Inauguracja księgozbioru z dużym drukiem

  • 29.11.2019, 22:53 (aktualizacja 29.11.2019, 22:57)
  • Żródło: Książnica Stargardzka
Inauguracja księgozbioru z dużym drukiem Książnica Stargardzka
W Wypożyczalni Głównej Książnicy Stargardzkiej są już dostępne książki z dużym drukiem. 28 listopada odbyła się uroczysta inauguracja księgozbioru, który ma służyć przede wszystkim seniorom i osobom posiadającym problemy ze wzrokiem.

Książnica Stargardzka zakupiła 133 tego typu książki. – Usiłowaliśmy dobrać takie pozycje, których nie ma w zbiorach naszej biblioteki. Bazowaliśmy oczywiście na sugestiach naszych czytelników jeśli chodzi o tematykę. Możemy jednak powiedzieć, że wszystkie zakupione publikacje z dużym drukiem to nowości w Książnicy – mówi Agnieszka Bielenna z Działu Gromadzenia i Opracowywania.

 

Oficjalnego otwarcia księgozbioru dokonał dyrektor Książnicy Stargardzkiej Krzysztof Kopacki. Zamiast tradycyjnego przecięcia wstęgi nastąpiło „przecięcie ciszy słowem”, czyli testowanie księgozbioru, którego dokonały obecne podczas inauguracji zastępca prezydenta Ewa Sowa, radna miejska i wiceprezes Stowarzyszenia „Omne Verbum” Alicja Koźlik oraz członkini Zespołu Doradczego Prezydenta ds. Seniorów – Agnieszka Hołubowska. Wszystkie trzy przeczytały fragmenty tekstu satyrycznego autorstwa Artura Andrusa ze zbioru „Vietato Fumare”. Wszystkie trzy zgodnie orzekły też, że teraz spokojnie można zapodziać okulary, bo zastosowana w tych książkach czcionka zdecydowanie poprawia komfort czytania.

 

Zastępca dyrektora Książnicy Stargardzkiej Marcin Rumiński zapowiedział, że jest to dopiero zaczątek księgozbioru ułatwiającego czytanie osobom niedowidzącym i słabowidzącym. W przyszłym roku Książnica Stargardzka planuje powtórnie ubiegać się o grant przyznawany przez Fundację TESCO.

 

Do VI edycji programu „Decydujesz, pomagamy” organizowanego przez Fundację TESCO Książnica Stargardzka zgłosiła swój projekt „Książka dla Seniora – widzę, słyszę i wiem”. W głosowaniu klientów sieci sklepów TESCO nasz projekt uzyskał 30 tysięcy głosów i zdobył grant na kwotę 5 000 złotych na zakup wydawnictw dla osób słabowidzących.

 

We wrześniu zapytaliśmy Czytelników, jakie wydawnictwa zakupić, czy mają to być książki z dużą czcionką o specjalnym kroju, czy audiobooki. Stargardzianie biorący udział w ankiecie zdecydowali o zakupie książek z dużym drukiem, w szczególności powieści obyczajowych, sensacyjnych, romantycznych i literatury popularnonaukowej.

 

Tuż po inauguracji pierwsze egzemplarze zostały wypożyczone przez obecnych na uroczystości przedstawicieli Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Zespołu Doradczego Prezydenta ds. Seniorów.

Źródło: Książnica Stargardzka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe