Z Kalifornii na koronawirusa

  • 25.03.2020, 15:25
  • Żródło: UM w Stargardzie
Z Kalifornii na koronawirusa pexels.com / UM w Stargardzie
W najbliższych dniach oddane do użytku zostaną nowe testy wykrywające obecność koronawirusa nawet u osób, które nie mają wyraźnych objawów choroby. Ich twórcą jest firma Cepheid – należąca do tej samej grupy kapitałowej co działający w Stargardzie Radiometer. Testy będą wykonywane na maszynach, które dotychczas służyły do diagnozowania m.in. grypy.

Sprzęt wyprodukowany przez kalifornijską firmę Cepheid jest w wielu polskich szpitalach i stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Teraz diagnostycy wykorzystają go do badań na obecność koronawirusa. Maszyny GeneXepert System mogą jednocześnie sprawdzać nawet kilkanaście próbek. Wyniki pojawiają się już po 45 minutach. Nowe testy wykrywają obecność SARS-CoV-2 niemalże od razu po zarażeniu. Nawet jeżeli u pacjenta nie wystąpiły jeszcze objawy, możliwa jest szybka diagnoza – a co za tym idzie izolacja od osób zdrowych i rozpoczęcie leczenia.

Cepheid należy do grupy kapitałowej Danaher. Jest w niej także m.in. Radiometer – przedsiębiorstwo z Parku Przemysłowego Nowoczesnych Technologii. W ubiegłym roku firma otworzyła następną fabrykę i centrum dystrybucyjne. Na ponad 18 000 m² pracuje przeszło 600 osób. Radiometer tworzy zaawansowane technologicznie rozwiązania wykorzystywane w szeroko pojętej diagnostyce różnych chorób. Każdego dnia pół miliona próbek krwi na całym świecie testuje się z wykorzystaniem analizatorów wyprodukowanych w naszym mieście.

Źródło: UM w Stargardzie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe