Pocieszające jest to, że na tej stronie można merytorycznie pogadać na dany temat. I wcale nie potrzeba używać do tego "przekonywujących" inwektyw i kogokolwiek opluwać, obrażać bo ktoś jest za lub przeciw czemuś. Szacun dla takich dyskutantów.
Miki
Miki 10.10.2019, 08:12
Nikt się nikogo nie będzie już pytał, czy jest za budową portu kontenerowego w Świnoujściu, o tym na początku września zdecydował rząd PiS i prawie wszyscy posłowie w sejmie, przyjmując projekt programu rozwoju polskich portów na lata 2020 z perspektywą do roku 2030 i zawarte w zapisach tego dokumentu, że inwestycje zostaną realizowane zgodnie z zapisami tzw. specustawy.
Flint Senior
Flint Senior 09.10.2019, 22:04
Obejrzałem program z zainteresowaniem, bo temat jest niezwykle ważny dla przyszłości miasta. Niestety niczego nowego się nie dowiedziałem, może oprócz tego jak wielkim entuzjastą powstania terminala kontenerowego jest prowadzący audycję redaktor Leszek Wątkowski. Wydaje się, że prowadzący poradziłby sobie w tej agitacji bez udziału zaproszonych gości. Otóż Panie redaktorze, proszę o odrobinę refleksji, czy rzeczywiście wierzy Pan, że powstanie terminala kontenerowego przełoży się na rozwój miasta i będzie gwarantem dostatniego życia nas, mieszkańców? Terminal LNG jako inwestycja o znaczeniu strategicznym dla kraju już powstał i funkcjonuje, i pomimo tego, że do dziś nie zrealizowano w pełni pakietu offsetowego dla mieszkańców, to jednak kilkadziesiąt milionów wpływów z podatku do budżetu miasta rocznie pozwala przymknąć na to oko. Natomiast z terminala kontenerowego nie będzie praktycznie żadnych wpływów do budżetu miejskiego, w żaden sposób jego powstanie nie zmieni sytuacji mieszkańców na rynku pracy, skutecznie natomiast zostanie zdegradowane środowisko naturalne oraz zablokowany dojazd i wyjazd ze Świnoujścia, pomimo modernizacji drogi S3. Wszystkim entuzjastom budowy terminala proponuję wycieczkę do Gdańska, aby na miejscu mogli zobaczyć jakie spustoszenie w środowisku czyni funkcjonowanie i aktualnie realizowana rozbudowa Terminala DCT. Jednocześnie tam, mieszkańcy są już całkowicie pomijani we wszystkich kluczowych ustaleniach. W charakterze „paciorków” inwestorzy terminala budują im nową pętlę autobusową i parking przy ocalałym ogryzku plaży, by mogli sobie pooglądać 400-tu metrowe kontenerowce.
L. Wątkowski
L. Wątkowski 10.10.2019, 00:06
Szanowny Panie, cieszę się, że obejrzał Pan nasz program o terminalu kontenerowym z zainteresowaniem, zapewne nie była to ostatnia odsłona tak ważnego tematu i w miarę napływania nowych wiadomości dotyczących tej inwestycji będziemy na bieżąco informować mieszkańców. Wydaje mi się, że trochę Pan przesadza, twierdząc, że jestem wielkim entuzjastą tej inwestycji. Po prostu od zawsze byłem za rozwojem mojego miasta i to w różnych jego aspektach. Cieszyły mnie i cieszą inwestycje służące rozwojowi szeroko pojętej gospodarki morskiej, Uzdrowiska i wyspiarskiej turystyki. Wszystkie te funkcje od lat znakomicie ze sobą współgrają i nadal powinny się rozwijać. Nie jestem alfą i omegą, choć staram się rzetelnie przygotowywać do wszystkich programów, by rezygnować z gości - fachowców od projektowania i budowania dróg i szlaków kolejowych które służyć będą nie tylko terminalowi kontenerowemu ale mieszkańcom i licznym turystom przybywającym do mojego miasta. Zapewne nie jestem osamotniony w temacie budowy Terminala Kontenerowego w Świnoujściu i nie muszę za jego powstaniem nikogo agitować. Na dziś wiem, że zapewne inwestycja ta da zupełnie inny wymiar i możliwości rozwoju Portu i co za tym idzie również i Miasta. Szanowny Panie i na koniec, z treści komentarza nie trudno zauważyć, że należy Pan do sceptyków w sprawie budowy kontenerowej inwestycji. zapewniam Pana, że gdyby chodziło o program rozwoju portów, w którym zapisane zostało by, że w świnoujskim porcie będzie rozbudowywane zaplecze na przeładunki rudy, miału węglowego czy chemikaliów, zapewne bym protestował, ale kontenery są jak najbardziej prośrodowiskowe i ekologiczne, współczesne środki służące do transportu towarów. Dlatego byłem i jestem (bez huraoptymizmu) za budową głębokowodnego Terminala Kontenerowego w Świnoujściu.
Jasnowidz z wybrzeża
Jasnowidz z wybrzeża 09.10.2019, 19:37
Nie ma się jeszcze czym zawczasu podniecać, dotyczy to też mieszkańców Warszowa. na razie to wszystko opowieści z mchu i paproci. Dobra zmiana, może i ma dobre pomysły, tyle tylko, że realizacja tych pomysłów zawsze kuleje, lub nic z tego nie wychodzi. Przykładem niech będzie uruchomienie Stoczni Szczecińskiej, budowa promu morskiego dla PŻB. Jeśli znajdzie się inwestor, który będzie chciał pomysł budowy terminala kontenerowego sfinansować, to jeszcze dużo wody w Świnie przepłynie, liczę spokojnie, że może ktoś sie zjawi za jakieś 30 lat. Nie zapominajmy, że na rozbudowę portu kontenerowego oczekuje od dobrych kilku lat Gdynia.
edward
edward 09.10.2019, 17:26
zanim nie pojawi się inwestor, to wszystko co związane z budową terminala będzie tajemnicą, ale cieszę się, że telewizja pilnuje tego tematu i przekazuje informacje pochodzące od fachowców a nie panienek z zieleniaka.

Pozostałe