Temat Tygodnia – środa, 20 maja br.

  • 20.05.2020, 15:18 (aktualizacja 20.05.2020, 15:30)
  • Leszek Wątkowski
Temat Tygodnia – środa, 20 maja br. ZTV Świnoujście
W trzecim etapie odmrażania gospodarki, premier rządu Mateusz Mazowiecki podjął decyzję, że od poniedziałku, 18 maja br. działalność wznowi m.in. gastronomia. Wcześniej otwarte zostały z ograniczeniami hotele i miejsca noclegowe. Jak wiemy Świnoujście hotelami, pensjonatami i gastronomią stoi.

Świnoujście od kilku tygodni wraz ze Świnoujską Organizacją Turystyczną, samorządem i przedstawicielami branży turystycznej przygotowują się do szerokiego otwarcia i ukazania walorów miasta na terenie kraju w zbliżającym się sezonie letnim 2020. Jak po ponad dwóch miesiącach przymusowego postoju pandemicznego, wraz z ponad 260 osobową załogą przygotowany jest na nowe otwarcie, jeden z największych hoteli w mieście, zapytaliśmy Romana Kucierskiego  dyrektora Hotelu Hamilton.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Leszek Wątkowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Irena
Irena 21.05.2020, 13:51
Pan Dyrektor,rzeczowy,konkretny ,merytoryczny...takich ludzi nam potrzeba.Zycze sukcesow .
Karol
Karol 21.05.2020, 08:06
Udanego sezonu turystycznego panie Romanie. Pańskie działania zapewne przyniosą pożądane efekty. Niech się głowią teraz ci, którzy natychmiast pozbyli się ze swoich hoteli pracowników posyłając ich natychmiast na zieloną marcową trawkę
Lucyna
Lucyna 20.05.2020, 22:26
Chciałabym pracować w taki hotelu jak Hamilton, gdzie dyrekcja nie pozbyła się w pierwszych dniach ogłoszenia epidemii swojej załogi a wszyscy razem przez to przeszli, czyli pojechali na jednym wózku, nie wiedząc jak to się skończy. Brawo panie dyrektorze, jak wiemy nie wszystkich było stać na tak trudne decyzje.
Hotex
Hotex 20.05.2020, 21:28
Trudny jest kawałek chleba na który trzeba zapracować w tak niepewnych czasach, do tego z wieloma niewiadomymi. Dzięki optymizmowi który dyrektor hotelu reprezentuje zapewne się uda pokonać turystyczną zapaść
Eva
Eva 20.05.2020, 20:58
W tym pandemicznym bałaganie jest metoda. Podziwiam ludzi którzy walczą, choć nie widzą jeszcze w tej walce nawet światełka w turystycznym tunelu. Powodzenia Panie dyrektorze!

Pozostałe