Kupujcie, gotujcie i...dzielcie się!

  • 07.01.2020, 23:27 (aktualizacja 08.01.2020, 09:23)
  • Piotr Wawrzyszko
Kupujcie, gotujcie i...dzielcie się! Jadłodzielnia Stargard / FB
Idea zorganizowanego dzielenia się jedzeniem zagościła na stałe w wielu większych, polskich miastach. Czas na Stargard.

W Stargardzie istnieje już dość liczna grupa, która dzieli się produktami między sobą. Od początku bieżącego roku inicjatorka akcji zamierza uruchomić pierwszą, realną JADŁODZIELNIĘ.

Sama strona grupy na portalu społecznościowym liczy już ponad tysiąc osób i działa bardzo dynamicznie. Nie ma dnia bez postów o produktach do oddania, które bardzo szybko znajdują odbiorcę.

To, co u jednego użytkownika mogło by znaleźć się finalnie w koszu na odpady, u innego użytkownika znajdzie miejsce na talerzu. Dzięki temu żywność nie zostanie zmarnowana a tym samym nie zmarnowane zostaną pieniądze. W czasach kiedy żywność drożeje nabiera to jeszcze większego sensu.

 

Ludzie często padają "ofiarami" dobrego ( być może zbyt dobrego ) marketingu producentów i handlowców. Wtedy kupujemy "oczami", zakodowanymi upodobaniami do gromadzenia zapasów, lub "na głodnego" – dlatego kupujemy często zbyt wiele...

 

Inicjatorką stargardzkiej jadłodzielni jest Agata Jeżow. Energiczna i bardzo zaangażowana w sprawę . Na początku nabyła bardzo dużą wiedzę o innych jadłodzielniach. Korzystając z zasobów Foodsharing Polska, dokładnie "wie jak to działa". Jakich zasad należy przestrzegać, w jaki sposób przechowywać produkty, w jaki sposób opiekować się już tym fizycznym miejscem, w którym znajdą się produkty żywnościowe.

Jedną z głównych zasad jadłodzielni jest to, aby nie była zbyt mocno sformalizowana – mówi Agata.

Generalnie chodzi właśnie o zapobieganie marnowania jedzenia. Z jadłodzielni mogą korzystać wszyscy. Bardzo dobrze będzie, jeżeli również osoby bardziej potrzebujące skorzystają - być może samotne, czy mniej sytuowane.

 

Agata Jeżow razem z chętnymi wolontariuszami ( około 6 osób ) zapewni właściwą opiekę nad punktem wymiany jedzenia. Przestrzegając założeń regulaminu nie ma mowy o pojawieniu się produktów łatwo psujących się czy nieświeżych. Wykluczając surowe mięsa, jaja i np. majonezy, wyklucza się możliwość zatruć pokarmowych użytkowników foodsharingu. Potwierdzają to również Stacje Sanitarno – Epidemiologiczne.

 

Wolontariusze w tym ruchu to RATOWNICY ŻYWNOŚCI. Obserwując grupę internetową, przed zmarnowaniem ratują naprawdę spore ilości pięknie wyglądających potraw, przetworów, nabiału, ciast czy deserów.

W całym kraju działa  ponad trzydzieści takich miejsc. Są to liczby oficjalne. Pamiętajmy o zasadzie jak najmniejszego formalizowania działalności jadłodzielni... – może być ich znacznie więcej – mówi Jeżow.

 

Jak twierdzi inicjatorka stargardzkiej akcji, punkt powstanie już niebawem. Kończą się rozmowy z instytucją, która użyczy miejsca tę inicjatywę.

 

Piotr Wawrzyszko

Zdjęcia (4)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe