Święto Służby Więziennej

  • 10.02.2020, 00:15 (aktualizacja 10.02.2020, 15:30)
  • Piotr Wawrzyszko
Święto Służby Więziennej Michał Kulczycki
Każdego dnia obcują z agresywnymi ludźmi, ryzykują swoje zdrowie. 8 lutego Służba więzienna obchodziła swoje święto – to data ogłoszenia dekretu przez Marszałka Piłsudskiego z 1919 r., który dał początek polskiemu więziennictwu.

Więziennictwo pełni istotną rolę w działaniach podejmowanych na rzecz zapewnienia porządku i bezpieczeństwa publicznego. Chroni społeczeństwo przed sprawcami przestępstw osadzonymi w zakładach karnych i aresztach śledczych, nie tylko izolując ich od społeczeństwa, ale przygotowując do poprawnego w nim funkcjonowania, bez wchodzenia w konflikt z prawem, powstrzymywania się od od powrotu do przestępstwa, prowadząc oddziaływania resocjalizacyjne i readaptacyjne.

Służba więzienna to trzecia pod względem liczebności formacja mundurowa w kraju. Jej funkcjonariusze codziennie czuwają nad bezpieczeństwem obywateli. Każdego dnia za murami więzień z determinacją i poświęceniem realizują trudne zadania służbowe.

8 lutego 1919r. Marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret w sprawie tymczasowych przepisów więziennych. Był to pierwszy akt regulujący organizację i funkcjonowanie polskiego więziennictwa po odzyskaniu niepodległości. Data ta, na mocy ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 roku o Służbie Więziennej, została ustanowiona jako Święto Służby Więziennej. 

Na dzień 31 grudnia 2019 r. , w formacji zatrudnionych było ponad 29 tysięcy funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, z czego ponad 27 tysięcy to funkcjonariusze, a ponad 2 tysiące pracownicy cywilni. Prawie 23 procent ogółu stanowią kobiety. Funkcjonariusze SW to jedna z najlepiej wykształconych służb mundurowych - ponad 60 procent ma wykształcenie wyższe.

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

 

 

Piotr Wawrzyszko

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe